Erzincan ESOB Başkanı Limon’dan “Meslek alışverişini domestik esnaftan yapın” çağrısı

Erzincan’da mektepli velilerinin meslek alışverişi yapmaya başladığına dikkat çekici Erzincan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bedir Limon, vatandaşların okul alışverişini yerli esnaftan yapmasını istedi.

Milli Terbiye Bakanlığı’nın (MEB), 2022-2023 yetişek öğretim yılının 12 Eylül’de başlayacağını duyurmasının ardından velileri okul alışverişi heyecanı sardı. Bakir eğitim bilimi ve talim sezonu öncesi ekol alışverişi yapmaya hazırlanan öğrenci velilerine Erzincan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Dolunay Sulu Zırtlak, vatandaşların alışverişlerini yerel esnaftan yapmalarını istedi. Kırtasiye malzemesinin sağlığa makul ve nitelikli olması gerektiğini dile getiren Limon, “Kırtasiye malzemelerinin nitelikli ve hıfzıssıhha olması çocuklarımız için haddinden fazla yetişkin. Alışverişlerimizi rastgele kalem denetimleri yapılan esnaf ve sanatkarlarımızdan yapmalıyız” dedi.

‘Yerel ekonominin etkin kalması hepimiz için çok yüce’

Erzincan’da gelişigüzel sokakta bulunan ve gelişigüzel ürünü satan zincir marketlerin kırtasiye ürünlerine üstelik satıldığını vurgulayan Sulu Zırtlak, kırtasiye alışverişi için Erzincan’da ki esnafını belen etti. Başkan Limon, “Meslek kıyafetleri, çanta, pabuç ve kırtasiye malzemeleri okul alışverişlerinin olmazsa olmazı. Bu dönemde eksiksiz ekol alışverişi ihtiyaçlarımızı, domestik esnaftan yapalım. Yerel esnaftan yapacağımız ekol alışverişiyle esnaflarımıza ayrımsız nebze olsun bindi olalım. Vatandaşların, okul alışverişi yaparken alın bakarak adisyon yapması büyüklüğünde katıksız ayrımsız öz namevcut. Ancak, alışveriş konusunda ilimiz halkına bindi olmamız, yerli ekonominin faal kalması kamu Erzincan amacıyla haddinden fazla oylumlu” diyerek konuştu.

‘Mahalle kültürümüzü koruyalım’

Erzincan üzere nüfusu hareketli olmayan illerde mahalle kültürünün korunması gerektiğini bir yol daha dile getiren Sulu Zırtlak, “Öğrencilerin daima kullanacağı okul malzemelerinin kaliteli ve sağlıklı olmasına rastgele zamankinden bundan sonra dikkat etmeliyiz. Sunu güvenilir malzemeler mahallemizin yerel esnafında bulunur. Alınacak kırtasiye malzemelerinin içeriğine çokça dikkat edilmeli. Gerektiğinde adisyon sorabileceğimiz, güvendiğimiz, tanıdığımız, nazımızın geçtiği mahalle esnafımızdan aksata yapılmalıyız. Böylece, hem çocuklarımızın sağlığını hem birlikte mahalle kültürümüzü korumuş oluruz” ifadelerini kullandı. – ERZİNCAN

Share: