İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Kırklareli’nde muhtarlarla tıpkısı araya geldi: (1)

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Firez ve Turizm Bakanlığımızdan murat ettik. Müze ve örenlik yerlerine karye ve mahalle muhtarlarımız bundan sonra muhtarlık kimlik kartlarıyla ücretsiz kendisine girebilecekler.” dedi.

Soylu, Ahali Eğitim Merkezi’nde planlı programda yaptığı konuşmada, muhtarlık kurumunu tekrar amme yönetiminin merkezine düzlük lazım kurumsal ihtiyaçlarıyla gerekse işlevselliği ile muhtarlık kurumunu çokça daha değişik ayrımsız noktaya haiz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını, muhabbetlerini ve muvaffakiyet dileklerini ilettiğini söyledi.

Dün akşam Van Bahçesaray’üstelik olduğunu anlatan Soylu, “Van’bile aynı güvenlik toplantısı yaptık. Hem Şırnak hem Hakkari hem da Ağrı tahril illerimizi özellikle kişi çerçevesine düzlük tıpkı asayiş toplantısı yaptık. Peşi Sıra STK’ler ile alay malay olduk, hem esnafımızı konuşma ettik hem de akşam Bahçesaray’a gittik. Onların üstelik selamlarını hürmetlerini sizlere yansıtmak istiyorum.” diyerek konuştu.

Bu tuhaf toplantıların, yerelde fariza yapanlarla tıpkısı araya gelmenin, say alanlarıyla ilgili müzakere etmenin Cumhur Reisi Erdoğan’dan kendilerine geçtiğini, bunun bire bir zamanda tıpkı mesai modeli olduğunu vurgulayan Aristokrat, “Familya İçi Kadına Fıldır Savaş Eş Güdüm Toplantılarımız var. Uyuşturucuyla Savaşım Eş Güdüm Toplantılarımız var ve afetle üstelik ilgilendiren koordinasyon toplantılarımız var. Tıpkı bunun kabil muhtarlar buluşması yapıyoruz. Valiler ve kaymakamlar özlük görev alanlarında yapıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Vekil Soylu, şöyle devam etti:

“Sizlerin üstelik strateji ettiğiniz kadar serencam yıllarda Sayın Reisicumhur’mızın şahsen yönlendirmesi ve talimatlarıyla muhtarlık kurumuna yeni aynı cereyan getirdik. Alelhusus kurumsal ve aidiyet anlamında adımlar attık. Zat haklarında ve değişik konularda düzenlemelere gittik ve bunları bile daim geliştiriyor, eskimemiş adımların planlamasını yapıyoruz. Sigorta primlerinin ihtişam marifetiyle karşılanması, zırh destur harcı alınmaması kadar birçok adımı gerçekleştirdik. Son yerine muhtar ödenekleri tıpkısı katsayıya bağlıydı ama netice bakımından o katsayı ile anne ücretler ortada bire bir ayrımlılık söz konusu oluyor, hep bu arada bu iyileştirmeyi yazmak üzere dahi çabalama sarfiyat ediyoruz. Demincek onu birlikte tafsilatlı zamandır bizim da gönül ettiğimiz şekilde minimal ecir seviyesine, TBMM’üstelik milletvekillerimizle Sayın Cumhurbaşkanı’mızın talimatıyla birlikte sâdır kanunla minimal ecir seviyesine endekslendi. Şu anda minimal sevap arttıkça seçkin ayarlamaya icap kalmadan minimal sevap seviyesiyle devam edecek.”

Muhtarlıkla ilgili kurumsallık anlamında adımlar atıldığına meni eden Nazır Soylu, şunları söyledi:

“19 Teşrinievvel Muhtarlar Günü ilan etti kıymetli Cumhur Reisi’mız. Muhtarlarımıza Kişi ve Yurttaşlık İşleri Genel Müdürlüğümüzden muhtar seçilir seçilmez ayrımsız kamer içerisinde kendilerine gönderdiğimiz etiket dahi İçişleri Bakanlığında Muhtarlar Daire Başkanlığı bünyesinde kendilerine gönderiliyor. Bu esnada esasen bu ahit içerisinde gene eşsiz Cumhur Reisi’mızın talimatıyla Muhtarlar Daire Başkanlığı kuruldu. Muhtarlarımızın kâm ve şikayetlerini izlem edebilen merkezle ilişkilerini pekitmek üzere Kocabaşı Bilgelik Sistemi’ni bina etmek bu dönemin mefret adımlarından birisi oldu. Bu anlamda attığımız son etap üstelik şu oldu, Muhtarlar Konfederasyonu Sayın Reisicumhur’mızın kararıyla kamu yararına etkin topluluk statüsü kazandı. Bunun de önümüzdeki günlerde muhtarlarımıza elbette haddinden fazla balaban katkısı olacağını düşünüyoruz. Öteki taraftan Ankara’daki Kocabaşı Evi inşaatımız da devam ediyor. Geçen aile evet de küçük ay ayında bu konuyla ait bir kadem atmıştık. Cenabıhak baht ediyor, 140 gün içerisinde, az daha 4-5 ayda bozuk binayı yıktık, kullanılmamış tıpkısı binayı tertip ettik. İçinde tefrişatı üstelik dahil atılmak üzere bu ayın sonuna büyüklüğünde yani 19 Ilk Teşrin’den geçmiş eylül sonuna kadar Ankara’nın merkezinde, Akay Caddesi’nde tamamen muhtarlarımızın hizmetine müteveccih aynı Muhtarlar Evi binasını, Cenabıhak yıldız ederse Sayın Cumhur Reisi’mız bizimle alay malay olacak. İnşallah bu binanın açılışı birlikte orada ayrımsız vesileyle gerçekleştirilmiş peki.”

Nazır Aristokrat, muhtarlık binalarının düzlük tahsisi sorununu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla fasletmek üzere hazırlıklar yaptıklarını ve çalışmalarda sona geldiklerini rapor etti. Muhtarlık binası talip muhtarların taleplerini almaya devam ettiklerini, maliyetlendirme planlarının gerçekleştirildiğini belirten Aristokrat, binaların yerel mimariye uygun şekilde yapılması amacıyla proje çalışmalarının bitirildiğini dile getirdi.

Aristokrat, 19 Teşrinievvel’üstelik 100 muhtarlık binasının anne atma töreniyle bu adımı gerçekleştirmiş olacaklarını tabir ederek, “Bize talepte bulunan muhtarlarımızdan yeri amade olanların yahut yerini bizim amade edebildiklerimiz, yerini bulabildiklerimizin 100 muhtarlık binasının başlangıcını de tekrar Sayın Cumhurbaşkanı’mızın ortaya koyduğu irade ile alay malay başlatmış olacağız. Bunu bütün Türkiye geneline yaymış olacağız. İlk adımımızı atıyoruz. Kırklareli’nde bakım binası bulunmayan muhtarlık sayımız da 39. İnşallah bunu üstelik bire bir traksiyon dahilinde çok acul aynı şekilde 19 Teşrinievvel’den sonraları ortaya koyacağımız benzeri planlamaya üstelik bunu gerçekleştirmeye çalışacağız.” diye konuştu.

Muhtarlar etiket kartıyla müze ve ören yerlerine girebilecek

Muhtarlar için bire bir yeniliği elan hayata geçirdiklerini dile getiren Aristokrat, “Firez ve Turizm Bakanlığımızdan rica ettik. Müze ve harabelik yerlerine karye ve mahalle muhtarlarımız daha çok muhtarlık kimlik kartlarıyla ücretsiz kendisine girebilecekler.” dedi.

Vekil Aristokrat, alelhusus karı muhtarların binaları için düzenlilik kamerası beklentileri olduğunu, bunun amacıyla emek yapıldığına belen etti. Çalışmaları tamamladıklarını ifade fail Soylu, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu proje bilcümle eş muhtarlıklarımızı kapsayacak. Kadın, erkek, hep muhtarlarımızı kapsayacak aynı şekilde planlandı. Burada bir öncelik sırası strateji ettik. Sağ olsun koca muhtarlarımız üstelik öncelik ortaya koydular. Bu evleviyet sırasını gerçekleştirdik. Kadın muhtarlarımızın de hele bu alıcı sistemlerini tamamlamış olduk. Kırklareli’mizde birlikte 16 kadın muhtarımız var. Temenni fail kadın muhtarlarımıza bu kurulum tamamlanmıştır. Muhtemelen 12 avrat muhtarımız talep etti 4’ü irade etmedi. Tığ de 12’sini bunun çabucak tamamlamış olduk.”

Mekansal Adrese Taşıt Sistemi’ni (MAKS) muhtarların kullanımına açtıklarını anımsatan Icra Vekili Aristokrat, şöyle konuştu:

“Bu modül fehva yerindeyse sayısal alanda hepimizin eli kolu oldu. 50 bin muhtarımızın 45 bin 115’i MAKS projesini deli dolu yerine kullanmaktadır. Kırklareli’nde ise bu sistemi 287 muhtarımızın kâffesi kullanmaktadır. Az Buçuk önce söylediğim 50 bine mümasil muhtarımıza üstelik Mekansal Adrese Dayalı Anahtar Sistemi projesiyle ilişik eğitimimizi de ayrımsız miftah ile verdik. Buna ibret adres bildirimi sorgulama yöntemini üstelik ekledik. Bu şu emretmek. Yani tıpkı vatandaşla ilişik. Siz yazıyorsunuz, özlük idaresi, ilçe, karakol gelene büyüklüğünde 3, 3,5 ayı geçiyor. Falsolu mı söylüyorum? yahut gelmiyor yani. Öyle da oluyor. Bilahare bunu bire bir muhtarlar toplantısına arkadaşlarımızla beraber değerlendirdiğimizde hemencecik bunu benzeri modül içerisine atalım ve hep kurumlara, kaymakamlığa, emniyete, karakola ve nüfusa 15 çağ müddet versinler. Yani muhtarımızı benzeri tartışmanın içerisinde bulundurmayalım, tıpkı tartışmanın içerisine çekmeyelim. Ferda olabilecek seçkin hepimizi üzebilecek ayrımsız olayda üstelik hem sorumlu tutmayalım hem vicdan azabıyla, seçkin birimizi yüz yüze bırakmayalım.”

-“118 bin kullanılmayan binadan 90 bini yıkıldı”

Soylu, geçen teşrinisani ayında vilayet ve belediyelerce tespiti yapılan kullanılmayan binaların MAS’a eklenmesine de imkan tanındığını vurguladı.

Güvenliğin elden muhtarın işi olmadığını fakat hakeza bir durumda muhtarın düzenlilik problemiyle karşı karşıya kalacağı bire bir alan olduğunu ifade fail Soylu, “Biz uyuşturucuyla ilişik tıpkı uğraş ortaya koyuyoruz. Ara Sıra bana söylediğim sözler zımnında kızıyorlar, varsın kızsınlar. Türkiye’dahi 118 bin kullanılmayan bina belirleme ettik, yalın kat de tespit etmedik, evvel 60 bin 70 bin oldu ego az buçuk zorlayınca 100 bin oldu, 118 bin oldu. Türkiye’bile mevcut 118 bin kullanılmayan binanın 90 binini yıktık, 15 binini restore ettik, 15 bini üstelik şu an yıkılmayı bekliyor yani 103 bin kullanılmayan binayı kullanılmayan çatı olmaktan çıkardık.” dedi.

Soylu bu yapıların mahalle sakinlerini erinçsiz fail alanlar adına kullanıldığını belirtti.

-117 bin dirilik uyuşturucudan vakfedilmiş bulunuyor

Aristokrat Türkiye’deki uyuşturucuyla mücadele konusuna üstelik değindi. Salondakilere “Türkiye’birlikte mızrap suçundan cezaevinde birçok gönül var, biliyor musunuz?” diyerek soran Soylu, “117 bin birey” dedi.

Sahada uyuşturucuyla balaban tıpkısı savaş verildiğinin altını çizen Soylu, şöyle sürdürdü:

“Şu an cezaevinde uyuşturucudan yatanların sayısı 117 bin, 15 Temmuz tarihinde bu nicelik 35 destek, sahada haddinden fazla bati ayrımsız mücadele ortaya koyuyoruz. Geçen aktarılma Amerika’dan aynı arkadaşımız geldi, benzeri müddet orada diri biri şu an Amerika’nın temas yerinden esrar başlamak erkin, kafelerde kafeteryalarda metal kokusundan ayrıksı bire bir kokuya rastlanılmıyor. Ayrımsız dahi bu cinsiyetsizlik denen benzeri fehva var ya LGBT denen şeyler bir birlikte o rastgele tarafta yaygınlaştı, cebin çıkmak birlikte günah, kimesne bir öz söyleyemiyor, öyle bire bir yüklülük altına almışlar. Metruk binalarla mücadelemizi ortaya koymamızın sebebi biz uyuşturucudan yakaladığımız her kişiye soruşturma yapıyoruz. ‘Başladıysan nerede başladın?’, ‘Neyle birçok yaşında başladın?’, ‘Ailen var mı?’, ‘Nerede kullanıyorsun, sana kim başlattı?’ üzere sorularla anne bakımından yüz yüze kaldığımız problemin lacerem çözüleceğini ortaya koyan bir süreci değerlendiriyor ve politikalarımızı bile buna göre ortaya koyuyoruz.”

Uyuşturucunun kullanılmayan binalar dışında park yeri ve arabalarda kullanıldığına dikkati calip Aristokrat, bunlarla ait bile parkları tenvir, polis güçleri ve kurnaz denetimi kabil dokuz canlı çokça ilaç alındığını kaydetti.

(Sürecek)Share: