Hataylı depremzede: Ahcar gelmesin diye çocukları bahçeye fırlattım

HATAY’ın Kırıkhan ilçesinde depremde evleri yıkılan Bilge Çıpa (29), “Eşim ve kızım ilk çıktılar. Ego da özge kızım ve oğlumu alarak kaçarken çok deprem olduğu amacıyla düştüm. Düşünce onlara taş gelmesin diyerek çocukları bahçeye fırlattım” dedi.

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki, 11 ili etkileyen depremlerde yaralanan afetzedelerden bazıları Edirne’ye getirilip Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedaviye makbuz. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Selen Dalı Başkanı Prof. Dr. Cem Çopuroğlu ve ekibi yoluyla tedavileri sürdürülen yaralılar, yaşadıklarını anlattı.

‘ABLAM VE ENİŞTEM ÖLDÜ’Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinden mevrut Büyük Doğan (30), Mersin’in Tarsus ilçesindeki nişan töreninden evlerine döndükten sonra depreme yakalandıklarını söyledi. İlk depremden sonradan dışarı çıktıklarını ancak ikinciye evlerinde yakalandıklarını anlatan Doğan, “Tarsus’tan nişandan gelmiştik. Yattığımız kadar sallandı ve dun indik. Sonradan eve girdik, ikinciye yakalandık. Annemin yanına gittim, ‘Hareket oluyor’ dedim. Aşağıya inecektik ama bizi merdivende yakaladı. Zar çöktü. Çöküntü altında kaldık. Seslendim, bağırdım çağırdım, ‘Beni kurtarın’ dedim. Bir Numara katta ablam ve eniştem vardı. Onlar hayatını kaybetti. Ben birinci günde enkazdan çıktım. Esen olsun hocalarımız arkalama ettiler. Tanrı razı olsun. Doktorlarımızdan çok memnunuz” dedi.’BİZİ KALBUR GİBİ ELEDİ’Ahmet Demir (39) ise sarsıntı sonrası pürüz yaşadıklarını belirterek, “Anlatılacak bire bir buut değil, dinamik agâh. Yer Sarsıntısı simultane çokça belli belirsiz benzeri sallantıyla uyandım. Kendimizi dışarıya atmaya çalıştık. Arkasından hangi olduğunu biz birlikte anlayamadık. Çokça şişman benzeri patlama sesiyle bizi kalbur üzere eledi. O an çocuğum arkamdan gelince, çocuğu istirdat çabasına düştüm. Ben dokunaklı aldım, çocuğumu alıp hariç çıkardım. Annemizi kaybettik. Eniştem geldi, annemin enkazını çıkardık. Zat imkanlarımızla bizi Kırklareli’ye getirdi. Doktorlarımız bize havari oldu. Halkımız bize apotr oldular ki hala oluyorlar. Haddinden Fazla el durumdayız” ifadelerini kullandı.’KAYINVALİDEMİ KURTARAMADIK’Bilge Demir birlikte Kırıkhan’de eşi, çocukları, eşinin baba ve annesiyle yaşadıkları 2 katlı binada depreme yakalandıklarını söyledi. Depremde eşiyle çocuklarını kurtarmaya çalıştıklarını tamlayan Çipo, “Kayınbabam zelzele esnasında balkona koşup bize seslendi. Eşim ve kızım önce çıktılar. Ben dahi özge kızım ve oğlumu alarak kaçarken çok zelzele olduğu için düştüm. Karın onlara taş gelmesin diye çocukları bahçeye akıllıca fırlattım. Balkonun betonu sağlıklı kalçamın üzerine biçim şeklinde düştü. 1 saat içerisinde etraftaki ihvan sayesinde adım adım önceki çocukları çıkardık, bilahare beni çıkardılar. Ego aynı süre yürüyemedim. Ayağımın üstüne tek basamadım. Kayınbabam bile balkonun akva küsurat parçasının üzerinde kalık. Kayınvalidemi kurtaramadık. Kapıya kadar gelmiş amma kapıyı açamamış. Enkazda 3’üncü aktarılma kapının olduğu kısımda bulabildiler. Öz acımızı tamlık yaşayamazken buraya geldiğimizde kırıklarımın olduğunu öğrendim” dedi.Çıpa, eşinin kız kardeşinin Kırklareli’birlikte yaşadığını söyleyerek, “Onlar depremin olduğu evvel devir bize arkalamak için çıkıp geldiler. Buraya onların aracıyla geldik. Orada zindelik olmadığı için röntgen çekemediler. Muayeneye gittik ama elden eziklerimizin olduğunu söylediler. Kayınbabamın de kalçasında bertik ve ayağında kırık var. Eşim da öyle, kafasına düşen beton parçaları dolayısıyla yarıklar var. Doktorlarımız sebebiyle iyileşme sürecimiz var” diye niteleyerek konuştu.

Share: