Çankırı’da yıpranmamış eğitim-öğretim yılı başladı

Çankırı’dahi 2022-2023 eğitim öğretim yılı İlköğretim Haftası nedeniyle kutlama programı düzenlendi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünce Mehmet Akif Ersoy İlkokulu bahçesinde planlı törende kaçınmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Törende 4. derslik öğrencileri okula eskimemiş başlayan 1. sınıf öğrencilerine çiçek verdi, şiirler okundu.

Vali Abdullah Ayaz, törende yaptığı konuşmada, eskimemiş terbiye-tedris yılının tatlıca olması temennisinde bulundu.

Gençlerden beklentilerin erdemli olduğunu belirten Ayaz, “Gerçeklenmiş ki hepinizin bu dolay tam oturanlardan çok daha bol bire bir donanımla geleceğe hazırlanması ve bizlerden bayrağı devralması, ülkemizi bugüne getirenlerin yapmış olduğu fedakarlıkların henüz fazlasını sarfiyat ederek inşallah ülkemizi güzelce yarınlara ulaştırması genişlik nazik temennimiz. Bunun üzere muadele içerisinde milletvekillerimizle, kamu gelgel ve kuruluşlarımızla bilcümle beraber mücahede edeceğiz ve sizler için elimizden geleni yapmaya bitmeme edeceğiz.” dedi.

DÜRÜST Parti Çankırı Mebus Iyi Çivitcioğlu dahi Çankırı’ya eğitim bilimi alanında yapılan yatırımların hepsinin nadir öğrenciler için olduğunu söyledi.

Geleceğin Türkiye’siyle ilişkin iyice günler göreceklerine inandığını dile getiren Çivitcioğlu, “Evlatlarımızı yetiştiren öğretmenlerimiz, onları hem bilimle hem teknolojiyle buluşturuyorlar. Ama bunun beraberinde evlatlarımız milli manevi duygularla birlikte içtimai kültürel hayatla üstelik buluşmalı ve geleceğe saf güvenle yürümelidir. Terbiye öğretimle ait hangi yapmamız gerekiyorsa milli eğitim bilimi camiasının seçkin ahit yanındayız ve olmaya dahi devam edeceğiz.” diye konuştu.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Muammer Öztürk de mülk müdürlüğü kendisine kullanılmamış yetişek öğretim yılına sorumluluklarının bilinciyle ve dokunaklı emek temposunun arkası sıra başladıklarını dile getirdi.

İl genelinde 3 bin 945 ekol öncesi ve 1. derslik öğrencisinin neva eğitimleri ile geçen hafta kullanılmamış döneme geçmiş adımı attıklarını rapor fail Öztürk, şunları kaydetti:

“Zaman itibariyle bile 27 bin 601 öğrencimizle parçalanmamış kademelerde eğitim bilimi öğretime başlamış bulunuyoruz. 205 bin 259 sayı ücretsiz ders kitabının yanı sıra bu yıl ilk kez birlik derslik kademelerinde ücretsiz koruyucu kaynaklar bile öğrencilerimizin sıralarında hazır ağıl getirildi. Mesleki Terbiye Merkezlerimizde eğitim gören 210 mektepli sayımız, 2022 yılı itibariyle 736’ya terfian sektörde aranan eleman yetiştirilmesi üstüne aceleci tıpkı artma kaydedilmiştir.”

Konuşmaların peşi sıra tören düzeni üyeleri sınıfları gezdi.

Share: