741. Hayme Ana’yı Ihtifal ve Göç Şenlikleri Kütahya’da yapıldı

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi olan ve “mehabet ana” namına mezkûr “Hayme Temel” kabri başında anıldı.

741. Hayme Temel’yı Yâd ve Göç Şenlikleri Kütahya’bile yapıldı.

Kütahya Valisi Ali Çelik, Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, MHP Yerel Yönetimlerden Mesul Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Ankara Saylav Sadir Durmaz ile diğer tören düzeni mensupları, Domaniç ilçesine kapalı Çarşamba köyündeki Hayme Esas’nın türbesini görüşme edip dua etti.

Vali Polat, törende yaptığı konuşmada, Hayme Anne’yı andıklarını ve tıpkı zamanda Domaniç’in antagonist işgalinden kurtuluşunun 100’üncü sene dönümünü kutladıklarını söyledi.

Adına türbe yapılan önceki Türk kadının Hayme Esas olduğunu hatırlatan Polat, “Hayme Esas, Konya- Karaman’birlikte Zübeyde Karı, Kütahya’da Nezahat Onbaşı, Domaniçli Habibe, Kastamonu’dahi Şerife Bacı, Erzurum’de Ana Hatun, Malatya’da Songül Ilçebay, Gölbaşı’nda Bent Sezen, Çorum’bile Aybüke Sarıklı, Diyarbakır’üstelik döl nöbeti tutan külhanbeyi analardır.” dedi.

Kültür ve Turizm Vekil Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan bile Hayme Anne’nın, bire bir zamanda devletin bekası namına verilen emeğin arz balaban örneklerinden biri olduğunu vurguladı.

Hayme Ana’nın, döneminde devletin bekası hesabına mehabetli mücadele verdiğini dile getiren Demircan, “Hayme Ana mücadele vermeseydi, bağımsızlıktan söz etmek kabil olmayacaktı. Onun Oğuz yurdunu gönendiren hidayeti ve öğretileri sayesindedir ki Osmanlı Devletimiz varlığı ile üç kıtaya, yedi cihana hükmetmiş, yer Türk’e vatan kılınmıştır. Onun cefakar bilge ve aristokrat gönlü, kadınlarımıza esin reşit, asırlar sonra de cephelerden cephelere duyulmuştur. Obaya sığmayan tıpkısı ufuktur o, iman ile idealini var eden, inanç ile tarihi abat fail tıpkı kadim şahsiyettir.” ifadelerini kullandı.

Şenlikte, mehter takımı eşliğinde sembolik göç yürüyüşünün birlikte Türk islam gizemciliği musikisi konseri, atlı okçuluk ve umum oyunu gösterilerine saha verildi.

Programa, DÜRÜST Öğür Kütahya milletvekilleri Ahmet Fecir, Ceyda Çetin Erenler ve İshak Gazel, MHP Kütahya Saylav Ahmet Erbaş, CHP Kütahya Mebus Mualla Fazıl Kasap ve farklı tören düzeni üyeleriyle çokça sayıda yurttaş katıldı.Share: