Uşak’ta 1500 hisse senedi yeri açıldı, 800’ü ise kapandı

Uşak Esnaf ve Sanatkarlar Esnaf Odası Başkanı Atalay Cenk, Çeltek’ta 1 Karı – 31 Teşrinievvel tarihleri ortada bin 500 bakir aksiyon yerinin açıldığını, buna eşit 800 gelişim yerini ise kapandığını açıkladı.

Odası Başkanı Atalay Kavga, sıradan esnafın faziletkâr kiralar ve herhangi bir sokakta açılan sayısız zincir marketler yüzünden tahakküm eyyam yaşadığını belirtti. Savaş, eskimemiş açılan iş yeri sayısının kapanandan çok olmasını dahi Uşak’ta üniversite öğrencilerine müteveccih besin ve canlılık sektöründeki hareket yeri ihtiyacına bağladı. Kavga, “Serencam zamlardan bilahare Uşak’ta canlılık gösteren sıradan esnafın durumunun gür olduğunu söyleyemeyiz. Bunun nedenlerin ortada yüksek kiraları söyleyebilirim. Yeryüzü balaban sebep kendisine değme sokakta açılan zincir marketleri gösterebilirim. Zincir marketlerin önüne geçecek bir tane yol olan perakende eş yasasının çıkmaması bile alelade esnafımızı baskı durumda bırakmıştır. Esnaf sicil kayıtlarına bakarak, İlimizde 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren aşağı esnafımız yarı 500 civarında iş yeri açarken, 800 civarında esnafımızda aksiyon yerlerini durdurmak yerinde kalmıştır” dedi.

Yardımcı’ta 2022 yılı başından açılan hisse senedi yeri sayısının kapanandan çok olmasını bile değerlendiren Cidal, “İnsanlar, umut içerisinde. Bire Bir şeyler bekleyerek yıpranmamış aksiyon yeri açıyor. Birde hisse senedi yeri açarken devletin sağladığı motivasyon ve akıllıca krediler gelgelli geliyor. Yeni gelişim yeri açılmasında sunma önemli faktörlerden birisi birlikte Yardımcı üniversitesi ‘ne devlet dışından mevrut öğrencilerin harcamalarıdır. Eskimemiş açılan gelişim yerleri çıktı azık ve gençlerin arzu ettiği kafe tıpkı eğlence merkezleridir” ifadesini kullandı. – DENİZLİ

Share: