Erciş’te öğrencilerin yemeklerinin hazırlanmasına patika lisesi aşevi adayları birlikte yardım sunuyor

Van’ın Erciş ilçesinde, çığır lisesindeki aşçı adayları, öğretmenlerin ve ustaların gözetiminde taşımalı sistemle eğitim sunulan okullardaki binlerce mektepli amacıyla yapılan yemeklerin hazırlanmasına havari oluyor.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup Alhan, 13 bin 500 öğrencinin taşımalı sistemle eğitim veren okullara erişimini sağladıklarını söyledi.

Yaklaşık 18 bin öğrenciye gün ortası yemeği desteği sunduklarını tamlayan Alhan, şöyle konuştu:

“Yemeklerimiz Erciş Mesleki ve Beceri Rum Lisemizdeki Şart İçecek Bölümü’nde okuyan öğrencilerimiz, öğretmenevindeki aşçılarımız, ustalarımız aracılığıyla temiz ortamda yapılıyor. Yemeklerin sunumu bile bahis konusu öğrencilerimiz aracılığıyla yapılıyor. Bu bölümde eğitim gören öğrencilerimiz çıkışlı olduklarında birlikte aksiyon bulma konusunda baskı yaşamıyorlar. Ayrıca bu bölümü bitirerek yine okumuzda lokanta olarak göreve başlayan öğrencilerimizle karşılaştık. Yemek servisimiz okullarımızda ve öğretmen evimizde yapıldıktan sonra sunma ücra yerlerdeki öğrencilerimize ulaştırılıyor. 45 kilometre uzaklıktaki köylere dahi 3 çeşit yunak yemeğimiz götürülüyor.”

Çıkışlı olduğu lisede aşevi yerine etkin Ayşe Çipo de okula lokanta adına atandığını dile getirerek, “Devlet memuru adına atandım. Demincek burada mesleğimi icra ediyorum. Burada gördüğüm eğitimler ve gelişim hayatımda öğrendiklerimle, burada staj gören öğrencilere destek oluyorum.” dedi.

Öğrencilerden Zelal Kaşka ise aşçılık mesleğini sevdiğini, öğrenciler üzere yemek yapmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Share: