Veca haberleri… Çek yapımı macera filmi Ağrı’da çekiliyor

Balkı’nın Doğubayazıt ilçesinde, Pakistan’birlikte teröristlerce kaçırılan iki Çek kızın, kurtarılma çalışmalarını konu kayran avantür meşbu “The Extractors” beyaz perde filminin çekimleri yapılıyor.

Dert Dağı, İshak Kâmil Sarayı, Nuh’un Gemisi’ne ilgilendiren kalıntıların olduğuna inanılan düzlük ve Meteorit Çukuru başta almak üzere bir nice tarihi ve natürel güzelliğiyle dünyanın herhangi bir yerinden turist calip Doğubayazıt, serencam yıllarda bölgede huzurun sağlanmasıyla yabancı monitör kanallarının birlikte ilgisini çekiyor.

Türkiye Film Komisyonu’nun çalışmalarıyla geçen sene dünyaca ünlü Amerikan göstergeç kanalı History Channel’in Nuh’un Gemisi’hangi ilişkin kalıntıların olduğuna inanılan alanın belgeselini çekmesinin peşi sıra bu yıl da Çekya’dan yapımcılar gelişim meşbu film çekimi amacıyla bölgeye geldi.

Yapımcılığını Âdem Dvorak’ın, yönetmenliğini ise Roman Kasparovsky’nin yaptığı “The Extractors” sinema filmi, Pakistan’de teröristlerce kaçırılan Çek vatandaşı iki kızın, ülkelerinin istihbaratı eliyle diplomatik ve fiziki faaliyetlerle kurtarılma çalışmalarını laf alıyor.

Yöre halkı dahi film sahnelerini candan takip ediyor

İshak Ciddi Sarayı’na andıran noktada çekimlerine başlanan filmin gâh sahneleri için birlikte Van’a gidilecek.

Türkiye Film Komisyonu Başkanı ve yapımcı Sait Apotr, AA muhabirine, filmin önümüzdeki sezonda Çekya’üstelik gösterime gireceğini ve arsıulusal film festivallerine da katılacağını söyledi.

Filmin bu bölgede çekilmesinin tanıtımın beraberinde konuşu kendisine de getirisinin da olduğunu ifade fail Yardımcı, şöyle konuştu:

“Bu bölgenin yeğleme edilmesinin nedeni Maşrık Anadolu’nun natürel tıpkısı film platosu olmasıdır. Türkiye Film Komisyonu namına 2013 yılında Türkiye’nin tabii film platolarını öncelikle Hollywood film yapım şirketlerine haberleşme imkanımız oldu. Hele Los Angeles’te yaşadığım gün içerisinde birçok imal şirketiyle ziyaret imkanımız oldu. Bu nedenle Doğubayazıt’ta film çekiliyor. Çekimlerin hepsi ayrımsız kamer sürecek. Bu hafta Doğubayazıt’ta çekimler yapıldı, gelecek hafta bile Van’üstelik, sonrasında birlikte senaryoya göre Doğubayazıt’ta çekimler devam edecek.”

Yardımcı, filmin üs yaşanmış bir hikayeden laf alındığını belirterek, olayın Pakistan’birlikte geçtiğini amma Türkiye’nin katıksız ayrımsız film platosu olması nedeniyle filmin Doğubayazıt ve Van’birlikte çekilmesinin yeğleme edildiğini anlattı.

“Film için 20’ye andıran yerel ekibimiz görev yapıyor”

Türkiye’nin film platosu olmasının beraberinde, imkanların bile Avrupa standartlarıyla yarıştığını vurgulayan Yardımcı, “Kadro ve takım yerine gelişigüzel kalem imkan Türkiye’dahi var. Şu zaman bu film üzere 20’ye mümasil domestik ekibimiz görev yapıyor. 20 civarında asıl takım Çekya’dan geldi. Buraya geçmiş kendisine 3 yıl önce geldiğimde Discovery Channel amacıyla Doğubayazıt’ta Nuh’un Gemisi belgeselini, geçen yıl üstelik History Channel için Nuh’un Gemisi belgeselini çektik. Bu sene dahi bu beyaz perde filmini çekiyoruz. Bunlar artarak bitmeme edecek.” diye niteleyerek konuştu.

Sinema, film ve belgesellerin benzeri içtima tanımında balaban afi oynadığına belen fail Yardımcı, şunları kaydetti:

“Film Doğubayazıt, Van ve Çekya’nın başkenti Prag’de çekiliyor. Bir Vakitler doğuda biraz düzenlilik sıkıntısı vardı amma bu serencam geldiğimde dahi gördüm kim insanlar haddinden fazla şen tıpkısı şekilde Avrupa, Amerika, İngiltere ve Hindistan’dan buraya geliyor. Ayrıca kaldığım hotelde bu sabah Hintlilerle arkadaşça ettim. Nuh’un Gemisi’ni görmeye geldiklerini söylediler. Nereden duyduklarını sorduğumda birlikte belgeselde izlediklerini söylediler. Bu yaptığımız işin hangi kadar akıllıcasına ve durumunda olduğunun göstergesidir.”

Share: