Göz Hastalıkları Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Suat Hayri Uğurbaş: “Etraflı süre görüntülük karşısında çalışanlar seçme sakim saatte bir gözlerini…

Ayn Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suat Hayri Uğurbaş: “Tafsilatlı müddet görüntülük karşısında çalışanlar seçkin az saatte tıpkısı gözlerini dinlendirmeli”

Merbut ortamda detaylı süre ekrana maruz eğleşmek nakız kusurlarını artırıyor

ZBEÜ Tıp Fakültesi Ayn Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suat Hayri Uğurbaş: “Torunlar kapalı ortamda tablete benzemek hesabına sokakta koridor geçirmeli”

ZONGULDAK Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Suat Hayri Uğurbaş, teknolojiyle alay malay semavi görüntülük kullanımının adeta tıpkı müstevli gibi arttığına ilgi çekti. Detaylı müddet ekrana maruz kalmanın kırma kusurlarını artırdığını vurgulayan Uğurbaş, “Temas muallel saatte benzeri gözümüzü bir iki an dinlendirmeliyiz. Alelhusus torunlar ilişkin ortamda tablete okşamak yerine sokakta çatlak geçirmeyi. Okullara üstelik bu konuda görev düşüyor” dedi.

Teknolojinin gelişmesiyle alay malay dünya genelinde ve özellikle Asya’birlikte ekran tasarruf sürelerinin artmasının miyopi gibi hastalıklara etmen olduğunu tabir eden ZBEÜ Tababet Fakültesi Ayn Hastalıkları Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Suat Hayri Uğurbaş, çocukların merbut müstevi namına sokakta çatlak geçirmesi gerektiğini belirtti. İnsanların açıktaki dirim alanından evlere kapanmasının çocukların dahi dışarıda geçirdikleri süreleri azalttığının altını çizen Uğurbaş, ekran kullanma sürelerinin adeta tıpkı salgın gibi arttığını söyledi.

Mecbur alanda teferruatlı müddet ekrana maruz kalma sonucunda uzağı görememe kadar melez kusurlarının meydana geldiğini bunun bile tartı mamul merceklerle düzeltildiğini anlatım fail Suat Hayri Uğurbaş, alelhusus çocukların tutkun mekanda tablete yaklaşmak adına daha çok sokakta ilk kânun geçirmesi gerektiğini söyledi. Uğurbaş, “Ekran bağımlılığı çağımızın hastalıklarından birisi adına tanımlayabiliriz. Çıktı eş koca gençler ekran karşısında hepimiz ara geçiriyoruz. Bu ekranlar televizyon ekranı olabiliyor. Bilgisayar, tabletler olabiliyor. Yada herkesin cebindeki cep telefonları olabiliyor. Bunları tığ büyükler yanı sıra çocuklara birlikte kâh karşıt etkileri olabiliyor. Füru üzerinde hele görüntülük bağımlılığı yada detaylı süre ekrana bakmanın bildirme büyük zararından birisi melez kusurlarında artışa amil olabilmesi. Yani sadık ortamlarda etraflı süre bilgisayar, tablet ekranına veya telefon ekranına nazır çocuklarda hele miyopide artış kaydedilebiliyor. Miyopi dediğimiz uzak görememezlik, sıklet işlenmiş merceklerle düzeltilen bir kırma kusuru. Dünyada özellikle Asya bölgesinde daha fazla olmak için hemencecik aceleten bilcümle bölgeleri etkilemekte. Aynı salgın kabil. İlerleyen yıllar içerisinde insanoğlunun açıktaki yaşam alanından evlere tutkun mekanlara kapanması çocukların da dışarda geçirdikleri süreleri azalttı. Okul bahçelerinde olsun, evlerin bahçesinde oynayan çocukların yerini evlerde tablete icra vekili çocuklar aldı. Dışarıda uzun süre geçenek eylemek pek benzer olmuyor. Bu miyopi üzere yetişkin ayrımsız amil. Onun amacıyla biz çocukların nasıl dışarıda sıra geçirmesini istiyoruz. Özellikle okullara dahi bu konuda görev düşüyor. Katiyen teneffüslerde bahçeye çıkmaları mümkünse yada gür aydınlanan ortamlarda bulunmalarında fayda var. Özge benzeri dideban tablet yada görüntülük mesafesinin ayarlanması” diyerek konuştu.

“Seçkin muallel saatte bir iki dakika gözümüzü dinlendirmeliyiz”

Çocukların yer bir iki 20 santim uzaklıktan ekranlara bakması gerektiğini belirten Prof. Dr. Suat Hayri Uğurbaş; elektronik beyin, monitör ve tablet kullanırken seçme nakıs saatte bir iki an gözün dinlendirilmesinin altını çizerek şöyle dedi:

“Çocukların yer beş altı 20 santimetre uzaklıktan bu ekranlara bakması gerekiyor. Bundan elan mail mesafede çalışmaları, yazı yazmaları miyopinin artışına etmen olabiliyor. Bu de kocaman bir konu. Uzun müddet ekranda etkin yetişkinler için mahsus benzeri süre gözümüzü dinlendirmek şanlı. Temas fire saatte birkaç an gözümüzü dinlendirmek ve görüntülük karşısında olduğumuz antlaşma göz kırpma miktarımızın azalması birlikte göz kuruluğuna faktör olabiliyor. Bunu aklımıza getirerek yeniden gibi olduğu büyüklüğünde göz kırpmayı artırıcı davranmamız gerekebilir. Bu dahi iyi evet.”

Share: