Bayburt ve Ordu’da Diyanet’e sınırlanmış kurumlarda deprem tatbikatı yapıldı

Bayburt ve Ordu’birlikte, İçişleri Bakanlığı Kıran ve Ivedili Genişlik Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Kült İşleri Başkanlığı hisse senedi birliğiyle “Sarsıntı Hatıra, Çök Kol Tutun ve Tahliye Tatbikatı” gerçekleştirildi.

???????Kaleardı Yatılı Koca Kur’an Kursu’nda düzenlenen ve AFAD İl Müdürü Adaletli Aslan ile Müftü Yardımcısı Abdullah Aksoy’un birlikte izlem ettiği tatbikat sirenlerin çalmasıyla başladı.

Yurtta kalan öğrenciler senaryo gereği zelzele boyunca “çök-rabıta-tutun” yöntemini uyguladı.

Manevra öğrencilerin bahçede tehlikesiz alana tahliye olmasıyla sona erdi.

Aslan, tatbikatın peşi sıra yaptığı açıklamada, bu yılın “AFAD Tatbikat Yılı” kendisine idrak edildiğini, zımnında sene boyunca hep kamu kuruluşlarında tatbikatlar yapıldığını söyledi.

Bu kapsamda bugün kentteki cemi müftülük binaları ile müftülüğe sadık eğitim merkezlerinde eş anlı manevra düzenlendiğini belirten Arslan, “Sarsıntı anı çök, oyun ve boşaltma uygulaması yaptık. Akıbet evre kudretli benzeri tatbikat oldu. Buradaki öğrencilerimiz tıpkı deprem simultane neler yapılması gerektiğini kılgılı kendisine öğür oldu.” dedi.

Ordu

Ordu’de üstelik Diyanet Akademisi Dini İhtisas Merkezi’nde, “Zelzele Yadigâr, Çök Okus Pokus Tutun ve Tahliye Tatbikatı” yapıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Din İşleri Başkanı Mehabetli Erbaş ve AFAD Başkanı Yunus Sezer’in çalışkan bağlantı ile katıldığı tatbikatta, Vali Tuncay Sonel, İl Kıyamet ve Ivedili Genişlik Müdürü Osman Işık ile İl Müftüsü İsmail Çiçek bile yer aldı.

Vali Sonel ve beraberindekiler, senaryo gereği araklayıcı sirenlerin peşi sıra önce adına “çök-akort-tutun” yöntemini uygulayarak sarsıntıların geçmesini bekledi. Deprem sonrası bulundukları binayı tecezzi ederek, sakıncasız şekilde toplantı alanına boşaltma gerçekleşti.

Yaralılar ise bir lahzada tedavi altına alındı.

Zelzele takkadak ve yer sarsıntısı sonrası boşaltma sırasında hangi yapılması gerektiği uygulamalı yürütme edildi.

Share: