Ata sporu Kökbörü, ancak genelinde yaygınlaştırılacak

Türkiye Anadan Görme Süvari Spor Dalları Federasyonu Başkanı Zübeyir Bekiroğlu, ağababa sporu Kökbörü’üstelik Türkiye’deki biricik takımın Van’da olduğunu belirterek, değişik illerde dahi takımların kurulması için çalışmaların yapılacağını söyledi.

Afganistan’ın Pamir Yaylası’ndan yıllar evvel kafile ederek Ulupamir Mahallesi’ne yerleşen Kırgız Türkleri, mülevven geleneklerinin yanı sıra ata sporları Kökbörü’yü yaşatmaya devam ediyor.

Asırlar önce savaşçıların beygir üzerindeki maharetlerini koruyabilmek üzere oynamasıyla ortaya çıkan Kökbörü’yü kayıt altına ahzetmek için seçme yıl çokça sayıda ziyaretçi ve ışık tutkunu Ulupamir Mahallesi’ne geliyor.

Başkan Bekiroğlu, beraberindeki Kökbörü Asbaşkanı Ahmet Duman, Atlı Cirit Oyunu Asbaşkanı Bahri Önal ve Atlı Okçuluk Asbaşkanı Fatih Işık, mahallede sporcuların beygir sırtındaki mücadelesini izledi.

Sporcuların, içi doldurulan yaklaşık 30 kilogram ağırlığındaki oğlak derisini yerden alarak rakip takımın kalesine bırakmaya çalıştığı anlar cümbüş yoğun görüntülere sahne oldu.

“Ulupamir Mahallesi anadan görme sporlar için cesim”

Oyunun arkası sıra AA muhabirine izah yapan Bekiroğlu, ata sporlarını yaygınlaştırmak amacıyla ceht gösterdiklerini, bunun üzere projeler geliştirdiklerini söyledi.

Bekiroğlu, 6 kamer ilk kullanılmamış tıpkısı federasyon kurup faaliyete başladıklarını anımsatarak, “Bize bu imkanları sağlayan Cumhurbaşkanımız Recep Melamet Erdoğan ve Acun Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan’a teşekkür ediyoruz. Geleneksel sporlar üzere Ulupamir Mahallesi şanlı tıpkı konuma sahip. Federasyonumuzun branşlarından ayrımsız tanesi olan Kökbörü, mevki genelinde çabucak bu köyde yapılıyor. Buradaki sporcu kardeşlerimiz benzeri zamanda ülkemizi arsıulusal arenada oyun ediyor.” diye niteleyerek konuştu.

Ecdadın savaşa hazırlanırken ve özel günlerde Kökbörü oynadığını anlatan Bekiroğlu, şöyle bitmeme etti:

“Yiğitlerimiz atlama beygiri üzerinde yaptıkları hareketlerle bizi gururlandırdılar. Kökbörü, çok yumruk ve dayanıklık talip ayrımsız spor. Bu branşın yaygınlaşması açısından bu köyümüz önemlidir. Tığ birlikte bu spor dalına emek sarfiyat ederek türe ettiği yere eriştirme gayreti içre olacağız. Türkiye’deki tek Kökbörü takımı Ulupamir’de bulunuyor. Farklı illerde dahi Kökbörü takımlarının kurulması üzere faaliyetlerimizi hızlandıracağız. Bu sporun yaygınlaşması gerektiğine inancımız her daim devam edecek. Atalarımızın bindiği ağababa çocuklarımız üstelik binmelidir.”

“Uluslararası curcuna düzenleme arzusundayız”

Kökbörü Asbaşkanı Ahmet Esrar ise asırlar öncesinden mevrut Kökbörüyle ilgili geçmiş günden bu yana pahal çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi.

Bu sporun tanıtıma ihtiyacının olduğunu vurgulayan Duman, “Türkiye’nin ayrımlı yerlerindeki insanlara izlettirerek bu sporu yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz. Kırgızlar ve Kazaklar gündelik hayatlarında bu oyunları oynuyorlar. Türkiye’bile çabucak Van’birlikte yapılıyor. Gelişmemiş zamanda ülkenin değişik yerlerine bile tanıtmak amacıyla elimizden geleni yapacağız. Burada bir nice ülkeyi ağırlayıp uluslararası aynı festival düzenleme arzusundayız. Tığ akıl ettik, Tanrı bile kader ederse Van’de böyle çalışmaya imza kovmak isteriz.” ifadelerini kullandı.

Kökbörü Spor Kulübü Başkanı Yakup Timur üstelik Kökbörü’nün 5 bin yıllık tarihe cemaat olduğunu, başlangıçta cenk talimi kendisine yapıldığını, henüz sonraları spor haline geldiğini anlattı.

Bu spor dalında ülkeyi kaşkariko ettiklerini, arsıulusal organizasyonlara katıldıklarını belirten Timur, şöyle konuştu:

“Bu baziçe iki takım ve 24 kişiyle oynanıyor. Tıpkısı orta, iki yan hakem var. 20 an aralıklarla 60 dakika oynanıyor. 3 devir sonunda hangi takım fazla sayı attıysa galip ilan ediliyor. Ülkemizi Kazakistan’bile 2 kere sahne ettik ve dereceler elde ettik. Kırgızistan’daki göçebe oyunlarında üstelik başarılı olduk. Türkiye’de kendi şampiyonamızı yapmak istiyoruz.”

Share: