Hisarcıklı üreticinin yaptığı yöntemsiz tarhana çorbası büyük ikbal görüyor

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde besicilik ve çiftçilikle uğraşan İsmail Altınok, kişi yetiştirdiği kızılcık ağaçlarının meyvelerini ve yaptığı kızılcık tarhanası, reçel, marmelat ve şurubu mikro içi ve dar dışına gönderiyor.

Çekirdeklerini toprağa gömerek yetiştirdiği 20’den çok kızılcık ağacı bulunduğunu tamlayan İsmail Altınok,” Kızılcık meyveleri uzvi ve bilgili taneli olduğu için azrail bulmakta zorlanmıyorum. Topladığım kızılcık meyvelerini ve bu meyvelerden eşimle alay malay yaptığımız yöntemsiz tarhana, marmelat, şurup ve reçeli ensiz içi ve güçlükle dışında bulunan aşina arkadaşlara kargo ile gönderiyorum” dedi.

“Kızılcık tarhanası yapımı çok mütekait ayrımsız süreç”

Kızılcık tarhanası yapımı haddinden fazla zahmetli aynı proses olduğunu belirten Altınok,” Kızılcık meyvelerini toplayıp, temizleyip, çekirdeklerini ayıkladıktan sonra kaynatıyoruz. Kaynatılan meyvelerin posası ile unu karıştırarak hamurlu kızılcığı bezlerin üzerine lime lime dökerek sürtünme kıvamına gelinceye büyüklüğünde güneşte kurutuyoruz. Daha sonra ovarak elekten da eleyip pişirmeye amade ayla getiriyoruz. ‘Doktor çorbası’ namına bilinen münasebetsiz tarhana çorbası, yöremizin flaş çorbalarının başında gelmektedir. Kızılcıktan elde edilen yolsuz tarhana tam tıpkı C vitamini deposu olup, itici algınlığı ve gripten sığınmak üzere tüketilen besinler beyninde saha almaktadır. Bu nedenle halkımız kızılcık meyvesinden yaptıkları uygunsuz tarhanayı sevimsiz algınlığı ve gripten sığınmak için özellikle kışın mübarek bol tüketmektedirler. Yaraşmayan tarhanayı herkesin tanımasını ve bu şifa kaynağından faydalanmasını tavsiye ediyorum” diye niteleyerek konuştu. – KÜTAHYA

Share: