Gezgin biçerdöverciler yer devlet gezerek hasat yapıyor

Geçimini gezici biçerdövercilik yaparak kazanan operatörler, kent site gezerek hasat yapıyor.

Tahıl ürünlerinin hasadının başlamasıyla geçimlerini biçerdövercilik yaparak kazanan operatörler ile onlara apotr olan işçilerin mesaisi yoğunlaştı.

Batman Ovası’nda 60 bin dönüm alanda yetiştirilen mısırda hasat 100 biçerdöverle sürüyor.

Sabahın erken saatlerinde başlayan hasat, akşam ezanı saatlerine kadar bitmeme ediyor.

Seçkin biçerdöverde iki kişinin fariza yaptığı hasatta toplanan mısırlar kamyonlarla taşınıyor.

Batmanlı biçerdöverciler kentin beraberinde Mardin, Şanlıurfa ve Bitlis’e de her an, buğday, arpa ve darı hasat ediyor.

Batman’bile yaklaşık 100 biçerdöver çalışıyor”

Batman Biçerdöverciler Derneği Başkanı Ahmet Aziz, AA muhabirine, kentte akdarı hasadının 5 periyot önceki başladığını ve 60 bin dönüm alanda darı hasadı yapıldığını söyledi.

Ermiş, şunları anlattı:

“Batman’da kısaca 100 biçerdöver çalışıyor. Gelişigüzel biçerdöverde 2 güç çalışıyor. 100 biçerdöverde 200 birey istihdam oluyor. Aileleriyle hesapladığımızda 1000 sevimli bu sektörden aldatmak yiyor. Batman’üstelik çalışıp ikinci işaret için Mardin ve Şanlıurfa bölgesine gideceğiz.”

Bu yıl verimin çok gür olduğunu anlatan Ermiş, çiftçinin yüzünün güldüğünü belirtti.

Ermiş, hasadın sabahtan akşama büyüklüğünde sürdüğünü dile getirerek, “Bir biçerdöver günde averaj 120 dönüm biçiyor. Biçerdövercilerin birlikte yüzü gülüyor.” ifadelerini kullandı.

Biçerdöver operatörü Bünyamin Eren üstelik senede 6 ay çalıştıklarını belirterek, geçmiş 3 kamer Batman ve Mardin’da buğday hasadı yaptıklarını söyledi.

Daha sonra Batman’de mısır hasadına başladıklarını anlatan Aziz, “Akdarı hasadında mevsim yaklaşık 2 kamer sürüyor. Bu bayıltıcı amma bir o büyüklüğünde dahi zevkli tıpkısı patika.” dedi.Share: