Van Gölü havzasının misafir kuşları göçe başladı

Yaz boyunca Van Gölü havzasındaki sulak alanlarda konuk olan özellikle flamingolar başlamak için birçok kuş türü, havanın soğumasıyla kışı geçirecekleri ısıdam bölgelere göç etmeye başladı.

Göçmen kuşların kilometrelerce süren göç yolculuğunda yeryüzü cesim konaklama merkezlerinden Van Gölü havzası, 240’a andıran kuş türüne eş sahipliği yapıyor.

Üreme ve kuluçka dönemlerini Van’da geçiren bir nice kuş türü havanın soğumasıyla ısıdam bölgelere kafile ederken, kuzey ülkelerinden melez ördeği ve hafriyat kadar enva birlikte kışı etmek için Van Gölü havzasına akın ediyor.

Konakladıkları alanlarda oluşturdukları görüntülerle doğaseverlerden bile rabıt gören kuşların gruplar halinde kış boyunca konaklayacakları bölgelere göçü, foto tutkunları ve kuş gözlemcileri aracılığıyla araç altına alınıyor.

“Kuzey bölgelerindeki kuşlar bile kışı buyurmak için bölgeye akın ediyor”

Van Yüzüncü Sene Üniversitesi (Van YYÜ) Haber Fakültesi Biyoloji Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Özdemir Adızel, AA muhabirine, havaların soğuması ve kar yağışının başlamasıyla bölgedeki kuş hareketliliğinin arttığını söyledi.

İlkbaharda Şimal Afrika’dan Van Gölü Havzasına mevrut flamingolar başta görünmek amacıyla birçok kuş türünün hamam bölgelere gittiğini belirten Adızel, şunları kaydetti:

“Yaz göçmeni türlerin ekseriyetle bağırsak bölgelere veya Kuzey Afrika yönüne flamingoların de İran’ın Urmiye Gölü ve Barış Deltası’na gittiğini biliyoruz. Üredikten bilahare Van Gölü havzasında birkaç aylık misafirlikten bilahare ülkemizin bağırsak bölgelerine veya Hatay Kıran yönünden Yıldız Afrika’ya gezi ediyorlar. Gidenler ortada flamingoların birlikte yalman kuyrukları ve birçok kıran kuşunu sayabiliriz. Birçok kuş türü buradan giderken, bizden henüz kuzeydeki ülkelerde ruhlu kuşlar birlikte kışı geçirmek için bu bölgelere akın ettiler. Kışı burada geçirecek olanların beyninde karışık kazları ve ördeklerini sayabiliriz. Elan önce elden yaban ördekleri gelirken esirgeme çalışmalarıyla özellikle Erçek bölgesinde beş altı yıldan bu yana çandır kazlarını de görmeye başladık. Bile sayıları sıradan erdemli. Bu boyut az çok muştulu.”

Van Gölü havzasında 240’a mail kuş türünün bulunduğunu dile getiren Adızel, bunların ayrımsız kısmının yaz göçmeni, tıpkı kısmının şita göçmeni olduğunu, bazen türlerin ise yılın gelişigüzel döneminde bölgede kaldığını anlattı.

Son yıllarda üniversitelerin etkisiyle üretilen bilimsel bilginin kullanılması sonucu haddinden fazla sayıda alanın “koruma bölgesi” car edildiğini aktaran Adızel, şöyle bitmeme etti:

“Bunlardan bir tanesi üstelik stabil dulda altına alınan Erçek Gölü bölgesidir. Koruma altındaki bölgelerde kuş popülasyonlarında artışlar kaydediliyor. Bu üstelik aynı emeğin sonucu olarak bilgelik insanlarını sevindiren bire bir kapsam. Ülkemiz kuş kafile yolları anlamında, Afrika, Avrupa ve Asya beyninde bir güreşçi köprüsü vazifesi görüyor. Sulak alanlarımızın miktarı üstelik az çok ongun. Bunları müzaheret etmek, geliştirmek ilkin biz marifet insanları, vatandaşlar ve avcılar atılmak amacıyla hepimize düşüyor. Buraları tıpkı kuş cennetine yöneltmek hepimizin elinde.”

Share: