Balaban Zafer’in kazanıldığı topraklarda 3 bin 743 metrelik Türk bayrağı açıldı

Şişman Zafer’in 100. sene dönümü zımnında Kütahya’nın Dumlupınar ilçesinde 3 bin 743 metre uzunluğunda Türk bayrağı açıldı.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesince (DPÜ), Türk Kızılay Kütahya Şubesi ve Avrupa Kütahyalılar Federasyonu hisse senedi birliğiyle hazırlanan dev bayrağın, kaza girişinden Dumlupınar Şehitliği’ne taşınması dronla görüntülendi.

Vali Yüce Polat, AA muhabirine, 30 Ağustos’un 100. yılının, zaferin kazanıldığı, bayrağın yere düşmediği topraklarda kutlandığını söyledi.

Kutlamalara sakil bağlam olduğunu belirten Polat, “Gençlerimiz kısaca 4 kilometrelik tıpkısı kayran süresince bayrağı taşıdı. Türkiye’nin 81 ilinden gelen gençlerimizle bu arada burada o bayrağı esasen yere düşürmeyeceğimizi dünyaya ide olarak verdik. Buradaki ruh, burada yaşanılanlar, buradaki kontak kardeşlik hem bizlere yürek hem birlikte geleceğe şişman bire bir rüya veriyor.” dedi.

DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal birlikte dev bayrağı kestirmece 5 bin kişinin taşıdığını dile getirdi.

Üniversite olarak Şişman Zafer’in 100. yılında birçok etkinlik yaptıklarını anlatan Uysal, “Dünyanın bildirme teferruatlı bayrağını Dumlupınar’de açtık. Umum halkımız küçüğünden büyüğüne, çocuğundan yaşlısına büyüklüğünde, avrat, koca ve parçalanmamış ülkemizden başkaca ev dışından üstelik öğrencilerimiz buradaydı. Bu bayrağı gururla, zevkle taşıdık. Bu dekor karşısında şehitlerimizin ruhu çalgılı çağanaklı oldu.” diye niteleyerek konuştu.Share: