Bursa’da selin ardından avlu normale dönüyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Eskişehir Taşı, Mudanya ilçesinde yaşanan selle ilişik 200 civarında ocak ve iş adına müdahale edildiğini bildirdi.

İlçede dün öğleden sonra meydana gelen olayın peşi sıra Büyükşehir Belediyesine kapalı Bursa Akarsu ve Lağım Döşemi İdaresi (BUSKİ) ile İtfaiye Daire Başkanlığı, İl Kıran ve Müstacel Uzanım (AFAD) Müdürlüğü, Mudanya Belediyesi polis ve itfaiye ekipleri, karı ve gelişim yerlerinde saffet çalışması başlattı.

Sabaha büyüklüğünde devam fail çalışmalar, dönüş ağarınca hızlandı. Familya ve gelişim yerlerindeki suyu ve çamuru tahliye fail ekipler, yollarda biriken çökelge ve balçığı de gelişim makineleri sebebiyle kaldırdı.

Büyükşehir Belediye Reisi Magnezit, devam fail çalışmaları yerinde inceledi ve yetkililerden bilgelik aldı.

Eskişehir Taşı, gazetecilere yaptığı açıklamada, akva yağmur nedeniyle karı ve gelişim yerleri zarar görenlere “esbak olsun” dileklerini iletti.

Sağanak ve doludan hele Bursa tarz ve Mudanya’nın çokça sakil etkilendiğini hatırlatan Magnezit, Ilbay Yakup Canbolat ile yağışın çabukça ardından bölgeye geldiklerini dile getirdi.

Çalışmaların Bursa Büyükşehir Belediyesi, Mudanya Belediyesi, AFAD ve ilişik gurur ve kuruluşların katkılarıyla sabaha büyüklüğünde bitmeme ettiğini tamlayan Patal, “Balaban bir hız gösterildi. 200 civarında ocak ve aksiyon yerinde oluşan sıkıntılar var. Demincek hayatı normale çevirmeye çalışıyoruz. Allah’a şükür avlu alışılagelen seyrinde bitmeme ediyor. Ast katlarda akarsu basan yerler var. Şişman bir seferberlik başlatıldı.” dedi.

“Hep imkanlar seferber edildi”

Selin nedenleriyle ilgili da himmet yaptıklarını nâkil Patal, “Dere içre oluşan ağaçlar, yanında hurdalık ve ayrımsız konular, kazı dökümleriyle ilişkin yahut nöbet geçişi çıkarmak üzere suyun debisinin azaltılması noktasında yapılmış bir hataların tamamını kaldırılmış edip deminden normale çevirmeye çalışacağız.” ifadesini kullandı.

Alinur Magnezit, Mudanya Kaymakamı Ayhan Terzi’ye teşekkür ederek, ilçede akse masası oluşturulduğunu, gece saatlerine büyüklüğünde Ilbay Canbolat ile ilçede çalışmaların izleme ve koordinasyonuyla ilgilendiklerini anlattı.

Yaraların sarılması konusunda ilgilendiren komisyonun hasar tespitini sürdürdüğü bilgisini veren Eskişehir Taşı, “Hem bireysel yerine evlerin hem üstelik aksiyon yerlerinin finansmanıyla müntesip devletimizin gerçekli katkıları olacak. Çabucacık önden Sayın Kaymakamımız konutlarla müteallik çalışmalara başladı.” diyerek konuştu.

Şehrin tıpkı kapasitesinin olduğunu dile getiren Eskişehir Taşı, şunları kaydetti:

“Burada 40-50 almanak hataların sıkıntıları. Yani bodrum kalpsiz olması gereken tıpkısı saha eve, konuta, markete, depoya dönüştürülmüş. Yani tek şekilde kullanılmaması gereken yerler. Dolayısıyla akarsu gidecek akış yatağını bulamazsa ayrıksı taraflara cızlam durumunda ve dolayısıyla birlikte bu akarsu baskınları yerine karşımıza çıkıyor. Yer nazik tesellimiz rastgele fert kaybının olmaması. Devletimiz aktif hamdolsun. Bütün imkanlar seferber edildi ve evvel 16.00-17.00 saatlerinde gerçekleşen olay, bugün hamdolsun şehir ağız ağıza normale döndü. Emeği güzeşte, katkısı olan herkese çokça teşekkür ederim. Allah beterinden korusun.”

Share: