Trakya Nahiye Veteriner Hekimler Odası Başkanı: “Edirne’de Uyuzlu Olay Sayılarında 3- 4 Deneyli Çoğalma Yaşanıyor”

Trakya Toprak Baytar Hekimler Odası Başkanı Çelik Türkoğlu, “Son zamanlarda bölgemizde insanlarda uyuz vakalarının artığı ile ait şikayetler vardı. Onunla ilgilenip tıpkı araştırmada bulunduk. Durum basit çok bağırsak açıcı değilmiş. Eski dönemlere göre yani bundan birkaç yıl öncesine bakarak vakalarda üç dört bitirme artma olduğunu söylüyor, yetkililer. Henüz önce beşeri hekimlerin açıklamaları var. Ağırbaşlı artış olduğunu söylüyorlar” dedi.

Trakya Bölge Baytar Hekimler Odası Başkanı Polat Türkoğlu, Edirne’birlikte yaptıkları araştırmada vahim uyuz vakalarına rastladıklarını söyledi. Türkoğlu, “Ama hayvanlardan temaslı temas haber namevcut. Afiyet Bakanlığı’na birlikte baktım. Orada üstelik aynı husus göremedim. Bölgemizdeki beşeri hekimlerle ve gâh afiyet müdürleriyle bile kontak ettim. Ayrımsız hayvan asıllı ayrımsız bulaşmadan bahsetmiyorlar. çıktı insandan insana aynı bulaşmadan bahsediyorlar” diye konuştu.

“İNSANLAR ARASINDA YAYILIM ÇOKÇA HIZLI”

Bölgede uyuzlu vakalarıyla ilişkin veteriner hekimlerin çalışmalarına devam ettiğini rapor fail Türkoğlu, şunları söyledi:

“Son zamanlarda bölgemizde insanlarda uyuzlu vakalarının artığı ile ait şikayetler vardı. Sizlerin de bu konuda sorularınız vardı. Onunla ilgilenip bire bir araştırmada bulunduk. Genişlik siftinlik çok çöz açıcı değilmiş. Eski dönemlere bakarak yani bundan beş altı yıl öncesine göre vakalarda üç dört tekmil artım olduğunu söylüyor, yetkililer. Daha önceki beşeri hekimlerin açıklamaları var. Pahal artış olduğunu söylüyorlar. Veteriner hekimlik açısından baktığımız antlaşma barınaklardaki erkin müteharrik arkadaşlarımızla görüştük. Onlar sayının bu derece arttığını söylemiyorlar. Hayvanlarda uyuz vakalarında vahim tıpkı artma namevcut. Bu bizim açımızdan sevindirici benzeri format. Sunma azından bölgemizdeki hekim arkadaşların ne büyüklüğünde özveren ve elan etken adına çalıştıklarını gösteriyor, haddizatında. Çabucak Edirne olarak bakmıyoruz. Kırklareli, Tekirdağ bölgesinde dahi ayrımsız şekilde. Barınaklarda yoğun tıpkı faaliyet yapılıyor, bu konuyla ilişkin. Gösterişli çalıştığına tanık olduk arkadaşların. Buradan hepsine çok teşekkür ediyorum. Ama beşeri vakalardaki artışın sebebini bağımlı kim doktorlarımız daha ferah bileceklerdir. Bizim yaptığımız araştırmada bile insanların arasında yayılımının haddinden fazla aceleci olduğunu gördük. Veriler onları gösteriyoruz. Nicelik adına yayımlamak istemiyorum. Sürekli mütebeddil veriler bunlar çünkü. Gördüğümüz kadarıyla bire bir aileye uyuzlu etkeni bir şekilde girdiği zaman ailenin kül bireylerinin ilaçlanması ve otama edilmesi gerekiyormuş. Buna dahi haddinden fazla çok uyulmadığını, söylediler. İnşallah ilerleyen süreçte elan acul hareket alarak bunu engellemeye çalışırız. Biz elimizden geleni yapmaya hazırız. Bu konuda destek vereceğiz. Odamız namına da söyleyebilirim. Meslektaşlarımız cansiparane çalışıyor.

“HAYVAN KÖKENLİ BİR BULAŞMADAN BAHSETMİYORLAR”

Uyuzun türleri maalesef insanlara bulaşabilecek karakterdeler. Ama hayvanlardan temaslı temas selen yok. Esenlik Bakanlığı’na üstelik baktım. Orada dahi bire bir özdek göremedim. Bölgemizdeki beşeri hekimlerle ve kâh keyif müdürleriyle de kontak ettim. Bire Bir hayvan asıllı bire bir bulaşmadan bahsetmiyorlar. bundan sonra insandan insana tıpkısı bulaşmadan bahsediyorlar. Bunun çok sebebi olabilir. Okkalı bir gezici akınımız var. Bununla ilgili bire bir proses kabil. Covid-19 döneminde insanların eve kapanmasıyla ait familya içi bulaşların çok aceleci olmasıyla ilişkin olabilir”

Share: