İç Anadolu’dan deprem bölgelerine yardımlar sürüyor

Kırıkkale, Kırşehir, Kayseri, Sivas ve Yozgat’tan, “Asrın felaketi” namına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen depremzedelere yardımlar devam ediyor.

Kırıkkale Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, deri kentlerde küsurat depremzedeler amacıyla odun sobası üretiliyor.

Gazi Mesleksel ve Ustalık Anadolu Lisesi öğretmenleri ve gönüllüler yoluyla okulun atölyesinde üretilen sobalar, deprem bölgesindeki çerge kentlere gönderiliyor.

Yahşihan Halk Eğitimi Merkezi bile depremzedeler amacıyla uyku tulumu, battaniye, kutup, montgomer, kapela ve türlü üst baş üretiyor.

Halk Eğitim Bilimi Merkezi öğretmenleri, maharetli öğreticiler ve kursiyerler eliyle özenle hazırlanan giysiler depremzedelere ulaştırılıyor.

Yahşihan Belediyesinden yapılan açıklamada ise Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde tıpkısı günlüğüne bakım çevirmek isteyen 30 berber dükkânı ve kuaförün gönüllü olarak ilçeye götürülmesinin planlandığı belirtilerek, arkalamak isteyenlerden Kadın, Aile, Çocuk ve Mânialı Politikaları Müdürlüğüne başvurmaları istendi.

Kırşehir

Kırşehir Mesleki ve Teknik Küçük Asya Lisesi’nde depremden etkilenen kentlerde kullanılmak için soba, dezenfektan ürünleri ve peçe üretildi.

Öğretmenler ve öğrencilerin ürettiği deri içi ve dışında kullanılabilen 103 soba, çok sayıda dezenfektan ve maske, tıra yüklenerek AFAD koordinatörlüğünde yer sarsıntısı bölgesindeki illere gönderildi.

Öte yandan Kırşehir Tarım ve Orman Müdürlüğünce oluşturulan grup, Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesinde, deli dolu efsanevi kurtarılması, katil hayvanların tespiti ve gömülmesi ile bulunan hayvanlara ağızotu desteğinin sağlanmasına ulama sağlıyor.

Kayseri

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, hareket bölgelerinde kemirmek stantlarında günde 15 bin kişiye sıcak aşındırmak ve çorba dağıtıyor.

Kahramanmaraş’ta, depremzedelere aşındırmak ikramında mevcut Kayseri Büyükşehir Belediye Reisi Memduh Büyükkılıç, yaraları bağışlamak amacıyla umum birliğiyle çalıştıklarını ifade etti.

Talas Belediye Reisi Mustafa Yalçın’ın temasları sonucu üstelik Avrupa’nın çeşitli bölgelerinden 5 tır arkalama malzemesi Kayseri’ye geldi.

Çadırdan battaniyeye, ayakkabıdan kışlık kıyafete kadar binlerce malzeme, belediye personeli ve Kızılay gönüllüleri eliyle Talas Spor Salonu’na indirilerek zelzele bölgesine geçmek amacıyla bölümleme edildi.

Yardım malzemeleri, AFAD ile koordineli şekilde deprem bölgesine gönderilecek.

Sivas

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nce oluşturulan kriz masası, depremzedeler üzere yardım seferberliği başlatarak, toplanan yardımları yerlerine ulaştırmaya devam ediyor.

Acil ihtiyaçların tayin edilmesinin peşi sıra temin edilen arkalama malzemeleri, tır ve kamyonlarla Adıyaman ve Malatya’ya gönderildi.

Tenekeciler ve Madeni İşler Esnaf Odası Başkanlığına merbut maharet kadro ise Kahramanmaraş’ta taharri istirdat faaliyetlerine destek veriyor.

Yozgat

Yozgat’ta da zelzele bölgesine yardımlar sürüyor.

Saraykent Belediyesi, bölgeye 4 tır müzaheret malzemesi gönderdi.

Şehremini Ahmet Öçal, Hatay’üstelik kurdukları çadırda, depremzedelerin kemirmek ve öz ihtiyacını karşıladıklarını söyledi.

Share: