Bakan Karaismailoğlu, depremler sonrası planlı çalışmalara ilgili izah yaptı Açıklaması

Iblağ ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, hem Adıyaman hem da bölgedeki 9 havalimanının hareketli olduğunu belirterek, “Bugüne kadar kısaca 200 binin üstünde vatandaşın tahliyesini gerçekleştirdik.” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, Adıyaman Facia Dalavere Merkezi’nde Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen depremler sonrası hesaplı çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Zelzele bölgesinde kilolu kış şartlarının bilgili olduğunu tamlayan Karaismailoğlu, tüm olumsuzluklarına rağmen bir nice sorunun üstesinden gelindiğini rapor etti.

Karaismailoğlu, bundan sonra sadece zamana ihtiyaç olduğunu kaydederek, “Adıyaman genelinde dakika bakımından emrihak fail vatandaşlarımızın sayısı 4 bin 104, kurtarılan vatandaşımızın sayısı da 12 bin 864. Bu büyüklüğünde üzüntülü habere rağmen Adıyaman’dahi zaman müjdeli gelişmeler oldu. 10 vatandaşımız faal kendisine enkazdan çıkarıldı. 6 dolaşma sonradan gerçekleşen bu kurtuluş mucize gibiydi. Onun ekşimsi benzeri sevinci var bizde. Tam isteğimiz canlı kurtarılma sayısının artması. O yüzden enkazlarda çok hassas bire bir mücahede yürütülüyor.” diye konuştu.

Söz konusu hassaslık dolayısıyla kriz tahammül çalışmalarının tafsilatlı sürdüğüne bel fail Karaismailoğlu, Adıyaman genelinde kısaca 30 bin uzman ve gönüllünün özveren himmet yürüttüğünü anlattı.

Karaismailoğlu, Adıyaman’daki hasarlı ve yıkılan binalara ait üstelik şunları kaydetti:

“Adıyaman merkezinde yıkılan çatı sayısı 1061, ağır sıklet hasarlı ve yıkılacak yapı sayısı de 1158. 234 vahim hasarlı ve acı yeryüzü fail binaları kontrollü bire bir şekilde yıktık ve çalışmalara devam ediyoruz. Adıyaman Üniversitesi Yetişek ve Araştırı Hastanesi’nde tıpkısı maslahat bulunmayan bilcümle hastalara ve yaralılara 1100 esenlik personelimiz yabansı ayrımsız hizmet veriyor. Sabahleyin bile esenlik personelimizi müzakere ettik. İlk müdahaleleri yapılan bazı yaralıların daha sonra İstanbul ve Ankara kabil iri illere naklini de yaptık. Uçakla atıf ettiğimiz yaralı sayısı birlikte 950. Hem Adıyaman hem da bölgedeki 9 havalimanı çalışkan durumda. Bölgeden bırakmak talip tekmil vatandaşlara ücretsiz ulaşım hizmeti veriyoruz. Bugüne kadar yaklaşık 200 binin üzerinde vatandaşın tahliyesini gerçekleştirdik.”

Ayrımsız şekilde hem demir yollarında hem esmer yollarında ücretsiz ulaşım hizmeti vermeye devam ettiklerini belirten Karaismailoğlu, depremden etkilenen ve sadık olan Hatay Havalimanı’nın de bilcümle eksiklerinin tamamlandığını ve uçuşların başlayacağını aktardı.

Karaismailoğlu, Hatay Havalimanı’nın bulaşıcı uçaklarının yanı sıra kargo uçaklarına üstelik bakım vereceğini kaydederek, “2 uçağımız depremden önceki havalimanında otopark halinde kalmıştı. Onlar da yolcularını alarak havalimanından ayrılacaklar.” dedi.

“Vatandaşlarımız, dezenformasyon yapanlara hiç aldırmasın”

Tüm zorlukların üstesinden angajman içerisinde fiilen geleceklerini rapor eden Karaismailoğlu, “Burada 24 saat balaban tıpkı düzentileme var. Vatandaşlarımız, buraya gelip foto çektirmek amacıyla enkaz önünde alım verip sosyal medyada paylaşıp dezenformasyon yapanlara tek aldırmasınlar. Kayıplarımızın dışındaki seçkin şeyin çok elan iyisini sunma gelişmemiş zamanda namına getireceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Karaismailoğlu, sunu gelişmemiş zamanda çadırlardaki vatandaşları konteyner kentlere alacaklarını belirterek, “Vatandaşlarımızı taşımalık kentlerde 1 yıl konuk ettikten bilahare onları sürekli konutlarına alacağız. Vatandaşlarımızın sakat konutlarından çok elan mebzul şartlarda yaşamaları üzere devletimiz büyük bir planlama yaptı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile daim iletişim halindeyiz. Bizler avlu normale dönene kadar buralardayız. ” değerlendirmesinde bulundu.

Share: