Gümüşhane’de 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı kutlamaları

Gümüşhane’de 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı’nın 99.yıldönümü planlı türlü programlarla kutlanıyor.

Kutlama programı kapsamında ilk adına Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek makamında tebrikleri akseptans etti.

Fatih Parkında gerçekleştirilen ana kutlama programı ise Vali Taşbilek ve Belediye Reisi Ercan Çimen’in halkın ve öğrencilerin bayramlarını kutlamasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunmasının peşi sıra günün medlul ve önemiyle ilgili konuşmayı Ilbay Kamuran Taşbilek gerçekleştirdi.

Türksüz Küçük Asya hesabı yapanlara, devletsiz ulus hayali kuranlara en üzücü ve kalımlı cevabı vererek kanla ve irfanla kurulan Cumhuriyetin 99.yılını kutlayan Ilbay Taşbilek, “Büyük Türk milleti istiklal ufkunu perdeleyen, özgürlük onurunu pençeleyen saldırılara kahramancasına direnmiş, sonunda halas destanını şehit ve gazilerimizin fedakarlıklarıyla, mübarek kanlarıyla yazmıştır. Yazılan bağımsızlık destanının sonunda kahramanlarımız aracılığıyla bize aziz aynı yurt, mutlu bire bir Cumhuriyet armağan edilmiştir” dedi.

Vali Taşbilek’in konuşmasının arkası sıra “Cumhuriyet” mevzulu türkü ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin koşuk ve kompozisyonlarını seslendirdiği programda elan sonra öğrencilerden oluşan ahali oyunları ekibi gösterisini gerçekleştirdi.

Spor gösterilerinin dahi gerçekleştirildiği programda Cumhuriyet koşusunda dereceye girenler öğrencilerin Vali Taşbilek’e Türk bayrağı vermesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı zımnında planlı Cumhuriyet konulu kompozisyon, resim ve koşuk yarışmalarıyla Cumhuriyet Altını koşusunda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesinin arkası sıra izlence geçit töreniyle serencam buldu.

Kutlama programı kapsamında akşam saatlerinde kabul resmi verilecek ve abes fişek gösterisi düzenlenecek. – GÜMÜŞHANE

Share: