İçişleri Bakanı Soylu, Van’da Düzenlilik Toplantısı’na katıldı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, ” Karadeniz’den başlayıp Mersin’den Hatay’a, Adıyaman’dan Osmaniye’ye, Gaziantep’e, Kahramanmaraş’a kadar olan Amanoslar hattı dahil görünmek üzere, tekrar Erzurum’dan başlayıp Bingöl, Muş ve Erzincan hattında terör örgütleri mensuplarının sayısı sıfıra düşmüştür. Yurt içre bütün aynı 120’nin altındadır.” dedi.

Van’daki programları kapsamında Il Yüce Ağırbaşlı Derinti Salonu’nda planlı “Van, Hakkari, Şırnak ve Veca Düzenlilik Toplantısı”na katılan Aristokrat, henüz önceki Diyarbakır, Mardin, Van, Şırnak, Hakkari ve Veca’nın, terör örgütünün yüzdelik 90’ın üstünde kadrolarının bulunduğu alanlar olduğunu söyledi.

“Güz ve kış operasyonlarında nasıl tıpkısı formalist ortaya koyacağız? Neler gerçekleştireceğiz? Şehirlerde neler yapmamız lazım? Kırsaldaki mantığımız hangi olacak? Bunları hep beraber müzakere edelim. Bunun değerlendirmesi içindeyiz.” diyen Soylu, şunları dile getirdi:

“Şöyle bir tabloyu söyleyebilirim: Yıldırı örgütü sınırlara sıkıştırılmıştır. Terör örgütü tarihinde böyle ayrımsız tabloyla, terörle uğraş tarihimizde böyle bir tabloyla ilk kez karşılaşıyoruz. Karadeniz’den başlayıp Mersin’den Hatay’a, Adıyaman’dan Osmaniye’ye, Gaziantep’e, Kahramanmaraş’a büyüklüğünde olan Amanoslar hattı dahil olmak için, esasen Erzurum’dan başlayıp Bingöl, Muş ve Erzincan hattında terör örgütleri mensuplarının sayısı sıfıra düşmüştür. Yetersiz içre toplanmış kopya 120’nin altındadır. Tığ bunun amacıyla benzeri aradayız. 2022 yılında yapılan çalışmalar sebebiyle tüm arkadaşlarımızı, düzenlilik güçlerimizi, valilerimizi, kaymakamlarımızı ve istihbarat birimlerimizin tamamını tebrik ediyorum.”

“Devletimizin adaletine güvenmeleri gerekir”

Aristokrat, teröristleri süreduran kuzuluk deklare etmek üzere Hakkari’nin Çukurca ilçesinin Kazan Vadisi’nde başlatılan operasyonda şanlı tıpkısı cephaneliğin ele geçirildiğini anlatım etti.

Daha geçmiş Kato Dağı’nda bile birçok cephaneliğin ele geçirildiğini anımsatan Soylu, şunları söyledi:

“Bu cephanelikler birçok mağarada ele geçirilen cephaneliklerdir. 76 kalaşnikof, havan, doçka, iki makineli tüfek, 88 ahali bombası, 138 bin 300 biksi, kalaşnikof ve doçka mühimmatı, bir nice mühimmat ve patlayıcı bap ile amade sistem ele geçirildi. Bu, sahada olmanın, istihbaratın, arkadaşlarımızın cesaretinin ve güvenlik güçlerimizin üstün fedakarlığının benzeri sonucudur. Terör örgütünün karşı karşıya kaldığı durumu hikâyelemek amacıyla söylüyorum, bunu bütün Türkiye’ye söylüyorum: Yurt süresince şu ana kadar yakaladığımız sunma şişman cephaneliklerden biri bura, tarumar karışık yakalayıp benzeri araya getirdiğimiz çokça, aynı arada, bu kadar cephanenin zarfında bir koca tutulmaz mı evet? Bu, yıldırı örgütünün yüz yüze kaldığı teyit durumunun serencam halidir. Tıpkısı hüsran durumuyla alın karşıyalar. Kimse terör örgütünden medet ummasın. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve tamlık güvenlik güçlerimizin sınır ötesi yaptığı operasyonlarla canlarına okunmaktadır, okunacaktır. Ayrımsız bir tane çareleri var, tasdik olmaları lazım. Devletimizin adaletine güvenmeleri gerekir.”

“Uyuşturucu rotası değişti”

Bu sene dağların az daha tamamının fellek fellek arandığını, 725 in ve sığınakta hem şart malzemeleri hem de cebe ve mühimmatın ele geçirildiğini anlatan Soylu, kandırma çalışmaları kapsamında 83 teşekkül mensubunun adalete teyit edildiğini kaydetti.

Terör örgütünün, tarihinin genişlik bağan katılımıyla karşı karşıya kaldığını vurgulayan Soylu, “Tıpkısı, sosyal yerine bindi bulamamalarından muhit birbirlerine düşmüş durumdalar. İki, alelhusus örgütten firarlar, kaçaklar dolayısıyla birbirlerine düşmüş durumdalar. Üç, elan dokuzuncu ayın ortasına geldik. Örgütün zat içindeki telsiz haberleşmesi 35’i eski değil yani teşekkül kişi ortamında haberleşemiyor. Yeryüzü ana problemlerinden biri üstelik tüm anlamıyla budur. Tıpkısı yılda 5 bin 558 kişinin katıldığı terör örgütüne sunma düşük katılımın olduğu 35 sayısı var. Örgütün sunma makro mal kaynaklarından birisi olan uyuşturucudan kaynaklı, narko yıldırı operasyonlarımız devam ediyor.” diyerek konuştu.

Soylu, esbak 11,5 milyon töz kendir, 1 milyon 185 bin esas genetiği bambaşka kötü, 2 ton 57 kilogram tütün ele geçirildiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunların bütünü uyuşturucu geliri olarak terör örgütüne gidecekti. Toplanmış namına 91 milyon gerçeklik kenevir, 5 milyon nesep skunk, 10,5 titrem esrar ele geçirildi. Bunun 2 ton 57 kilogramı esbak ele geçirildi. Vaktiyle uyuşturucunun yüzde 70’i Türkiye’nin batısında, yüzde 30’u doğusunda yakalanırdı. Yakalandığı iller de Van, Hakkari ve Balkı. Sahaya anca benzeri bilge olundu ki komşularımızdan ve sınırlarımızdan gizlice giren uyuşturucuyla ilgili yüzde 73’ü bu üç vilayette fakat yüzde 27’si günindi ve başka vilayetlerde yakalanmış oldu. Bu, hangi sonuç getirdi? Bunu yekpare kamuoyumuza, milletimize tefhim etmek isterim: Uyuşturucunun Afganistan’dan başlayıp İran ve Türkiye üzerinden Balkanlar rotası vardı. Bu rota değişti. Rota aşağıya, Akdeniz hattına kaydı.”

“Tahril duvarlarının 1055 kilometresi tamamlandı”

Aristokrat, cızık duvarlarının 1055 kilometresinin tamamlandığı bilgisini verdi.

“126 kilometresi bitmeme ediyor, 135 kilometresi şu dakika ihale aşamasında.” diyen Aristokrat, şöyle konuştu:

“Cenabıhak talih ederse Cumhuriyet’imizin bir numara asrı bitmeden, 29 Ekim 2023 gelmeden hele maden, yıldırı ve kaçakçılık konularında yıllardan beri aktarım sağlanan sınırlarımıza yapılan 1316 kilometre asayiş duvarlarını tamamlamış olacağız. Şu dakika 1055’i münteha durumda. 988 kilometrelik tenvir sisteminin 948 kilometresini tamamladık. 40 kilometresi devam ediyor. Bir zamanda 341 elektrokardiyografi optikçi kulesini tamamladık. Tekmil bunları Cumhuriyet’imizin birinci asrını tamamlamadan, ikinci asrına geçmeden uyanık olacağız. Bu, neyi sağlayacak? Terörist, cephane, organize kaçakçılık, metal aktarımlarını ve yeryüzü heybetli meselelerden biri olan göçmen kaçakçılığını engelleyecek. Alınan tedbirler sebebiyle göçmen kaçakçılarının, kaçak göçmenlerin bu yolları kullanmasını güzeşte yıldan bu yıla azalttık.”

Güzeşte yıla göre bu yıl sınırlarda engelledikleri gizlice göçmenlerin sayısının yüzdelik 35 azaldığına dikkati çekici Aristokrat, “Bu, şu demektir: Doğudaki göçmen baskısı azaldı. Bu, aldığımız tedbirlerle oldu. 2022 yılında 78 bin 203 sinsice göçmenin sınırlarımızdan içeriye girmesi engellendi yani yüzde 35 azalarak. Sonuç 5 yılda 2 milyon 668 bin çaktırmadan göçmenin hem gün doğusu hem dahi cenup sınırlarımızdan girmesi engellendi. Sabık sene 122 bin engellenirken bu yıl 78 bin tutulmuş oldu. Cızık duvarlarıyla, sınırdaki bütünleşmiş güvenlik sistemiyle, birlik düzenlilik birimlerimizin özlük alanlarında aldığı bunaltıcı tedbirlerle tarihin sunma iri göç sağanağı azaltıldı.” ifadelerini kullandı.

Van’daki asayiş olaylarını bile değerlendiren Soylu, “Esbak yılla kıyaslandığında kentte düzenlilik olaylarında yüzdelik 9’luk bire bir azalma söz konusu. Nüfusun artışı göz uğrunda bulundurulduğunda bunu sağlamanın olağan ayrımsız iş olmadığını tercüman olmak gerekir. Para varlığına karşı işlenen suçlarda yüzde 3, evden hırsızlıkta yüzde 35 oranında azalış söz konusu. Bu, balaban tıpkısı muvaffakiyet. Arkadaşlarımızı, emniyetimizi ve jandarmamızı tebrik kartı ediyorum.” dedi.

Kazan Vadisi Eğlek Yaylası kırsalında yıldırı örgütünün esas cebe ve cephane deposundan görüntülerin izletildiği toplantıya İçişleri Nazır Yardımcıları Mehmet Ersoy ve İsmail Çataklı, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Gösterişli, Van Valisi ve Büyükşehir Şehremaneti Komutan Vekili Âşık Balcı, Hakkari Valisi ve Şehremaneti Başbuğ Vekili İdris Akbıyık, Şırnak Valisi Osman Bilim Adamı, Veca Valisi Osman Varol, Inanma Genel Müdürü Mehmet Eskişehir Taşı, Van Bitirmiş Düzenlilik Kolordu Komutanı Tümgeneral Aykut Tanrıverdi, Van İl Bitirmiş Komutanı Tugay Hüseyin Bekmez, Van Güvenlik Müdürü Atanur Kültürlü, Hakkari İl Jandarma Komutanı Korgeneral Coşkun Yeğin, Hakkari Inanma Müdürü Salavat Mete Pınar, Ağrı İl Açıkgöz Komutanı Tuğgeneral Hüsamettin Erol, Dert Güvenlik Müdürü Nihat Ilgi, Şırnak İl Jandarma Komutanı Miralay Tasavvur Bozkurt, Şırnak Emniyet Başmuallim Vekili İbrahim Çıldır, vali yardımcıları, İçişleri Bakanlığına ilişkin gelgel ve kuruluşların temsilcileri ile kaymakamlar katıldı.Share: