İbn-i Sina ve Ahi Evran Veli’nin anadan görme tıp uygulamaları kongrede değerlendirilecek

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesince (KAEÜ) düzenlenen 2. Uluslararası Kardeş Evran Tıp ve Sağlık Bilimleri Kongresi’nde İbn-i Sina ve Cömert Evran Veli’nin geleneksel ve tamamlayan tababet uygulamaları ele alınacak.

KAEÜ Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, rektörlük binasında düzenlediği basın toplantısında, üniversitenin jeotermal ve ekincilik alanında tayyareci seçilmesinden sonradan keyif alanında 3 faklı projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

Bunlardan birinin da “Anadan Görme ve Tamamlayan Tababet Aplikasyon ve Araştırma Merkezi Projesi” olduğunu vurgulayan Karakaya, Arsıulusal Ahi Evran Tababet ve Sağlık Bilimleri Kongresi’ni dahi bu kapsamda planladıklarını dile getirdi.

Kardeş Evran Veli’nin Ahiliğin kurucusu olmasının yanı sıra felsefe, tababet ve kimya alanında bile emek yaptığını, İbn-i Sina’nın hem filozof hem dahi balaban tıpkısı doktor yerine bilindiğini vurgulayan Karakaya, bu nedenle kongrenin temasını “İbni Sina’dan Cömert Evran’a Doğadan Mevrut Iflah” yerine belirlediklerini aktardı.

Karakaya, 17-19 Kasım’da gerçekleştirilecek kongrede geleneksel ve tamamlayan tıp alanındaki uygulamaların ele alınacağını belirterek, şunları kaydetti:

“Kardeş Evran, hemen teşkilatlanma yapmamış tıpkı zamanda teorik ilimlerden felsefe, tıp ve kimya ilmiyle bile uğraşmış. Bizim bu kongredeki amacımız Cömert Evran Veli’yi bu yönüyle üstelik öne çıkarıp tıp alanındaki çalışmalarını ilmî çalışmalarla hazfetmek ve gençlerimizin nazarına sunmak. Kongreye zinde bire bir katılım bekliyoruz. 30 farklı alanda oluşturulacak 12 oturumda yapılacak çalışmaya ulusal ve arsıulusal alanda tıpkı çok katılımcıyı beklemekteyiz. Bu alanda çalışan akademisyenleri kongremize nida ediyoruz.”

Share: