“CHP Ancak Dışı Teşkilatlanma Çalıştayı” tamamlandı

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Bülent Tezcan, seçimlerde 600 milletvekilinin 15’inin dar dışı intihap çevresinden olması yönünde ayrımsız kanun teklifi sunduklarını belirterek, “Güçlükle dışındaki vatandaşlarımız o adayları görsün isimlerine baksın, beğeniyorsa düşünce versin, beğenmiyorsa görüş vermesin.” dedi.

CHP Mahdut Dışı Örgütlenme Çalıştayı’na ilişik Maltepe’deki Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Tezcan, çalıştayın zaman sonuç yorum toplantısıyla tamamlandığını söyledi.

Çalıştayda CHP’nin mahdut dışı örgütlenmesinin konuşulduğundan bahseden Tezcan, seçime amade olduklarını belirterek, “Cumhuriyet El Partisi önümüzdeki ilk seçimde Cumhurbaşkanlığında birlikte milletvekilliği seçiminde birlikte az dışında birinci tümen olacak. Türkiye’da dahi birinci öğür olacağız. Bu inançla bu kararlılıkla bu hedefe azimli tıpkı şekilde yürüyoruz.” diye konuştu.

Seçimlerde katılımı bırakmak üzere başlattıkları “Seçmen Ol” kampanyasından bahseden Tezcan, Yüksek Seçim Kurulundan ev dışındaki sandık sayısının artırılmasını isteyeceklerini kaydetti.

Mahdut dışında kıpırdak seçmenlerin etraflı mesafelerden gelerek fikir buyurmak zorunda kaldıklarını hatırlatan Bülent Tezcan, “Bu, hem Dışişleri Bakanlığının hem bile Erdemli Seçme Kurulunun balaban tıpkısı görevidir. Tığ birlikte bunun takipçisi olacağız.” ifadesini kullandı.

Ancak dışındaki seçmenler için kanun teklifi

Ancak dışında ruhlu seçmen sayısının sonuç seçimde 3 milyon 79 bin olduğuna dikkati calip Tezcan, şunları söyledi:

“Bugün güçlükle dışında İzmir kadar aynı seçmen var ama milletvekili sayısına geldiğinizde onlar özlük milletvekillerini seçemiyorlar. Görüş veriyorlar, verdikleri rey Türkiye’birlikte 81 vilayete dağılıyor. Ne milletvekiline düşünce verdi, hangisini istisna etmek istiyor, bu kararı ödeme imkanını ellerinden alıyoruz. Diyoruz ki dar dışını ayrı bire bir seçme çevresi yapalım. 15 mebus ayıralım, 600 milletvekilinin 15’i güçlükle dışı seçim çevresi olsun. Sınırlı dışındaki vatandaşlarımız o adayları görsün, isimlerine baksın, beğeniyorsa oy versin, beğenmiyorsa rey vermesin. Seçtikten sonraları da onlardan hesap sorsun, ‘Senin işin burası’ desin.”

Verdikleri kanun teklifinin takipçisi olacaklarını vurgulayan Tezcan, bu farklılık üzere anayasada değişikliğe de lazım olmadığının altını çizdi.

DÜRÜST Fırka ve MHP’nin bu yönde öz tekliflerini oluşturmaları halinde buna da destek vereceklerini tamlayan Bülent Tezcan, “Şayet Cumhuriyet Altını El Partisi’nin verdiği öneri huzursuz ediyorsa onlar versinler, tığ buna destek veririz. Bunu söyleyecek 43 birliğimiz gittikleri yerde oradaki hep vatandaşlarımıza diyecekler ki ‘Cumhuriyet Halk Partisi sizin öz temsilcilerinizi doğrudan seçmenizi istiyor, ona karşı olanlarla bu düşüncenin yanında olanlar arasında tıpkısı tercih yapacaksınız’ diyecekler.” diye niteleyerek konuştu.Share: