AFAD’dan “Hareket Yadigâr Ülke Tatbikatı”

Samsun, Sinop, Çorum, Çankırı, Amasya, Tokat ve Kastamonu’da, 12 Kasım Facia Eğitimi Tedarik Günü ve 1999 Düzce Depremi’nin sene dönümü dolayısıyla “Zelzele Ajanda Büyüklük Tatbikatı” gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanlığı Kıran ve Ivedili Format Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda Türkiye geneli ve Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde planlı tatbikata Samsun’un Ladik ilçesinde da katılma sağlandı.

İlçedeki bir lokantada Ilbay Zülkif Görgüsüz, protokol üyeleri ve vatandaşlar, saat 18.57’üstelik telefonlara mevrut mesajın arkası sıra masaların altına eğilerek “çök, al, tutun” hareketi yaptı.

Bir süre sonra Görgüsüz ve vatandaşlar, lokantadan çıkarak tehlikesiz yere geçti.

Dağlı, gazetecilere, tatbikatın 1943 yılında 7.3 büyüklüğündeki depremle sarsılan Ladik ilçesinde yapıldığını söyledi.

Ladik ve yer illerde yaşanan depremde 4 binin üstünde insanın yaşamını yitirdiğini hatırlatan Dağlı, farkındalık oluşturmak için çaba gösterdiklerini tabir etti.

Sinop

Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu ve beraberindekiler, tatbikata kentteki bir gelişim yerinde katıldı.

Çalışanların ve vatandaşlar, önceden belirlenen kuvvetli ve emniyetli alanda “çök-intizam-tutun” hareketini yaptı.

Ilbay Karaömeroğlu, tatbikatın arkası sıra gazetecilere, afetler konusunda topluluk bilincinin anbean arttığını söyledi.

Tatbikatın çok liyakatli geçtiğini dile getiren Karaömeroğlu, “Herkesin bu konuda giderek bilinçlendiğine tıpkısı el henüz şahit olduk. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Çankırı

???????Çankırı’daki tıpkı ahzüita merkezinde yapılan tatbikata Ilbay Abdullah Ayaz, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Iyi, gurur müdürleri, AFAD, Bitirmiş Kontrol Istirdat, itfaiye aracı ekipleri ile vatandaşlar katıldı.

Alışveriş merkezinde yapılan zelzele uyarısının arkası sıra vatandaşlar, “çök-oyun-tutun” hareketini uyguladı. Tatbikatın tamamlanmasından sonraları dua edildi.

Vali Ayaz, gazetecilere, bu yılın yer sarsıntısı tatbikat yılı olduğunu aktardı.

AFAD Başkanlığının bu konuda şişman gayreti olduğunu vurgulayan Ayaz, “Sene süresince eğitimlerimiz, tatbikatlarımız bitmeme edecek. Sonuçta afetlere her zaman, giderek hazır olmamız gerekiyor, hem bireysel adına hem kurumsal yerine.” diyerek konuştu.

Amasya

Amasya’da manevra, saat 18.57’birlikte merkezi sesli duyuru sistemi kapsamında cami ve şehremaneti hoparlörleri ile GSM şirketleri yoluyla kısa ide eliyle yapılan duyuruyla başladı.

İkaz üzerine katılımcılar “Çök-alengir-tutun” hareketini uygularken, tatbikattan haberi olmayanların ise bu duruma şaşırdığı görüldü.

Büyükağa Medresesi’nde düzenlenen tatbikata Ilbay Mustafa Masatlı, Belediye Başkanı Mehmet Zerrin ile protokol üyeleri, vatandaşlar ve AFAD ekipleri katıldı.

Çorum

Çorum’da Emniyet ve Yurtlar Kurumu (KYK) Hayrettin Karaman Kız Mektepli Yurdu’nda saat 18.57’bile “çök-al-tutun” tatbikatı yapıldı.

Ilbay Mustafa Maraba, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ulvi Osman Öztürk, Uray Başbuğ Yardımcısı İsmail Yağbat, İl Cingöz Komutanı Miralay İlhan Uzunoğlu, İl Güvenlik Müdürü Mehmet Gülser ve darülfünun öğrencileri tatbikata katıldı.

Yurdun yemekhanesinde toplanan Ilbay Çiftçi ve beraberindekiler, AFAD Müdürü Elvan Kaya’nın işaretiyle “çök-rejim-tutun” hareketi yaptı.

Tatbikatın peşi sıra katılımcılar binayı tahliye etti.

AFAD Müdürlüğü, antrparantez manevra zımnında mektepli yurdunda kontrol kurtarma ve facia engelleme çalışmalarında kullandığı ekipmanları sergiledi.

İl Müftüsü Muharrem Biçer, Türkiye’da hareket ve aynı natürel afetlerin yaşanmaması için yakarış etti.

Tokat

Tokat’ta merkezi anons sistemi ile GSM şirketleri marifetiyle bodur kanaat eliyle manevra duyuruldu.

Aydoğan Münevver Ayvaz Mektepli Yurdu’nda tatbikat ikazı sonrası Ilbay Numan Hatipoğlu, tören düzeni üyeleri ve öğrenciler, “Çök-olta-tutun” hareketini uyguladı.

Kastamonu

Kastamonu El Eğitim Merkezi konuşma salonunda planlı programda tatbikat yapıldı.

Salonda sirenin çalmasıyla katılımcılar, “Çök-numara-tutun” hareketini yaptı.

Vali Avni Çakır, Kastamonu’da afetlerle ilişkin bir nice manevra ve terbiye faaliyetleri gerçekleştirdiklerini dile getirerek, “Kastamonu kendisine afetlere yeryüzü ruhlu şekilde hazırlanmaya çalışıyoruz. Zelzele afeti dışında bir nice afeti güçlü bir iliz. Kurumlarımızı, vatandaşlarımızı ne büyüklüğünde bilinçlendirirsek o büyüklüğünde zararları azaltırız.” diye niteleyerek konuştu.

Daha sonra Çakırdoğan, Cumhuriyet Altını Meydanı’nda JAK, UMKE, İHH, Türk Kızılay, AFAD ve Kastamonu Belediyesi itfaiye ekiplerinin açtığı stantları gezerek bilgelik aldı.

Share: