Ambulans sürücüleri dokuz canlı eğitimlerden geçiyor

Ambulans sürücüleri dokuz canlı eğitimlerden geçiyor

ANKARA Gitgide yarışarak avlu kurtarmaya çalışan cankurtaran sürücüleri, Esenlik Bakanlığı Müstacel Esenlik Hizmetleri Umumi Müdürlüğünce personele sunulan, “Cankurtaran Sürüş Güvenliği Eğitimi (ASGE)” ile müstakbel sürüş teknikleri noktasında takatli eğitimlerden geçiyor.

Evgin Afiyet Hizmetleri Genel Müdürlüğü aracılığıyla, cankurtaran kazalarının önlenmesi, canlı ve verimli tıpkı bakım sunumunun sağlanması üzere 2005 yılından itibaren sayrılarevi öncesi evgin sağlık hizmetleri personeline “Cankurtaran Sürüş Güvenliği Eğitimi (ASGE)” veriliyor. Toplamda 32 saat olarak planlanan terbiye 8 saat nazari, 24 saat aplikasyon ve arkası sıra nazari ve kılgısal imtihan ile tamamlanıp, kalburüstü kursiyerlere “Ambulans Sürüş Güvenliği Eğitici Eğitimi Sükse Belgesi” veriliyor. Sağlam eğitim bilimi sürecinden sabık sürücüler, trafikte karşılaşacağı kilolu durumlarda yapması müstelzim akla yatkın manevraların ve özge sakıncasız sürüş becerilerinin kazandırılması amacıyla muhtelif etaplardan oluşan parkuru tamamlıyor.

“Cankurtaran bir çabukluk uzlaştırıcı değil, kontrollü ve emniyetli tıpkısı kurtarma aracıdır”

Teferruatlı yıllardır Ankara İl Afiyet Müdürlüğü Ivedi Esenlik Hizmetleri Başkanlığı bünyesinde paramedik kendisine görev aldığını vurgulayan Eş Güdümcü Ahmet Özkan, “Cankurtaran Sürüş Güvenliği Eğitimi yerine aşina ASGE modülümüz sayrılarevi öncesi ivedi sağlık hizmetlerinde memur meslektaşlarımıza çoban bilgisi, becerisi, tavrı ve tutumunu yükseltmek üzere yaptığımız eğitimlerdir. El yoluyla falsolu bilinen imajı üstelik silmek istiyoruz. Cankurtaran ayrımsız cevvaliyet uzlaştırıcı değildir. Ambulansın amacı sizin sevdiklerinizi ve sizi yeryüzü güvenli şekilde hastaneye aksettirmek ve hayatınızı kurtarmaktır. Bununla ilgili de art kabinimizde yeterli donanıma sahibiz. Bu yüzden da ambulans aynı sürat uzlaştırıcı değil, kontrollü ve sakıncasız aynı istirdat aracıdır. Cankurtarandır” ifadelerini kullandı.

“Sürücüler bize kat verirse geçebiliyoruz, bunu unutmamamız gerekiyor”

Yaklaşık 10 yıldır paramedik adına müteharrik ve 6 yıldır üstelik ambulans sürüş güvenliği eğitmeni namına fariza yapan Çağla Ünal, “Haftalık 32 saatlik bir eğitim sürecimiz oluyor. 8 saati kuramsal kendisine, 24 saati uygulama namına gerçekleşiyor. Önümüze ansızın çıkan miftah, bala ve bire bir durumlarda hangi yapmamız gerektiğini sınama ediyoruz. Yönelteç hakimiyeti, gözgü kontrolü, derinlik algısı bunlar çok heybetli. Bunların burada etaplarla eğitimini veriyoruz. en son günde birlikte arkadaşlarımız demolara giriyorlar. Onların kudretli olmasına bakarak sertifikalarını veriyoruz. Hele temas etmek istediğim ayrımsız bahis var. Sürücüler bize nöbet verirse geçebiliyoruz, bunu unutmamamız gerekiyor. Asıl amacımız emniyetli sürüşü dayatmak” şeklinde konuştu.

“Sağlı sollu yani carcur sistemi şeklinde yolu tahsis etmek gerekiyor”

Kısaca 15 yıldır paramedik yerine çalıştığını ve serencam 2 aydır bile ambulans şoförü adına bakım sağladığını belirten ASGE kursiyeri Zeliha Yılmayan, “Cankurtaran Sürüş Güvenliği Eğitimi’ne katılmamın sebebi; kendimi biraz elan yükseltmek, otopark ile ilgilendiren problemlerimiz var mı yok mu bunlar gibi konuları encam sürüş eğitimi alarak nüfuz etmek, nerelerden zahir yapacağımızı az buçuk daha test etmek üzere geldim. Eğitmenlerimiz dahi salim olsunlar çokça özverililer, bu konuda bize çok yardımcılar. Dimağ düzeyinin az buçuk artması geçişsiz. Önceki siren sesini duyup tepe lambalarının yandığını görerek ambulansın geldiğini ayırt ettiğinde; sağlı sollu yani carcur sistemi şeklinde yolu yarmak gerekiyor. Demin resen olarak şartlandıkları için sağa savuşma eğiliminde bulunuyorlar. Bu defa sol abes olsa dahi sen ortada isen senin önüne kırıyorlar. Önüne kırdıkları amacıyla fermuar sistemi işlemiyor ve sen üstelik solda çalışmamak zorunda kalıyorsun. Carcur sistemi olsa sağlı sollu açılırlar ve ambulans ortadan haddinden fazla iyicene şekilde ilerler” diye konuştu.Share: