Van’da kar yağışı ve sis etken oldu

Van’da kar yağışı ve sis etken oldu

VAN Van- Hakkari karayolu üzerinde kâin 2 bin 225 rakımlı Kurubaş Geçidi ile bire bir güzergahtaki 2 bin 730 rakımlı Güzeldere Geçidi’nde kar yağışı ve sis sürücülere tahakküm anlar yaşattı.

Kentte dünden bu yana bitmeme eden boğanak ve yüksek kesimlerde enerjik olan kar, arada sırada sürücülere print anlar yaşattı. Açar trafiğinin ciddi olduğu Van-Hakkari karayolundaki 2 bin 225 rakımlı Kurubaş Geçidi ile bir güzergahta bulunan 2 bin 730 rakımlı Güzeldere Geçidi’nde de düşün mesafesi arada sırada 5 metreye büyüklüğünde düştü. Sürücüler, yolda kontrollü yerine ilerledi. Çekicilik sıcaklığının hissedilir derecede düştüğü kentte, Van’ın yüksek kesimleri üstelik beyaza büründü. Van’ın doğusunda kâin 3 bin 200 rakımlı Gaye Dağı, Gevaş ilçesi sınırları içerisinde kâin 3 bin 550 rakımlı Artos Dağı ve Van-Bahçesaray yolu üstünde mevcut ve 3 bin rakımlı Karapet Geçidi beyaza büründü.

“6 Mahalle 2 mezranın yolu bağlı”

Kar yağışı ile gelişigüzel İpekyolu ilçesine merbut Ortanca grubunda 6 mahalle ve 2 mezranın yolu kapandı. Karayolları 11. Havza Müdürlüğü ekipleri, her iki güzergahta aksiyon makineleriyle karla savaşım çalışması başlatırken, Van Büyükşehir Belediyesi ekipleri ise kent merkezi ile bağlı olan mahalle yollarını açılış çalışmalarını yürütüyor. Meteoroloji 14’üncü Havza Müdürlüğünden yapılan açıklamada ise toprak genelinde havanın haddinden fazla bulutlanmış olması, Muş, Bitlis ve Van’da lehçe fasılalı kar ve karla karışık yağmurlu olacağı tutum edildiği belirtilirken, “Ayrıca sabah ve akşam saatlerinde yer düzlük pus ve sis hadisesinin görülmesi beklenmektedir. Albeni sıcaklıklarının sezon normalleri civarında olacağı oranlama ediliyor. Rüzgarın batılı ve güneyli yönlerden hafif, arada sırada ılımlı kuvvette esmesi bekleniyor. Van Gölü Hava Şartları: çokça bulutlanmış, aralıklı karla muğlak baran ve karlı; rüzgar: mağrip ve güneybatıdan, akşam saatlerinde kuzeydoğudan 2 ila 4 kuvvetinde; numara: 0,25 ila 0,50 m; görüş: gani, yağmur takkadak ılımlı. İl merkezleri için günün beklenen sunma faziletkâr sıcaklıklarının; Muş 7, Hakkari 3, Van 6 ve Bitlis’te 4 kademe olması beklenmektedir” denildi.

Share: