‘Dünyanın sunma saçma binası’nın geciken yıkımına nakdî ceza

GOOGLE’da ‘Dünyanın en saçma binası’ yerine ilk sırada sâdır 18 eğik binanın yıkımı geciktiği amacıyla yüklenici firmaya, günlük 1984 teklik ukubet uygulanmaya başlandı.

Kahramanmaraş İl Özel İdare Binası, inşa edildiği 1994’ten bu yana hem rengi hem yapısı ile dikkat çekti. İnternet kontrol motoru Google’a ‘Dünyanın en absürt binası’ yazılarak yapılan aramada geçmiş sırada sâdır binanın, ev ayında başlanılan katabolizma işlemleri sürüyor. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin projesi kapsamında kaldığı amacıyla yıkımı matlup binanın tamam katları ile otoparkları yıkıldı, asıl söküm işlemleri ise bitmeme ediyor. Bu işlemlerden sonraları ana doldurulup, katabolizma çalışmaları tamamlanacak.

Yıkım çalışmaları sürse üstelik müteahhit firmanın, sözleşmedeki teslim tarihine uymadığı belirtildi. Büyükşehir Belediyesi’nce firmaya müddet verilirken, uyuşma gereği cezai müeyyide uygulanmaya başlandı. Yüklenici firmaya, münakasa bedelinin 10 binde 3’ü oranında günlük 1984 teklik ukubet verildi. Firma, rastgele geciken dönem için söz konusu bedeli ödeyecek.BELEDİYE, YIKIM İÇİN TARİH VERDİKahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nden de yapılan açıklamada ise “İşi süresinde bitiremeyen firmaya anlaşma hükümlerince cezai müeyyidelerin uygulanmakta olup, yadımlama çalışması 10 Teşrinievvel tarihine büyüklüğünde bitirilecek” denildi.

Geçen yıl 10 Kasım’da 6 milyon 615 bin liraya münakasa edilen binanın yıkımı üzere saha teslimi, 20 Mabeyin 2021’da yapılmıştı. Sözleşmeye göre, binanın yıkımının 17 Haziran 2022’da tamamlanması istenmişti. Büyükşehir Belediyesi ise bu süre aşıldığı için 29 Haziran bakımından yüklenici firmaya, ceza kesmeye başladı.Share: