Gazi Mustafa Kemal Atatürk vefatının 84.yılında Gümüşhane’de anıldı

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 84.yılında Gümüşhane’de planlı ayrımsız paradigma etkinlikle anıldı.

Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtına Vali Kamuran Taşbilek ve Belediye Başkanı Ercan Çimen’in gaziler ve şehit aileleriyle çelenk sunmasıyla başlayan programda 2 dakikalık korku duruşunda bulunuldu ve bayraklar yarıya indirildi.

Günün anısına hatırat fotoğrafı çekilmesinin peşi sıra buradaki izlence sona ererken mağaza programı Gümüşhane Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Fuaye alanında açılan serginin gezilmesinin peşi sıra salon programına geçildi. Ulvi Fuat Kadirbeyoğlu Rum Lisesi marifetiyle hazırlanan programda günün anlam ve önemiyle ilişkin okul öğretmenlerinden Mustafa Fevzi Akçay ve ekol öğrencilerinden Ahmet Birey Gündüz konuşmalarını gerçekleştirdi.

Öğrencilerin hazırladığı türkü, türkü ve Zeybek oyununun kayran aldığı “Atatürk” oratoryosunun sunulduğu programda mütekellim Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde balaban Türk milletinin daha önce verdiği varlık mücadelesini yücelme mücadelesine evirerek verdiği mücadeleyle Türkiye Cumhuriyet Devleti’ni dünyada hatırlı tıpkı konuma, dünyanın genişlik oylumlu en hususi ülkelerinden biri haline getirdiğini belirterek, “Kurulduğu mayasıyla, yapılan çalışmalarla bugün geldiğimiz noktada ülkemiz tıpkı felek üzere çıldır çıldır 20. yüzyıldaki başarısını daha nazik başarılara evirerek inşallah önümüzdeki yüzyıllarda Türkiye’nin Yüzyılı yerine devreye girecek. Türkiye Yüzyılı milletimizin topyekun kontak ve kardeşlik içre umum ele vererek iri önder Atatürk’ün çizdiği perspektifte, Atatürk’ün unsur ve çalışmalarıyla, inkılaplarıyla bu deneyimsizlik angajman muadele içinde İnşallah Atasına layık tıpkısı şekilde ülkemizi çok koca yerlere taşıyacak” dedi. – GÜMÜŞHANE

Share: