Çankırı ve Akkuş kaya tuzlarındaki yavaş metaller araştırıldı

Çankırı Karatekin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Besin Mühendisliği Bölümü Akademisyen Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun, Çankırı ve Kırıkkale Atmaca kaya tuzlarının kimyasal muhteva bakımından dünyadaki sunu saf tuzlarından olduğunu söyledi.

Ercoşkun, gazetecilere, tuzun Çankırı için oylumlu dirimlik kaynaklarından biri olmasının birlikte yörenin kültürüne, sanatına ve ekonomisine yön verdiğini söyledi.

Bu coğrafyanın değerlerini araştırıp kök değerlerini ve önemlerini ortaya çıkartmak istediklerini dile getiren Ercoşkun, “Yaptığımız çalışmalarda ilmî çevirme indeksinde kayran düz ve azık bulaşanları hususunda dünyanın yer gür dergisi olan Food Addities and Contaminants’te makalemiz yayımlandı. Bu kapsamda tahminî dünyanın değişik coğrafyalarından 100 ayrımlı yerden sodyum klorür toplamıştık, içine Çankırı ve Akkuş tuzlarını ilave ettik. Yaptığımız çalışmalarda gördük ki Çankırı ve Atmaca tuzu, acun çapındaki sunma bozulmamış tuzlardan biri. Bu gerçeği makaleyle ispat etmiş olduk.” dedi.

Kaya, su, göl ve bahir tuzları bulunduğuna meni eden Ercoşkun, “Dünyada sudan sonradan yer fazla kâin molekül, sodyum klorür, yani tuzdur fakat bu tuzların ayrı ayrı safsızlıkları vardır. Bu safsızlığı ortaya çıkarmak istedik. Hele serencam yıllarda gündemde olan mikroplastik içeriği, kırıcı esrar içeriği sebebiyle bahir tuzlarına yönelik murat dolaşma geçtikçe azalmaktadır.” diye konuştu.

Ercoşkun, akarsu ve göl tuzlarında da bu cins safsızlıklarla karşılaşılabildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Acun derhâl kirleniyor, bu kirlenmeden bütün sular nasibini alıyor. Nedeniyle 35 milyon yıl geçmiş oluşmuş Çankırı kayaç tuzunda mikroplastik bulunması durumu söz konusu değil. Fakat bizim şüphelendiğimiz, ağırbaşlı metaller var mı bulunmayan mu? Dünyadaki genişlik adlı tuzlarla kıyaslayarak bu çalışmayı yaptık. Gördük ki Çankırı tuzunda mermi, civa, arsenik kabil hiçbir vahim mızrap bulunmamaktadır. Çankırı ve Sapan kayaç tuzunu kimyasal mazruf bakımından değişik tuzlarla karşılaştırma ettiğimizde şurası iştiyak rahatlığıyla söyleyebiliriz. Çankırı ve Atmaca tuzları dünyanın en bozulmamış tuzlarındandır. Yüzeyde bulunmaması, insanların etkilerinin ulaşamaması, yerin 150 metre altında bulunması sebebiyle dünyaya verdiğimiz kirlilikten etkilenmiyor. Bu sebeple da çevresel kirlilikten dahi etkilenmiyor. Saf olarak dahi içinde okkalı uyuşturucu bulunmayan.”

Share: