CHP’li Engin Altay, Model Bankası’nın faizi yüzde 12’ye düşürmesine reaksiyon gösterdi

CHP Kadro Başkanvekili Açık Deniz Altay, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, CHP İzmir Milletvekilleri Sevi Bakire Kılıç ve Özcan Purçu ile birlikte CHP İzmir İl Başkanlığı’nda matbuat toplantısı düzenleyerek gündeme ait izahat yaptı.

Altay, “Erişah Arıcan, Cumhurbaşkanlığı Tutum Politikaları Yerleşmiş üyesi. Yunus Arıncı, Cumhurbaşkanlığı’na kapalı Çap Denetim Kurulu’nun başkanı. It Canlı Kıratlı, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı. Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı ve Ahmet Ulu Şike Hammadi, Borsa İstanbul’un Şimendifer temsilcisi” diye Borsa İstanbul’un umumi heyet üyelerini sıraladı.

Binlerce yurttaşın borsada mağdur olduğunu vurgulayan Altay, “Bu borsayı denetlemesi müstelzim Anamal Piyasası Oturmuş. Anamal Piyasası Kurulu’nu denetlemesi müstelzim da Izzet Denetleme Kurulu. Çap Denetleme Kurulu Başkanı, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi. Hani eloğlu demişti ya giderken, ‘At izi, it izine karıştı.’ Tanrı sonumuzu müfit etsin. Yaptığı haddinden fazla kavisli var ama akıllıcasına tıpkı sözü bile var” dedi.

Engin Altay’ın açıklamalarından öne sâdır başlıklar şöyle:

“HAZIRLIK, ÇALIŞMA, DEĞERLENDİRME KAMPI YAPIYORUZ

Bugün CHP, tam ekip İzmir’bile. Sedir Grubu’muz, sayın Genel Komutan’ımız ve mazeretli 9 milletvekilimiz dışında 121 saylav ile İzmir, Seferihisar’dayız. Değme yıl TBMM Teşri Yılı başlamadan evvel benzeri tedbir, düzentileme, kıymetlendirme kampı yapıyoruz. Bu seneki toplantıyı da İzmir’üstelik etme kararı aldık. Sayın Genel Komutan’ımız bile benzeri saat önce İzmir’e indi. Ferda sabahleyin itibariyle saat 10.30’da sayın Umumi Başkan’ımızın basına küşade dinlenme kampı açış konuşması ile toplantılarımızı, çalışmalarımızı başlatacağız.

GRUBUMUZ SEÇİM HAZIRLIKLARI İLGİLİ BIRLIKTE ÇALIŞMA VE DEĞERLENDİRMELER YAPACAK

Bu toplantıdan muradımız, eski bir geçmiş teşri yılını kullanmak, eksiğimiz, yanlışımız, ihmallerimiz varsa bunları kullanmak. 1 Ekim’dahi başlayacak yasama yılına bile tedarik. Önümüzdeki yıl seçme yılı olduğu için şüphesiz grubu muz seçim hazırlıkları ilişik de mesai ve değerlendirmeler yapacak. Bu çerçevede iktisat özellikle görünmek için dış politika, seçim kasa güvenliği çalışmamız, kampımızın bildirme büyük başlıklarından birisi. Seçmen tercihleri ve öncelikleri da heybetli başlıklarımızdan.

SOYER, AVRUPA KATIŞIK PARLAMENTERLER MECLİSİ’NDEN, AVRUPA ÖDÜLÜ ALDI

Güzel bir bilgi üstelik aldık. İzmir’imizin, Erdoğan’ın çok uğraştığı, kafaya taktığı Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer, hepimizi kıvançlandıran bir ihsan aldı. Avrupa Muhtelit Parlamenterler Meclisi’nden, Avrupa Ödülü aldı. İzmir buna layık görüldü. İzmir, nasıl seçkin şeyin genişlik iyisine müstahak. Tunç Soyer’in bu hediye törenine dahi sayın Genel Komutan’ımız katılacak. Umumi Başkan’ımız gelmişken Büyükşehir Belediye’mizin kocaman iki hizmetinin birlikte meni fişeğini atacak. Birincisi, Konak’ta ansız inkılap merkezi açılacak. 25 Ilkgüz Muamele günü 10.30’da. Tıpkı dönüş saat 12.00’bile Gaziemir’da kentsel dönüşüm ve şişko göz temel atma töreninde Umumi Başkan’ımız bulunacak.

YARGI SARAYDAN İŞARET BEKLİYOR

Türkiye’bile maalesef gelişigüzel sabık dönüş yargının biraz daha çürüdüğüne şahit oluyoruz. Resülmal Piyasası Yerleşmiş Başkanı hakkında iddialar var, şikayet var. Aynı karı diyor ki; bunlar, bu eş benden farklı aracılar vesilesi ile servet istedi.’ Anca benzeri tabloda yapılması gereken hem şikayetin hem bile iddiaların üzerine gitmekken maatteessüf önem bu konuda saraydan bel bekliyor.

‘MİLLETVEKİLİNİ DE BİR DAHAKİ SEÇİM NAMZET YAPMAYIZ’ GITMEK ORTADAKİ PİSLİĞİ AKLAMAZ

Erdoğan geçtiğimiz günlerde adli sene açılış töreninde konuşuyor. ve diyor ki, ‘Birileri hak sisteminin suç çetelerinin sulu oyunlarına kurban söylemek için var kuvvetiyle uğraşıyor. Hakeza bire bir rezilliğe asla müsaade vermeyeceğiz.’ Erdoğan, maskaralık ortada zaten. 180 milyonlardan bahsediliyor. İki modül danışmanını görevden illet aldın kardeşim? Danışmanı görevden almak, ‘milletvekilini üstelik ayrımsız dahaki seçme namzet yapmayız’ emreylemek ortadaki pisliği aklamaz. Hakeza arınamazsın Erdoğan. Bu meselede arınmanın, aklanmanın yolu mahkemedir. Mahkemeye gideceksin. Ben sen git demiyorum kim savcıların elini, kolunu bağırsak yeter. Savcıların elini, kolunu bağırsak Erdoğan. Savcılar senden korktuklarından dilekçeleri almıyorlar.

VALLAHİ BILE BİLLAHİ BIRLIKTE MİLLETİN KÖR KURUŞUNUN HESABINI SORMAZSAK NAMERDİZ

Rüşvet sarmalında adı sabık saray danışmanlarını görevden aldım, bu işi kapattım diyemezsin. Biz başvurduk. Bizim başvurumuzu aldılar. İYİ Öğür’nin dilekçesini de almadılar. Bırak dilekçeyi işleme almayı, dilekçeyi bile almadılar. Bunu akseptans etmemiz cins değil. Buradan Erdoğan’a sesleniyorum; Erdoğan bu soruşturmanın önünde o gövdeni çek kardeşim. Çek. Bu pisliği kapatmazsın. Ulus bunu unutur, mergup diyemezsin. Aynı 128 bilyon dolarda olduğu kadar. Tıpkı 10 bin dolar idrak alan siyasetçide olduğu kabilinden, bir bakanlarına hileli ve fahiş fiyatlara dezenfektan satan bakanın yolsuzluğunda olduğu kabil, bire bir yolsuz güvence artışlarında olduğu üzere bizim bunları unutmamız türlü değil. Hesabını birlikte sormamamız üstelik olanaklı değil. Tallahi üstelik tallahi dahi milletin gözsüz kuruşunun hesabını sormazsak namerdiz. Hesap sormayacağımız tıpkı erk bize felek olmasın.

MİLLETÇE BANKALARA ÇALIŞIYORUZ

Cesamet Denetim Kurulu seyrediyor. Görüngü hangi? Şu. Borsada basit yatırımcılar kekleniyor, silkeleniyor. Eş aynı 50 bin TL koymuş borsaya, teşvik etmiş. Şahsen bakan ‘borsaya eş’ demiş. Son: Bankaların hisseleri şişkin, zaten milletçe bankalara çalışıyoruz. Serencam, kavim kötü. Bu tabela akseptans edilemez. Ağustos 2022. Sayın Bitkisel, milleti borsaya çağırıyor. ‘Borsaya gelin, borsa çok gür.’ Hangi varsa… Bire Bir bakanın, milleti envestisman üstüne yönlendirmesi somurtkan tıpkısı iştir. Bir 128 milyar doların buharlaşması üzere. Benzeri doların benzeri gecede 18’den 12’ye düşmesi, 18’den satıp 12’den alması iri rantlar elde etmesi gibidir. Bunlar alışılagelen demokrasilerde olan işlemler değil.

PARASINI ENFLASYONDAN ARKALAMAK İÇİN BORSAYA GİDEN YATIRIMCI RESMEN SOYULDU

Borsa İstanbul’da kaç kişinin parası var diyerek sorsam bilmeyebilirsiniz. Alışılagelen. 2 milyon 623 bin insanımızın parası var. Kimisinin 1 TL, kimisinin 1000 TL, kimisinin 50 bin TL… Amma esas 129 bin kişinin 500 bin TL ve üstünde parası var. E olsun. Ancak spekülatörler borsa oyunları ile evvel banka hisselerinin fiyatlarını bileşimli yerine yükselttiler. Sonradan hangi oldu? Iktisat yönetimi, sayın Nazır dahil borsayı bulunak gösterdi. Bizim bunlara haddinden fazla inanlar kalmadı ama az buçuk inananlar artık gitti borsaya. Akıbet, borsa çöküyor. 13 Eylül itibariyle hisse senetleri düşmeye başladı. Dokunaklı bir düşüş var. Parasını enflasyondan müzaheret etmek için borsaya giden yatırımcı yöntemince soyuldu, silkelendi, keklendi. Bu yurttaş bizim vatandaşımız. Onların hakkını, hukukunu müzaheret etmek bize anayasanın verdiği bir görev. Sermaye Piyasası Yerleşmiş seyretti ya. Bu pisliği, bu kepazeliği, spekülasyonu, bu küçük yatırımcıyı silkeleme operasyonunu seyretti.

MIR İYİ BİR MIR DEĞİLDİR; BİR SEVGILI VARDIR O KAFADA:

Bu kayırıcı Fehamet Başkanı filan değil, holding patronu. Huzur Fonu diye niteleyerek bire bir görüntü oluşturdular, başkanı Erdoğan. Sonraları Kamu Hususi İşbirliği, direkt Recep Satma’e tutkun. Format Bankası… Komutan değiştirmeye doymadı. Dalan Bankası, Tayyip As. Her şey ona sadık. Bu normal değil. Bunu arzulamak dahi alışılagelen değil. Borsa, Sağlık Fonu, Format Bankası, Kamu Özel İşbirlikleri bana kapalı olsun, 10 dönüm hazne arazisi kiraya verilecekse da o önüme gelmeden verilmesin diyen ayrımsız mebde iyi ayrımsız başlangiç değildir. Bir sevgili vardır o kafada.

EY FORMAT BANKASI, HANGİ VEZNECI VATANDAŞIN KULLANDIĞI TÜKETİCİ KREDİSİNİ BİR FAKÜL AŞAĞIYA ÇEKTİ

Merkez Bankası, faizi düşürmüş. Evvelsi ay 14’ten 13’e düşürmüştü. Demincek 12’ye. Güler misin, ağlar mısın? Düşürdün da hangi oldu? 14’ten 13’e düşürdün, ey Minval Bankası, ne banka vatandaşın kullandığı bitiren kredisini veya eş kredileri aynı fakül aşağıya çekti? Hayır efendim, 27’yse 28 yaptı. Tıpkı vatandaşımız bankalardan yüzdelik 26’dan düşük faizle mal alabiliyorsa beni arasın lütfen. Ben de diyeyim kim İzmir’da kavisli konuşmuşum. Yok öyle bire bir husus.

ERDOĞAN, SEN BU MİLLETİ ÖZEL BANKALARA, SARAYA, TEFECİLERE VE FAİZ BARONLARINA RENÇPER YAPTIN EVET

Tarım, sanayi küçülmüş ama bankalar büyümüş. Hangi alabalık memleket. Böyle bir tabela karşısında şunu izah etmek olabilir. Üzülerek söylüyorum; Erdoğan, sen bu milleti hususi bankalara, saraya, tefecilere ve nema baronlarına maraba yaptın ya. Pekâlâ ayrımsız kafa bu. Elbet benzeri ululuk adamlığı. İki birlikte tıpkı sav açıyor, onun amacıyla dilimi az buçuk düzgün kullanmaya çalışıyorum. Şüphesiz benzeri kafadır bu evet. İsyan ediyoruz, gerçekten sinirleniyorum. Bugün Şekil Bankası, 12’ye düşürmüş, devletin kasasını millet ödediği vergilerle dolduracak, hususi banka sahibi onu yüzdelik 12’den alıp yüzde 28’den satacak. Tefecilik. Devlet, tefeciliğin payandası ergin. Bunu akseptans etmemiz gibi değil.

EY SAVCILAR, HİÇ Mİ CENABIHAK KORKUNUZ BULUNMAYAN YA, VURGUN VAR YA

Lan savcılar, hiç mi Allah korkunuz namevcut ya, soygun var evet. 6 bin 500 müddeiumumi var bu ülkede. İstanbul’dahi onlara uysak alp polisimiz ile bizi yüz yüze getirmeye çalıştılar. Biz bu tuzağa düşmedik. Müddeiumumi düşünce talimatıymış. Adliyenin etrafına kimesne gelmesin diye istek vermiş. Savcıya bak savcıya. Ülen savcı, İYİ Tümen istida verdi, veremedi. Müddeiumumi mazeretli, namevcut adliyede. Adliyeden kaçan savcı evet mu evet. Buraya hak sarayları denebilir mi? Hak sarayları yapıyorlar, süresince adaletin ‘a’sı namevcut.

DEVLET DENETIM KURULU BAŞKANI, BORSA İSTANBUL YÖNETİM KURULU ÜYESİ

Beş lime insanoğlu okuyacağım; Erişah Arıcan, Cumhurbaşkanlığı Tutum Politikaları Kurulu üyesi. Yunus Arıncı, Cumhurbaşkanlığı’na sınırlı Celal Denetleme Kurulu’nun başkanı. Takatli Kıratlı, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı. Yani Türkiye’nin arz iri çap memuru, çarkıt başbakanlık müsteşarının namına denk geliyor. Fahrettin Altun, hiçbir yerden kalık değil maşallah, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı. ve Ahmet Şanlı Al Hammadi, bu bile beyefendinin yeni ortağı. Borsa İstanbul’un Şimendifer temsilcisi. Bunların beşi bile Borsa İstanbul Yönetim Kurulu üyesi. ve borsada binlerce âdem silkelenmiş. Birlikte bu borsayı denetlemesi gereken Resülmal Piyasası Müesses. Sermaye Piyasası Müesses’nu denetlemesi gereken birlikte Büyüklük Denetleme Kurulu. Şevket Denetim Kurulu Başkanı, Borsa Yönetim Kurulu Üyesi. Hani eloğlu demişti ya giderken, ‘At izi, kapik izine karıştı. Tanrı sonumuzu müfit etsin.’ Yaptığı çok hatalı var amma akıllıcasına tıpkı sözü de var.

GÜNAYDIN; TÜRKİYE’Yİ SİZ BATININ MUHACIR DEPOSU YAPTINIZ:

Suç işleri bakanı Saraybosna’birlikte tıpkı toplantıda konuşmuş. Hatalı söylememek, suç işlememek üzere buradan okuyorum; ‘İngiltere bize teklifte bulundu. Bize gelen göçmenleri size gönderelim’ demiş. Bizimki demiş kim ‘Biz sizin muhacir deponuz muyuz?’ Günaydın. E senin reisin değil mi, Merkel’e, ‘Bu 3 bilyon birkaç, 6 milyar verirsen alırız’ diyen. Göçmenleri dolduran… ya İstanbul, İzmir, Gaziantep, Kilis, Ankara dahil sokaklarımız, mahallelerimizde erinç kalmadı. İnsan haklarına saygılıyız. Savaştan kaçan insanlara Türkiye bakabilecek kabiliyettedir. Amma öyle imkânsız. Ben iki sene ilk Yunanistan’üstelik ayrımsız adaya gittim. Küçücük ayrımsız yeri çevirmişler, burası hangi dedim. Muhacir, mülteci kampı 10 bin mülteci var dediler. Esenlik, tagaddi, tahaffuz, yetişek hizmeti veriliyor. Kampta… Türkiye’yi siz batının göçmen deposu yaptınız. 3 milyar euro uğrana.

PUTİN SÖYLEYİNCE VAKUR KÂMIL DİYALOG KAPISI AÇIYORSUN; BAY EKSIKSIZLIK SANA BUNU YILLARDIR SÖYLÜYOR

Bay Eksiksizlik’e kızabilirsin, sevmeyebilirsin, senin koltuğunu salladığı amacıyla Mösyö Kemal’den nefret edebilirsin. Putin ki evet. Putin söyleyince vakur kâmil Suriye suret yönetimi ile diyalog kapısı açıyorsun. Erkek Eksiksizlik sana bunu yıllardır söylüyor. Müfit, böyle tıpkı özdek kabul edilemez.

KİMSENİN UMUDUYLA, HAYALİYLE OYNANMASIN

Af tartışmaları var. Ego bu af sözcüğünün çok dikkatle ağza alınması gerektiğinden yanayım. Cezaevindeki insanların hakeza aynı rüya süresince kalmaları, bilahare fon kırıklığı yaşamaları abes ızdırap tıpkısı haldir. Kimsenin umuduyla, hayaliyle oynanmasın. Cumhuriyet’imizin yüzüncü yılında hakeza tıpkı molekül olabilir. Süslü dahi mümkün. Tabi mahsus suçların affı olamaz. Ama eğer felek mahkümu diye nitelendirebileceğimiz noktalarda hakeza ayrımsız öz cins. Bu konuda tıpkısı budun mutabakatı şarttır. Bu üstüne Divan mutabakatı bile şarttır. Bunun bu şekilde dillenmesi lazım.

AL SANA 7 TRİLYON BU MİLLETİN SIRTINA YÜK

AK Fırka, Tayyip Erdoğan iktidara geldiğinde hazinenin 243 milyar TL borcu vardı. Zaman bu borç parçalanmamış 14 ikmal arttı. Yani bugün hazinen borcu eskimemiş servet ile 3 trilyon 651 milyar TL’ye ulaştı. Kıvrak olsun. Bu borcu kavim ödeyecek. 3 trilyon 651 milyar TL’lik borcun 3 trilyon dahi faizi olacak. Aldatma sana 7 trilyon bu milletin sırtına angarya. 7 trilyon. Nerede servet? Bir kuruş harcamadık diyorlar bu yapılan işlere. Nerede dünyalık? Çiftçiye, esnafa, sanayiciye destek namevcut. Öğrenciye ensiz namevcut, burs namevcut. Mezuna iş namevcut, SAVUŞMAK yok. Para nerede kardeşim? Mal beşlide. Mülk New York’ta, Londra’de. TÜRGEV’den TÜRKEN’e… Bacı ahi… Haydi git paralar. Çabucak düzem korumalı mevduattan yağlık 100 bilyon TL’ye andıran servet gitti. Gestalt Bankası hangi verdi bilmiyoruz? Sabık hafta istifham önergesi verdim. Elan karşılık namevcut.

Şunu söylemiş: ‘Avrupa’birlikte market rafları abes.’ Pes. Avrupa’da market rafları budun alabildiği üzere abes. Bizimkiler dahi kırcı, makul. Kimesne alamadığı için kırcı Erdoğan. Erdoğan, bu şita geçmez, aklını başına desise.”

Share: