Gümüşhane domestik haberleri | İsviçreli müsteşar Tınner Gümüşhane’de

Gümüşhane’de, Toplumsal Evolüsyon üzere Avrat Cahillik ve Sakat Derneği yoluyla hazırlanan ve İsviçre Büyükelçiliği eliyle onaylanan “Eş hakları, kadına yönelik hız, avrat girişimciliği” projesi çerçevesinde İsviçre Firez ve Iktisat Müsteşarı Ariane Tınner kente gelerek projeyi durumunda inceledi.

Içtimai Evolüsyon için Avrat Toyluk ve Mânialı Derneği marifetiyle hazırlanarak İsviçre Büyükelçiliği’hangi sunulan proje çerçevesinde Familya ve Içtimai Hizmetler bünyesinde şiddete yakalanmış, devlete sığınmış, dezavantajlı gruptaki 20 kadına âdem hakları, temel ahbaplık eğitimi, kadına yönelik momentum, millî ve arsıulusal eş hakları ve kadına müteveccih şahsi gelişim alanında terbiye verildi. İsviçre Kültür ve Tutum Müsteşarı Ariane Tınner İsviçre Büyükelçiliğine sunulan ve kabul edilen projeyi aplikasyon alanında izlemek amacıyla Gümüşhane’ye gelerek proje karşı mufassal bilgelik aldı ve şehrin tarihi ve kültürel alanlarını tanışıklık fırsatı buldu.

“Projenin bitmeme etmesi noktasında mukteza çalışmaları yapacağız”

Gümüşhane’nin rustik bölgelerinde de proje yürütülebileceğini belirten İsviçre Kültür ve Tutum Müsteşarı Ariane Tınner, “Gümüşhane’da olmaktan haddinden fazla mutluyuz. Derneğimizle alay malay çalışmaktan bile çekicilik duyduk. Proje 20 kadına yardım etmekle başlamıştı ama görüyoruz ki demincek 60 kadına ulaşmış bu beklediğimizden dahi henüz şişman tıpkı etkiye topluluk olduğunu gösteriyor. Projenin amacı print durumda olan alelhusus eşleri eliyle şiddete uğrayan kadınlara haklarının ne olduğunu öğretmek ondan bilahare bile kendi ayakları üzerinde durabilmesi için lüzumlu eğitimleri alıp kişi kendilerine yetmelerini icat etmek” diye niteleyerek konuştu. – GÜMÜŞHANE

Share: