Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, Adana’da zelzele bölgesinde incelemelerini sürdürdü Açıklaması

Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Adana’üstelik yer sarsıntısı bölgesinde incelemelerde bulundu.

Icra Vekili Kirişci, beraberindeki DOĞRU Fırka Genel Başkan Yardımcısı ve Öğür Sözcüsü Ömer Çelik, YANLIŞSIZ Öğür Umumi Başbuğ Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu ile Adana’nın Çukurova ilçesi Ensiz Mahallesi’ndeki Zeray Apartmanı’nın enkazında bitmeme fail arama kurtarma çalışmalarını inceleyerek yetkililerden vukuf aldı.

Kirişci, gazetecilere yaptığı açıklamada, benzeri asrın depremi namına nitelendirilen sarsıntıları Türkiye’nin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine herkesin hissettiğini söyledi.

Yakın güneş amacıyla 1939 Erzincan Depremi’nin bildirme nazik yer sarsıntısı olarak bilindiğini anımsatan Kirişci, şöyle bitmeme etti:

“Ancak şu anda bu zelzele alelhusus saat 04.17’deki yer sarsıntısı sonrası 13.24’teki ikinci ayrı depremle haddinden fazla balaban ayrımsız format kazanmış oldu. Böyle ayrımsız depremin yaraları bittabi korkulu ama şu var; Türkiye kendisine herhangi bir antlaşma tıpkısı olduk, bu arada olduk. Devlet millet kucaklaştı, kaynaştı. Buna ilgili acıları benzeri dakika geçmiş dindirmek, o enkazın altında olan her bir kardeşimize baliğ olmak için aşağı cansiparane müteharrik AFAD başta başlamak için gönüllü teşekküllerimiz, tümce, vatandaşlarımız nazik bir çaba gösteriyor.”

“Adana’de 188 vatandaşımız hayatını kaybetti”

Vekil Kirişci, söz konusu depremin Türkiye’nin sınırlarının ötesinde dahi hissedildiğini, Suriye özellikle tutmak için Lübnan, İsrail, Ürdün kabilinden ülkelerin etkilendiğini dile getirdi.

Türkiye’bile kestirmece 12,5 milyon kişinin yaşadığı, yüzölçümünün dahi yüzdelik 13’üne denk gelen ayrımsız coğrafyada depremlerin balaban tahribata öğün açtığını kaydeden Kirişci, şöyle konuştu:

“Genelde depremler peki, çarçabuk yöre illerden size yardıma gelinir. Ama öyle tıpkısı zelzele ki civardaki bilcümle illerin birlikte sizden daha güç yaşadığı ayrımsız zelzele. Bu konuyla ilgilendiren epey tarifi olabilir sıfır bir sarsıntı. İkinci depremle evlerine girenler ki mesela Adana için söyleyelim, 4 yapı girilmemesi gerektiği halde ikinci depremde yıkıldığı üzere bile bizim yıkılan yapı sayımız bu manada 11’e çıkmıştır. Dolayısıyla bu depremin yaralarını kazanmak, millet yerine hepimize düşüyor. Dakika itibarıyla Adana’de 188 vatandaşımız hayatını kaybetti, bu depremde. İnşallah onlar şehit olmuşlardır. Gaileli sayısı da 3 binin üstünde.”

Birim Kirişci, Adana’daki keyif kuruluşlarının Hatay özellikle kalkışmak için nahiye illerinden gelen yaralılara üstelik bakım verdiğini bildirdi.

Adana’nın gönlünü, hastanelerini açtığını belirten Kirişci, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Devletin ve milletin bütün imkanları şu anda seferber edildi. Adana namına, bu 10 vilayetin depremi yeryüzü bir iki hissedenlerinden biriyiz. Zira Kahramanmaraş ilkin almak amacıyla Antakya ikinci sırada ve Adıyaman yine hakeza üçüncü tam. Gaziantep’in çok külfet hareketli ilçeleri var. Malatya’sı, Diyarbakır’ı ve Şanlıurfa’sı, Osmaniye’miz, Kilis kısmen… Hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan yağmur diliyoruz. Umutlarımız tükenik değil. Biraz geçmiş farklı saat önce etken adına çıkardığımız göçük altında olan vatandaşlarımız vardı. Elbette kavim namına hepimizi baştan motive ediyor. Moralimizi düzeltiyor. Temennimiz bu sayıların artmasıdır. Yani kurtarılan vatandaşlarımız sayısının artmasıdır.”

Share: