Bala musahabe merkezleri 60 ilçede henüz hizmete giriyor

Hak Bakanlığınca, 60 ilçede henüz sulta altındaki çocukların teslimi ile çocukla zatî iş kurulması işlemlerinin yapılacağı yavru ziyaret merkezlerinin erte hizmete alınmasıyla, Türkiye genelindeki biçim sayısı 198’e yükselecek.

AA muhabirinin derlediği bilgiye bakarak, İcra ve İflas Kanunu ile Bazen Kanunlarda Ayrım Yapılması Karşı Kanun kapsamında “çocuk teslimi ve çocukla zatî veriş kurulması”na ilgili yeni düzenlemelerin yürürlüğe girmesinin arkası sıra Hak Bakanlığınca, valilikler ve belediyelerin desteğiyle evvel olarak 11 ilde yavru mülakat merkezi kuruldu.

Bu kapsamda, tartışmalara birlikte sebep olan “yürütme marifetiyle bala teslimi”ne serencam veren kullanılmamış uygulama, 4 Nisan’dan itibaren Adıyaman, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Kırıkkale, Kırşehir, Mardin, Muğla, Sivas, Tekirdağ ve Uşak’ta faaliyete başladı.

Hak Bakanı Bekir Bozdağ’ın yavru müzakere merkezlerinin sayısının artırılmasına yönelik talimatı üzerine devlet ve ilçelerde merkezlerin kurulması amacıyla faaliyet başlatıldı. Bu kapsamda, bala ziyaret merkezlerinin bulunduğu devlet sayısı 44, kaza sayısı ise 94’e yükseltildi. Böylelikle bugüne büyüklüğünde 138 el ve ilçede yavru konuşma merkezi kullanıma sunuldu.

Merkezlerde, 4 Nisan’dan bu yana 2 bin 395 yavru teslimi ve çocukla zatî ilişki işlemi yapıldı.

Çocuk mülakat merkezi, yarından itibaren 60 ilçede henüz kullanıma sunulacak. Böylelikle, talih genelinde merkez sayısı 198’e yükselecek. Merkezlerin 2023’ün ağustos ayına büyüklüğünde yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Çocuk teslimi ve çocukla kişisel pazar kurulması işlemlerinde fariza matlup uzmanlara süreçle ilişik karşı karşıya ve devre içi eğitimlerin verilmesine üstelik bitmeme ediliyor.

Teslim işlemleri ücretsiz

Bala doğrulama işlemi, henüz önce icra müdürlükleri eliyle makul ayrımsız harç ve ecir yatırılarak icra memurları ve kolluk kuvvetleri tarafından yapılıyordu.

Yeni düzenlemeyle yavru görüşme merkezlerindeki işler, imdi adli destek ve kıygın hizmetleri müdürlükleri tarafından namına getiriliyor. Yavru teslimine ilişik işlemlerde, masraf ve harcama ya dahi apayrı gelişigüzel ücret alınmıyor. Giderler, Türe Bakanlığının bütçesinden karşılanıyor.

Çocukların gözyaşı ve iş düzeyleri gözetilerek hazırlanan konuşma merkezlerindeki işlemler, uzmanlar tarafından cebren değil, çocukla ve taraflarla iletişim kurularak, nasıl davranmaları gerektiği konusunda rehberlik edilerek ve rızaya dair gerçekleştiriliyor.

Görüşme merkezlerinin devlet genelinde yaygınlaştırılmasına müteveccih çalışmalar sürüyor.

Share: