Hatay sahillerini akman sancımak için 8 ayda 692 ton atılmış topladılar

Hatay’ın 158 kilometrelik sahili, yılın 8 ayında 692 titrem atıktan arındırıldı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Kasaba Esirgeme ve Kontrol Ofis Başkanlığı ekipleri, yer kirliliğine alın semavi sularda ve kumsallarda birçok yol temizlik çalışması yaptı.

Arsuz, Dörtyol, Erzin, İskenderun, Payas, Samandağ ve Yayladağı ilçelerini kapsayan 158 kilometrelik periferi şeridinde fariza düzlük 80 personel, iki deniz yüzeyi saflık teknesi, iki bahir atılan çokluk uzlaştırıcı ve iki kum eliminasyon makinesiyle topladıkları atıkların doğaya karışmasını önledi.

Ekipler, bu yılın 8 ayında sahillerden arındırdığı 692 titrem çöpü Gökçegöz Gâvur Atılan Kaldırılmış Tesisine ulaştırdı.

“Denize atık çöpler canlıların hayatını inatçı etkiliyor”

Büyükşehir Belediyesi Kasaba Dulda ve Taharri Kat Başkanı Yordamlı Çiçek, AA muhabirine, kentte akıbet 7 yılda deniz boyu ve kumsallardan toplanan 5 bin 734 ton atığın giderilmiş edildiğini söyledi.

Mavi sulardan vesile lastiği, pabuç, esvap ve pet şişe kadar değişik türlerdeki atıkların çıkarıldığını belirten Çiçek, plastiklerden sonradan yer aşkın karşılaştıkları çöpün süt kuzusu bezi olduğunu dile getirdi.

Çiçek, personelin sahil temizliğini gelişigüzel periyot yaptığını anlatım ederek, “Denize atılmış çöpler canlıların hayatını damarı bozuk etkiliyor. Denizlerimizi destek olmak ve ati kuşaklara saf aynı acun tasarruf etmek için çalışmalarımıza açıklık vermeden bitmeme edeceğiz.” dedi.

Atıkların kısaca yüzdelik 80’inin âdem kaynaklı olduğuna dikkati calip Çiçek, çöplerin, deniz canlılarının yaşamını tehlikeye attığını anlattı.

Çiçek, turizm kenti Hatay’ın, caretta caretta ve yeşil bahir kaplumbağası yuvalarına üstelik karı sahipliği yaptığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Canlıların analıkızlı, yavrularının dahi denize ulaşma dönemlerinde sahilde rahat şekilde hareket etmeleri amacıyla sililik çalışmalarımızda duyarlık gösteriyoruz. Caretta caretta ve yeşil deniz kaplumbağası yuvalarının olduğu kumsalları atıklardan arındırıyoruz, sahillerimizi onlar amacıyla birlikte koruyoruz. Yaka temizlik ekiplerimiz ve teknedeki görevlilerimiz günde sayı farkı 3 titrem atık topluyor. Yılın 8 ayında denizden ve sahillerden 692 ton atık toplandı.”

Share: