Bursa’da selde sürüklenen güç o anları anlattı

Bursa’nın Osmangazi ilçesinde dün hareketli olan sağanakta çocukları ve torunlarının içre bulunduğu araçla selde sürüklenen Ömer Eyli, “Görüntüleri izleyince o anları gine yaşadım. ‘Dünyaya tekrardan geldim’ dedim.” ifadesini kullandı.

Osmangazi ilçesindeki rustik Karabalçık Mahallesi’nde kısaca 20 an süren elem bora sel ve taşkına etken oldu, bazı evleri ve tarım arazilerini akarsu bastı.

Çocukları ve torunlarının üstelik içre bulunduğu kamyonetle erik hasadından dönerken selde sürüklenen ve araçtan kurtulmaya çalışırken o anları cep telefonuyla kaydedilen Ömer Eyli (65) yaşadıklarını AA muhabirine anlattı.

Kamyonette kendisiyle beraber 4 kişinin bulunduğunu belirten Eyli, evine akıllıca ilerlerken anide sere kapıldıklarını söyledi.

Eyli, sel sularının uzlaştırıcı kısaca 100 metre sürüklediğini dile getirerek, “Baskın arabayı tepeden buraya büyüklüğünde sürükledi. Burada komşunun kamyonetini birlikte sürüklemiş. Kamyonet duvara çarpmış, kalık ve benim kamyonet ona takıldı, kaldı. Kalmasaydı elhak biz yaşamayacaktık, aldı götürüyordu. Komşuların sebebiyle kamyonetin içinden atladık. Öyle Allah korudu bizi, kurtulduk.” diye niteleyerek konuştu.

O anlarda bolca yakarış ettiğini belirten Eyli, “Hâkim anında çekilen görüntüyü izledim. Görüntüleri izleyince o anları yine yaşadım. ‘Dünyaya tekrardan geldim’ dedim. Tarlalarımızda yüzde 100 hasar var, hiçbir husus kalmamış. Sağanağın dışında buraya kırcı da yağdı.” dedi.

“Tığ gitti sandık, anlayamadık”

Ömer Eyli’nin seldeki mücadelesini cep telefonuyla kaydeden mahalle sakinlerinden Hasan Özkan da değme şeyin bir anda gerçekleştiğini söyledi.

Özkan, bölgenin bodur sürede haddinden fazla ızdırap yağmur aldığını belirterek, şunları kaydetti:

“On Paralık anlayamadığımız bire bir şekilde yukarıdan müthiş aynı şekilde baskın gelmeye başladı. O açıklık Ömer amcamız araçtan imdi. Yani tahminî bir-iki, üç zaman geçti. Biz gitti sandık, anlayamadık. çabucak anahtar geldi. Tanrı’tan bizim burada kendi aracımız vardı, ona takıldı. Ona takılmasıyla işte, belli belirsiz yeraltı kalarak kapının bile çatlama imkanı oldu. Bap açılınca işte Tanrı’ın yardımıyla içinden çıktılar. Biz oradan bu tarafa geçemediğimiz üzere elden seslenerek yardımcı olmaya çalıştık.”

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Osmangazi Belediyesi ekipleri, gelişim makineleriyle selin getirdiği birikintileri sokaklardan temizlenmeye çalışıyor.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerinin bile ekincilik arazilerindeki hasara ilişkin düzentileme başlattığı öğrenildi.Share: