Hatay veri | Hatay Deniz Otobüsü Seferlerine Arsıulusal Kavait ve Meteorolojik Nedenlerle Açıklık Verildi

İlk seferini 19 Mayıs’ta Hatay’tan Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Girne kentine eden Hatay Bahir Otobüsü (HADO), uluslararası kavait, sezon koşulları ve meteorolojik nedenlerden kıran seferlerine vuzuh verdi. Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Umumi Kâtip Yardımcısı Zorlu Berrak, HBB Genel Yazman Yardımcısı Takatli Celi, HADO’nun 2023 yılı april ayında seferlerine baştan başlayacağını bildirdi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi ve HADO yetkilileri, meydanlık verilen HADO seferleriyle ilgilendiren izah yaptı. HBB Genel Yazman Yardımcısı Sağlam Zahir, şunları rapor etti:

“Başkanımız Lütfü Savaş’ın bildirme önem verdiği projelerden biri olan HADO ile bugüne kadar kestirmece 25 bin eğreti taşıdık. Meteorolojik nedenlerden hava projemizi yenmek zorundayız. Seferlerimize 2023 yılının nisan ayında başlamayı planlıyoruz. Bugüne kadar haftada iki el Girne, tıpkı posta dahi Gazimağusa kalkışmak için 3 defa düzenliyorduk. Bu toplumsal projemizde, vatandaşlarımıza, hastalarımıza ve öğrencilerimize en ferah şekilde yardımcı olmaya çalıştık. İyi tıpkı mevsim geçirdiğimize inanıyorum” dedi.

Açıkça, antrparantez projenin hayata geçmesinde ve yeşermesinde emeği geçen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’a, HADO Umumi Müdürü Bülent Ok’a ve HBB Meclis üyelerine teşekkürlerini iletti.

“ÖNÜMÜZDEKİ ZAMAN HİZMET KALİTESİNİN YÜKSELTİLMESİ İÇİN BİRAZ ELAN NAZIK GEMİLERLE ÇALIŞMAYI HEDEFLİYORUZ”

HADO Umumi Müdürü Bülent Ok, mayıs ayında başlayan seferlerin meteorolojik nedenlerden çevre uluslararası kurallar çerçevesinde sonlandırıldığını söyledi. İki gemiyle yapılan Girne ve Gazimağusa seferleri ile haddinden fazla muvaffakiyetli tıpkı sezon geçirdiklerini tabir fail Ok, “Bugüne büyüklüğünde taşıdığımız 25 bin yolcuyu Kırıkhan, Reyhanlı ve ayrıksı ilçelerimizden, havza hinterlandı olan Kahramanmaraş, Diyarbakır, Adıyaman, Osmaniye ve Gaziantep’ten mevrut öğrenciler oluşturdu. Projeyi sonlandırmadık. Eskimemiş bir saksı yapmak amacıyla hazırlık yapıyoruz. Limanımız hizmet, tamir ve tadilatla arsıulusal kurallara bakarak yenilenecek. Önümüzdeki zaman bakım kalitesinin yükseltilmesi üzere az buçuk daha iri gemilerle çalışmayı hedefliyoruz” dedi.

“LİMANIMIZIN KAPASİTESİ 500 GROSTON AMA BİZ BUNU 5 BİN GROSTONA YÜKSELTMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Koşullara göre sâri sayısını artırmayı planladıklarını bile sözlerine ekleyen Bülent Ok, “Limanımızın kapasitesi 500 groston amma tığ bunu 5 bin grostona yükseltmeyi hedefliyoruz. Taşıdığımız muvakkat sayısına baktığımızda bu sayının artabileceğini biliyoruz. Bu da Sayın Başkanımızın bildirme önem verdiği konuların başında geliyor. Başkanımız henüz önce yaptığı açıklamalarda ‘Hedefimiz çabucak KKTC değil, Akdeniz’de bize çok andıran olan Beyrut ve Libya hattında henüz kaliteli, henüz konforlu gemilerle limanımız hizmet verecektir’ diyerek belirtmişti. Tığ bile bu hedefler doğrultusunda tedarik sürecini projelendirme, hedefleri gerçekleştirme programı kendisine hayata geçireceğiz. Bu süreci genişlik bol şekilde kullanacağız” diye konuştu.

Share: