BENDE’li milyarder Todd Boehly Chelsea’nin eskimemiş sahibi

Acımasız hareket insanı Anlatı Abramovich’in, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı zımnında İngiltere hükümetinin kendisine müteveccih yaptırım kararı sonrası satışa çıkardığı Chelsea’nin yıpranmamış sahibi galiba oldu.
Kulüpten yapılan açıklamaya göre, Amerikalı Beyzbol Ligi takımlarından Los Angeles Dodgers’ın ortağı Todd Boehly’nin birlikte Clearlake Capital, Mark Walter ve Hansjoerg Wyss’in aralarında bulunduğu grupla anlaşmaya varıldı. Şirketler Birliği Boehly eliyle yönetiliyor, fakat tıpkı Kaliforniya özel resülmal şirketi olan Clearlake Capital, Chelsea’deki hisselerin çoğuna eş olacak. Başka yatırımcılar beyninde LA Dodgers’ın eş sahibi ABD’li milyarder Mark Walter ve İsviçreli milyarder Hansjoerg Wyss vadi alıyor. Satışın mayıs ayı böylece tamamlanmasının beklendiği belirtildi.

Geçim gereği yatırımın 2,5 milyar sterlinlik kısmı, kulüp hisselerini satın almak için kullanılacak ve elan ilk Abramovich’in açıkladığı gibi hayır kurumlarına bağışlanmak üzere Şişman Britanya’daki dondurulmuş bir vezneci hesabına yatırılacak. Hesaptaki mal İngiliz devletinin onayı olmadan para aktarımı edilemeyecek.

Paranın 1,75 milyar sterlinlik kısmı ise Stamford Bridge Stadı, yüksekokul, kadın takımı, Kingsmeadow Stadı ve Chelsea Vakfı üzere yapılacak katma yatırımlara aktarılacak.

Todd Boehly kimdir, ne kulüplerin ortağı?

Amerikan milyarder Todd Boehly, 2019 yılında bile Chelsea’yi satın almak için tıpkısı girişimde bulunmuş ancak son alamamıştı.

Boehly, Amerikan beyzbol ekiplerinden Los Angeles Dodgers’ın birlikte sahiplerinden. Milyarderin bu kulüpteki hissesi %20 fakat spor yatırımı bununla kapalı değil.

Boehly antrparantez WNBA ekiplerinden Los Angeles Sparks’ın de kısmi sahibi.

Todd Boehly, NBA ekibi Los Angeles Lakers’ta birlikte nasip sahibi. Bir Nice alanda yatırımları mevcut iş insanı, elan ilk Lakers’ın %27’lik hissesini satın almış ve dikkat çekmişti.
Todd Boehly, Chelsea ile ilk defa bire bir ayak topu kulübüne finansal yatırımda bulundu.

Abramovich Chelsea’nin satışı üzere Türkiye’de!

 

Abramovich İngiltere’deki malvarlıklarını satmaya başladı! Chelsea’yi ki alıyor

 

Share: