“Unesco Arsıulusal Neşet Ertaş 10. Yıl Anma Programı” Kırşehir’de Başlıyor

‘Bozkırın Tezenesi’ balaban şair Neşet Ertaş’ı tesmiye etmek üzere Kırşehir Belediyesi yoluyla hazırlanan ve üç dönem sürecek program, 23 Eylül 2022 cuma namazı haset, “Neşet Ertaş” konulu açık oturum ile başlayacak.

“UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10. Yıl Ihtifal Programı”, 23 Ilkgüz 2022 cuma namazı günü saat 15.00’te Neşet Ertaş Hars Müzakere Merkezi’nde Okan Amaç Öztürk, Kortej Bilgili Tokel, Hilmi Şahballı ve Abdullah Gündüz’ün konuşmacı olarak katılacağı panelle başlayacak.

Yâd programı ile ilgili izah işleyen Kırşehir Şehremini Selahattin Ekicioğlu, şunları söyledi:

“Kırşehir Belediyesi namına hazırladığımız ve 3 dönüş boyunca komple mahmul etkinliklerle sürecek olan UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10. Yıl Ihtifal Programı’nı UNESCO Doğurucu şehirler Ağına Saz alanında karışma olan ilk ve yegâne kent Kırşehir’in tarihî ve kültürel birikimine uygun benzeri biçimde gerçekleştiriyoruz.

Bilindiği amacıyla özellikle Neşet Ertaş kalkmak amacıyla, Rum Abdal Geleneğinin bütün temsilcileri sayesinde Bozlağın anavatanı olan Kırşehir, saz alanında UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı’na giren ilk ve tek site olmuştur. Bu dahi hepimiz amacıyla haddinden fazla iri bire bir çekicilik kaynağıdır.

Bu geleneğin yaşatılması, doğruluk ettiği değere erişmesi ve ati kuşaklara aktarılması amacıyla planladığımız koca çalışmalara, Acun Enstrüman Şehri olan Kırşehir’de çıktı birlikte mesafe vermeden devam edeceğiz.

Cuma haset saat 15.30’de ise Cacabey Meydanı’nda Halil Nü, 16.30’bile ise Amaçlanan Feryadi konseri verilecek. Saat 1700’de ise Neşet Ertaş Hars Konferans Merkezi’nden Cacabey Meydanı’na kortej yürüyüşü yapılacak. Cacabey Meydanı’ndaki açılış konuşmalarının arkası sıra saat 17.45’te Şehremaneti Abdallar Topluluğu’nun bateri-zurna gösterisini peşi sıra saat 18.00’de Hilmi Şahballı konseri verilecek.

Programın UNESCO Arsıulusal format kazanmasıyla Gürcistan’dan Batumı, İtalya’dan Lady Halo, ve Almanya’dan Duo Malıkı Konserlerini peşi sıra saat 21.30’birlikte Okan Misyon Öztürk hayal alacak.

23-24-25 Eylül tarihlerinde, üç çevrim meşgul meşgul sürecek olan programlara tüm Kırşehirli hemşehrilerimizi bekliyoruz.”

Share: