13 yıldır aldığı özürlü maaşını, işe başlayınca devlete bıraktı

13 yıldır aldığı mânialı maaşını, işe başlayınca devlete bıraktı

Yıllar sonraları işe giren kör bireyden takdir edilecek davranış

DÜZCE Düzce’da 32 yaşındaki görme engelli hususi fert Ramazan Kabacı, devletten 13 yıldır aldığı engelli maaşını işe başlayınca reddetme etme kararı aldı. Ramazan Kabacı antrparantez engeli cihetiyle oturmaktan bıktığı için çalışmaya başladığını belirterek, özel bireylere ‘evde oturmayın, çalışın’ çağrısı” yaptı.

Düzce’bile 32 yaşındaki Ramazan Kabacı, 1998 yılında retina yırtılması sebebiyle yegâne gözünün rüyet yeteneğini kaybetti. Kabacı, 2008 yılında ise gayrı gözünde birlikte ağrı hissederek faaliyetler oldu. Ameliyatın arkası sıra gözünde baskı oluşan ve gözsüz hususi birey yerine hayatına bitmeme fail Ramazan Kabacı, evde durmaktan sıkılınca harekete geçti. Düzce İş-Düzem Müdürlüğü’ne harıldamak amacıyla başvuran Ramazan Kabacı, polat borazan fabrikasının sahibi Kamil Kesikbaş ile görüşerek çalışmaya başladı. Santralci görevlisi kendisine etkin görmez özel can Ramazan Kabacı, devletten 13 yıldır aldığı özürlü maaşını almak istemediğini belirtti.

‘Özürlü maaşımı imdi ihtiyacı olan birisi alsın”

Ramazan Kabacı, devletin bağladığı özürlü maaşını işte çalıştığı amacıyla ahzetmek istemediğini belirterek, “1998 yılımda ağ tabaka yırtılması sebebi ile biricik gözümü kaybettim. 2008 yılında dahi özge gözümde birlikte tıpkı ağrı hissettim. Orada dahi bire bir yüklülük olduğu için yine operasyon oldum. Ameliyatın peşi sıra rüyet kaybı yaşadım. Evde üstüne düşmek istemiyor, bir şeyler fayrap etmek istiyordum. Hiçbir engel aşılmaz diye niteleyerek bire bir molekül bulunmayan. Iş ortamına gelmek istedim. Engelli maaşını başvurma ederek almamayı istedim. Benden daha çok ihtiyacı olanlar daha çok bati sakat olanlar alsınlar diyerek ego bu maaşı bırakmak istedim. Polat borazan fabrikası üstelik bu durumda bana aguş açtı. Kamil eş ve yekpare personeller bana yardımcı oldu. Burada mücahede hayatım devam ediyor. 8’den 4’e büyüklüğünde burada çalışıyorum.”

“Hususi fertler evde oturması, çalışsınlar”

Ramazan Kabacı antrparantez, hisse senedi hayatında zor görmediğini belirterek, engelli bireylere çalışın çağrısı yaptı; “Ramazan Kabacı; “İş hayatında haddinden fazla müşkülat görmüyorum. Sıkı gerektiren bire bir husus. Sabahleyin mukannen bire bir saatte kalkacaksın servise bineceksin. Akşam Ezanı makul tıpkı saatte evine gideceksin. Zorluğunu ego hissetmiyorum görmüyorum. Severek geliyorum, bayıla bayıla çalışıyorum. Buradan mânialı arkadaşlarıma davet etmek istiyorum. Hiçbir mânialı evde kalmasın. Emek hayatına katılmaya çalışsınlar. Burada benim çalıştığım üretimevi kabil başka firmalarımız ve farklı kurumlarımızda tıpkı şekilde engellilerimize kucak açıyor. Onlara hareket imkanı sağlıyor” diye niteleyerek konuştu.

Share: