Ankaragücü’nden mekân dostu eşkâl

İklim değişikliğine dikkati sarmak üzere tamamen ferasetsiz dönüştürülebilir malzemelerden üretilen formasını tanıtan Spor Göt Süper Lig’in eskimemiş ekibi MKE Ankaragücü, birçok hava ve kuruluştan olumlu mülahaza aldı.

TRT Haber’in haberine göre “Çevre dostu” lacivert formanın üstünde, “YANKI İklim Zirvesi”nin logosu ve yenilenebilir enerjiyi özendirmek hesabına rüzgar ve sıra enerjisi temaları bulunuyor.

MKE Ankaragücü Kulübü Başbuğ Vekili Zeynep Karamancı, konuya ilişik soruları yanıtladı.

”Bu proje Türkiye’da aynı evvel”

Mürekkep Uluslar Eğitim Bilimi, Veri ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) anketine bakarak, andıran gelecekte dünyada abuhava değişikliği ve biyolojik spektrum kaybıyla mücadelenin artacağını tamlayan Karamancı, elan aşkın yeşil çözüme yatırım ika ve farkındalık oluşturmanın öngörüldüğünü dile getirdi.

Kulüp namına eş oldukları kasaba duyarlılığının, hakeza tıpkısı projenin hayata geçirilmesine katsı sağladığını anlatan Karamancı, “Ankaragücü yerine bu zaman tamamen gabi dönüştürülmüş malzemelerden üretilen formamızla, iklim değişikliği ve biyolojik tenevvü kaybına müteveccih farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz. Bu proje Türkiye’bile tıpkı önce” diye konuştu.

“Futbolun sadece sportif bir cümbüş kendisine kalmasını istemiyoruz”

Bu sene Ankara Tecim Odası himayesinde bir nice kıtadan mehabet başkanı seviyesinde katılımcının meydan aldığı EKO İklim Zirvesi’nin gerçekleştirildiğini anımsatan Karamancı, üniversiteler, bakanlıklar ve sivil topluluk kuruluşlarının zirvede deli dolu çalım aldığını anlattı.

Karamancı, dünyaya Ankara’dan ilkim ve yer sorunuyla ilişkin yüce mesajların verildiğini vurgulayarak, şu sözleri kullandı:

“Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı ve Paris İklim Anlaşması göre Türkiye, 2050 yılına büyüklüğünde 60 bilyon ekü ‘karbon vergisi’ yüküyle yüz yüze kalabilir. Zirvede abuhava değişikliği konusunun ekonomik boyutu bile katılımcılarla tafsilatlı namına paylaşıldı. Biz dahi Ankara’nın bildirme şişman sivil cemiyet kuruluşu olarak ülkemizde bu konuda farkındalık sağlamayı amaçlıyoruz. Futbolun çabucak sportif tıpkısı zindelik namına kalmasını istemiyoruz. Ankaragücü kabil nazik benzeri markayla degaje kitlelere haddinden fazla aceleci ulaşabileceğimizin farkındayız. Bu nedenle böyle tıpkı proje geliştirdik. Taraftarlarımızın formalarımıza taleplerinin aşkın olacağını düşünüyorum. Dünyanın dikkatini çeksinler. Hem doğayı hem Ankaragücü’nü savunsunlar.”

İklim ve çevreye yönelik çalışmalarının elden formayla kalmayacağına dikkati çeken Karamancı, “Çok geçenlerde Türkiye’nin sunma iri üniversitelerinden biriyle abuhava değişikliği sorunuyla birlikte dövüşmek yerine protokol imzalayacağız. Protokol metni amade. İlerleyen günlerde tıpkısı basın toplantısı ile gelişim birliğini duyuracağız. Bu zaman sportif anlamda liyakatli aynı Ankaragücü’nün birlikte, alelhusus ilkim değişikliği ile yeşil dönüşüm namına dahi farkındalık yaratıp, hal üreten tıpkısı Ankaragücü izletmek istiyoruz. Biz doğayı korudukça, huy birlikte bizi koruyacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Ankaragücü Jese Rodriguez’i kadrosuna kattı

 

Ankaragücü ve Ümraniyespor, Süper Lig’e yükseldi

 

Share: