Kış lastiği uygulaması yarın başlıyor: Bin 152 lira cezası var

Şita lastiği uygulaması erte başlıyor: Bin 152 lira cezası var

YOZGAT – Kış lastiği muvakkat uygulaması, şehirlerarası angarya ve bulaşan haiz ticari vesait üzere 1 Fasıla Perşembe haset başlayacak. Kurallara namünasip araçların işletmecilerine bin 152 teklik idari nakdî ceza uygulanacak.

Yozgat Inanma Müdürlüğü Mıntıka Trafik Fal Bölüm Müdürlüğü ekipleri, ferda başlayacak ticari araçlar üzerinde zorunlu şita lastiği uygulaması öncesi sürücüleri uyardı. Emniyet ekipleri, Yozgat- Ankara karayolu Belletici Himmet uygulama noktasında yük ve bulaşıcı haiz ticari araçları durdurarak sürücüleri kış lastiği takmanın önemini ve lastik diş derinliklerinin ne kadar olması gerektiğini üstüne hem bilgilendirdi hem dahi sürücülere broşür dağıttı.

Güven ekipleri erte itibariyle şita lastiği zorunluluğuna uygunsuz araçların işletmecilerine bin 152 liralık ukubet kesileceğini duyurdu.

“Uygulamayı çok faydalı buluyoruz”

Itimat ekiplerinin uyarıları dolayısıyla memnuniyetini rapor eden sürücü Talat Tilgir, “Polis Güçleri ekipleri bizi durdurdu. Lastiklerimizi kontrol ettiler. Biz ticari olduğumuz üzere lastiklerimizin diş derinliği 10 santimetre. Uygulamayı çokça gür buluyoruz, başkalarının yaptığı hataları tığ ödemeyelim diyerek bu kök kontrollerin olması domuzuna. Tığ lastiklerimizin şu anda şita lastiği olması gerektiği ve yeterli olmaları üzerine uyarıldık. Bize broşürde dağıtıldı ve ayrıntılı benzeri şekilde okuyup gerekeni yapacağız.” dedi.

Şoför Veysel Karacaoğlan ise, “Şita lastiğinin zorunlu olması güzel, antrparantez bunu hususi araçlarda bile yaparsak haddinden fazla ferah peki. Tığ yük taşıyoruz, yolcu taşıyoruz sonuçta tıpkısı faaliyet harcıyoruz. Emeğimizin karşılığı gayrimeskûn olmasın. Uygulamayı çokça beğendik, çok güzel.” şeklinde konuştu.

“1 Mabeyin-1 Nisan arası mecburi olacak”

Yozgat Kesim Gidiş Geliş Denetleme Yazıhane Müdürü Saha Komiseri Ermiş Güç birlikte şita lastiği uygulamasının 1 Mesafe ile 1 Nisan günleri ortada dara ve bulaşan taşımacılığı fail ticari araçlarda mecburi olacağını hatırlatarak, “Bizler da uygulamaya saatler kala sürücülerimizi bilgilendirme amaçlı ilimizde ayrımlı noktalarda denetimlerimizi sürdürüyoruz. Benzeri şekilde özel araba kullanan sürücülerimizin birlikte kendi fert güvenlikleri üzere şita lastiği takmalarını öneriyoruz. Yılın mecburi tutulan dönemlerinde yük ve bulaşıcı taşımacılığı yapıp kış lastiği taktırmayan sürücülerimize bin 152 liralık idari para cezası uyguluyoruz.” görüşlerine meydan verdi.

“Denetimlerimiz sürecek”

Araçlarda lastik diş derinliği ile ilgilendiren dahi bilgelik veren Müşkül, “Özel araçlarda lastiklerin diş derinliği 1.6 milimetreden elan az olmaz. Yük ve yaya taşımacılığı işleyen fosforlu, kamyon, otobüs üzere araçlarda ise korse diş derinliğinin 4 milimetreden bir iki olduğunda gene aynı şekilde gidiş geliş idari nakdî ceza uyguluyoruz. Denetimlerimiz yılın bu dönemlerinde muhtelif noktalarda devam edecek.” ifadelerine kayran verdi.

Share: