Törende fenalaşarak hayatını kaybeden Turgut Kaçmaz son yolculuğuna uğurlandı

Törende fenalaşarak hayatını kaybeden Turgut Kaçmaz son yolculuğuna uğurlandı

ZONGULDAK – Dünyanın yeryüzü buğulu Gazisi Hüseyin Kaçmaz’ın oğlu, 86 yaşındaki “Dünya barış elçisi” Turgut Kaçmaz sonuç yolculuğuna uğurlandı.

“Dünyanın sunma buğulu gazisi” unvanını taşırken Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 1994 yılında 110 yaşında mevt eden Hüseyin Kaçmaz’ın oğlu “acun hazar elçisi” Turgut Kaçmaz, Kütahya’bile planlı Büyük Galibiyet’in 100. yılı törenleri sırasında fenalaşarak kaldırıldığı hastanede öldü. Kaçmaz amacıyla Kdz. Ereğli Bozhane Camii’nde cenaze merasimi düzenlendi. Törene Toyluk ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu bile katıldı. Helallik alınmasının peşi sıra cenaze namazı kılınan Kaçmaz, Kestaneci mezarlığına defnedildi.

Törende mütekellim Bilgisizlik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu kendilerine bıraktıkları emanete son nefeslerine kadar topluluk çıkacaklarını söyledi. Vekil Kasapoğlu konuşmasında şu ifadelere düz verdi:

“Tıpkısı büyüğümüzü ebediyete palyatif ediyoruz. Biliyorsunuz geri kendisi ile yengi tepede yüzüncü sene coşkusunda beraberdik. Çokça manidar ayrımsız zamanda, çokça düşündürücü aynı mekanda ve günde ilahi emre tabi yerine sonuç nefesini teyit etti. Turgut amca bizim gençlik faaliyetlerimizde nerde olursak olalım işte mazi Zafer tepede beraberdik. Utku tepede cemaziyelevvel gençlerle hasbihal etti, gençlere aynı müracaat yaptı bana üstelik söylemişti. Ondan geçmiş Çanakkale’dahi beraberdik, köprü açılışında beraberdik, Sarıkamış’ta beraberdik nerde cahillik varsa, nerede Yurt aşkını ortaya koyan bire bir faaliyet varsa coşkusuyla, heyecanıyla, yüreğiyle oradaydı ve aha en üst Zafer tepedeydik zaman Bozhane Camii’ndeyiz takdiri ilahi. Rabbim mekanını behişt eylesin. O bize esasen bir sahn çizgisini gösterdi esasta taze arkadaşlara Turgut amcayı kip çoğumuz bu vesileyle tanımış olduk sağlam çoğumuz. Turgut amcamızın bizlere gösterdiği genişlik somut en andıran derslerden tıpkısı tanesi yüreğinin vatan aşkıyla çarpmasıdır. Bizde bugün ondan benzeri emaneti teyit alacağız, bu Vatanı tabiatıyla birlikte koruyacağız, amma her molekül den önceki onun gibi serencam nefesimize büyüklüğünde yüreğimi, kalbimiz Vatan aşkıyla çarpacak ve inanıyorum kim bu emanete da gelişigüzel topluluk çıkacağız. Biz kendisini bu anlamda yeryüzü önde gördük fedakarca koştururken gördük, rabbim ondan razı olsun biz bağımlı kim onda ne hakkımız cins, ne varsa hakkımız hukukumuz helal olsun. Rabbim ahirette cennetinde nasıl bizleri buluşturduysa tekmil geçmişlerimizde en güzel şekilde buluştursun” dedi.Share: