İçişleri Bakanı Soylu, Giresun Gönüllüleri Derneği açılış töreninde konuştu Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Giresun’da 2020 yılında yaşanan hâkim felaketini hatırlatarak, “Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koymuş olduğu iradeyle Giresun’un temas noktada yanlarında olduk” dedi.

Bayrampaşa’bile Giresun Gönüllüleri Derneği küşat törenine katılan Icra Vekili Soylu, açılışa katılmaktan saygınlık duyduğunu dile getirerek, açılışın filinta olmasını diledi.

Merhum Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Dayanabilen ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ın idam edilişlerinin 61. yılı nedeniyle planlı anma programından gelerek açılışa katıldığını belirten Soylu, “Az Buçuk sonra üstelik Edirne’ye gideceğim. Saat 15.00’te Bulgaristan İçişleri Bakanı’yla kapıda bir görüşmemiz var. Ondan sonra birlikte Edirne programlarını yapmaya devam edeceğim. Mazi akşam bile yeniden memleketimizin sunturlu şehirlerinden birisi olan Kırklareli’ndeydik. Geceleyin saat 02.30-03.00 kabil geldik. Ayrımsız dönüş önce birlikte memleketimizin yer uzak köşelerinden benzeri tanesi olan Van’ın Bahçesaray’ındaydık.” ifadelerini kullandı.

Memleketin değme tarafında geçim ve kardeşlik olduğunu rapor eden Soylu, ülkenin yarınlarının daha iyi olabileceğini gösteren istihsal, çalışkanlık ve gayretin bulunan olduğunu kaydetti.

Açılışı yapılan derneğin en majör özelliklerinden birinin Giresun’un tarihine ve kültürüne eş çıkmak olduğunu belirten Soylu, Giresun’dahi özellikle eğitim alanında yapılabilecekler konusunda ayrımsız farkındalık ihdas etmek ve Giresunlular arasındaki ikbal birlikteliğini yeryüzü adamakıllı noktaya taşıyabilmek amacıyla derneğin önemine değindi.

“Giresun insanına hayranız”

Elinden geldiğince Giresun’a gitmeye çalıştığını ve ayın böylelikle esasen kentte olacağını aktaran Aristokrat, “Gerçekten etkileri çokça aşkın olan tıpkı facia geçirdi Giresun. Bu geçirdiği facia üstüne Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koymuş olduğu iradeyle Giresun’un temas noktada yanlarında olduk. O afetten ortaya çıkan hem maddesel hem manevi bütün yüz yüze kaldığımız süreçlerin herhangi bir birinde Giresunlu hemşehrilerimizle filhakika tıpkısı kardeş ve familya bütünlüğü içerisinde olduk ve olmaya devam ediyoruz.” diye konuştu.

Afet olduğunda gecenin sabaha döndüğü saatlerde Giresun’üstelik olduğunu anlatan Soylu şöyle bitmeme etti:

“Cenabıhak kimseyi hakeza bir afetle yüz yüze bırakmasın. Amma onu tez toparlayıp, moralini acele toparlayıp, çalışkanlığıyla ve benzeri zamanda takkadak kendine değil, oturduğu meydan neresiyse, mahalle neresiyse, kaymakamlık neresiyse, herkese moral verme ve herkese gösterişli verme bu ülkenin birliğine, beraberliğine yardım arz anlayışı olan Giresun orada kalmadı. Derakap bu tahribatların onarılmasını gerçekleştirdi. Için, yolculuğuna bitmeme ediyor. Tığ Giresun’un doğasını, Giresun’un ürettiklerine hayran olduğumuz kadar, Giresun insanına dahi hayranız.”

Küşat törenine Soylu’nun yanı sıra, DÜRÜST Parti İstanbul Mebus Hasan Turan, Bayrampaşa Şehremini Atila Aydıner, Dava Ocakları İstanbul İl Başkanı Alparslan Doğan ve çokça sayıda Giresunlu katıldı.

Bayrampaşa Mutedil Camisi’nin imamı Yüksel Kavzan’ın dua etmesinin peşi sıra, açılış gerçekleşti.Share: