AYM’den HDP’nin ‘reddi hakim’ talebine ret

ANAYASA Mahkemesi (AYM), Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılması istemiyle açılan davada, HDP’nin reddi hakim talebini reddetti. Tanıt yerine gösterilen Kürtçe curcunalı kayıtlarının çözümü üzere partiye 30 zaman opsiyon verildi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 7 Haziran 2021’birlikte HDP’nin kapatılması istemiyle iddianame hazırladı. Partinin kapatılması ve mülk varlıklarına el konulmasının yanı sıra 451 HDP’li için politik haram istendi. AYM, 21 Haziran 2021’dahi iddianameyi kabul etti. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Delice, 29 Teşrinisani 2021’üstelik anne hakkındaki görüşünü AYM’ye sundu. AYM, Başsavcının görüşünü defans hazırlaması amacıyla HDP’ye gönderip, 30 dönme süre verdi. Ancak HDP 4 aylık süre istedi, AYM ise 2 kamer ek süre verdi. HDP aracılığıyla hazırlanan 220 sayfalık dolay savunma 19 Nisan’birlikte AYM’ye teyit edildi.

Daha sonra Adıyaman’dan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na maktul PKK’lı yıldırıcı ile fotoğrafları ortaya sâdır HDP mebus Semra Fena Hâlde ve bozuk mebus Behçet Yıldırım’a dair anket dosyaları gönderildi. Yargıtay Cumhuriyet Altını Başsavcılığı bu dosyaları katma tanıt yerine AYM’ye gönderdi. İçerisinde 25 bin dakikalık 281 Kürtçe konuşmanın kayran aldığı curcunalı kaydı dahi katma tanıt yerine sunuldu. AYM, katma bilgileri 12 Mayıs’ta kabul yazar, HDP’ye manifesto etti ve bu dosyalara ilgilendiren defans amacıyla da 30 çevrim süre verdi.HDP, kapatmaya kanıt yerine gösterilen soruşturma ve fezlekeler ile ses kayıtlarına 17 Haziran’bile itirazda bulundu ve bunların kapatmayla ait olmadığını savundu. HDP ayrıca kapatma davasının reddi yönünde değişmeyen verilmesini irade etti. AYM ise 21 Haziran’dahi Kürtçe metinler ve curcunalı kayıtlarının Türkçe’ye çevrilmesine ve defans amacıyla 30 günlük opsiyon verilmesini kararlaştırdı.YENİDEN EK GÜN VERİLDİAYM Umumi Yerleşmiş, zaman toplanarak ilişik delilleri ve HDP’nin taleplerini görüştü. Tümen, Yargıtay Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’nın gönderdiği ses kayıtlarına ilişkin defans beğenmek için ise opsiyon istedi. Antrparantez, AYM üyelerinden biri hakkında dahi reddi hakim talebinde bulundu. AYM Umumi Oturmuş, mantinota davasına gönderilen ilişik delillere ilişkin partinin defans ve taleplerini değerlendirdi. Umumi Asamble, reddi bilgili talebini reddederken; delil adına gösterilen 281 Kürtçe ses kaydının çözümü amacıyla partiye 30 bölüm elan bekletme süresi verdi.

Yargıtay Cumhuriyet Altını Başsavcısı Bekir Delicesine, ekleme savunma süresinin bitmesinin arkası sıra davaya ilgilendiren yavuklu izah, HDP yetkilileri de sözlü defans yapacak. AYM raportörünce anne hakkındaki ifade hazırlanacağı müddet içerisinde Yargıtay Cumhuriyet Altını Başsavcılığı ile HDP, eklenmiş beyyine veya mukayyet ekleme defans sunabilecek. Temel hakkındaki raporun AYM üyelerine dağıtılması sonrasında AYM Başkanı Zühtü Arslan tarafından belirlenecek tarihte üyeler aynı araya gelerek mantinota istemini ana üzerinden görüşecek.

Share: