İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bahçesaray’da vatandaşlarla buluştu Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Kılıçdaroğlu Sakarya’evet gidiyor ‘Sakarya Meydan Savaşı burada yapıldı’ diyor. İlahi Yarabbi. Tanrı beyin eksikliği vermesin kimseye. Aynı dahi Cumhur Reisi adayı olmaya arzulu. Sen memleketin tarihinden, yerlerinden bihabersin ya.” dedi.

Van’daki programları kapsamında Bahçesaray ilçesine geçen Bakan Soylu, esnafı ziyaret etti, ellerinde Türk bayrağıyla yanına gelen vatandaşlarla ışık çektirdi.

İlçe merkezindeki Şehremaneti Parkı’nda vatandaşlara hitap eden Soylu, Bahçesaray’birlikte bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Dünyanın baskı bire bir dönemden geçtiğini, Türkiye’nin çevresindeki coğrafyada sıkıntıların olduğunu nâkil Aristokrat, şunları kaydetti:

“Biz birlerine vesile tanımadık. Apayrı yerlerde bu fırsatı yakaladılar. Ukrayna’yı kımıldatma ettiler, savaşa soktular. Demincek ne zaman bitecek diyerek hep bu sorunun ve endişenin içre. Suriye ve Irak birlikte bire bir. Amerika, Afganistan’a girdiği andan itibaren coğrafyayı ağdalanmış arkaç ilam etmek amacıyla elinden geleni ardına koymadı. Libya, Lübnan, Filistin, Yemen, Balkanlar, Orta Şark, Itidalli Asya… Parçalanmamış Müslüman coğrafyasını karmaşıklaştırmak istediler. Türkiye büyümesin, zenginleşmesin, yarınına bakmasın, öz insanına, gencine, etrafındaki coğrafyaya, dünyaya düş vermesin istediler. Ne antlaşma kafamızı fevk başlamak istesek kafamıza vurdular. Benzeri terör meselesi çıkardılar. Türk, Kürt, Alevi, Sünni dediler, bizi birbirimize düşürmeye çalıştılar. İstediler ki üretmeyelim, çocuklarımız üniversitelere bayındır gitmesin. İstediler ki öz savunmamızı kendimiz yapamayalım, altyapımız, şehir hastanelerimiz olmasın. Zamanında yaşananları hepimiz biliyoruz.”

Önceden koca herif fabrikaların tıpkı günde kapandığını, gecelik yüzdelik 8 bin faizlerin verildiğini, insanların mütekait maaşının verilip verilmeyeceği üstüne endişe yaşadığını anlatan Soylu, ülkenin Amerika’dan, Avrupa’dan gelen aynı IMF komiserine az daha teyit olduğunu belirtti.

Terörün enerjilerini, yapabileceklerini madun ense etmeye yettiğini tabir fail Soylu, şöyle bitmeme etti:

“Amerika bütünüyle üzere bu coğrafyada herkesle oynamaya çalıştı. ‘Ben büyüğüm, siz bana tabi olacaksınız. Siz kimsiniz? Siz hangi işe yararsınız? Zaman geldi başbakanınızı idam cezası ettirdim, hükümetlerinizi devirdim, gazeteleriniz üzerinden siyasilerinize sizin sevdiğiniz adamlara taşlama ettirdim’ dedi. Bilahare Tayyip Erdoğan diye ayrımsız eş imdi. Türkiye’nin bir zaman yaşadıklarını, ne taraflarının onarılabileceğini gördükten sonra elden düz yazı ve bayındırlık etmedi. Bizim eksiklerimizi fek etmeye çalışanlara ‘siz yapamazsınız ve imdi size cevaz etmeyeceğim’ dedi.”

“Darbeyi planlayanı öz ülkesinde dulda ediyor”

Vatandaşların oyu, sandıktaki tercihinin, tam anlayışı namevcut sayanlara tüm 21 yıldır ibret verdiğini vurgulayan Aristokrat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Zorluklarımız var mı? Bittabi kim var. Bundan 6 yıl ilk bu ülkede darbe yapmaya çalıştılar. Darbenin sahibi kim? Darbenin sahibi olan mevki, darbeyi planlayan, kombinasyon edeni kendi ülkesinde dulda ediyor. Bunu anlamıyor muyuz? Bunu derk etmek amacıyla haddinden fazla nazik ordinaryüs, müderris olmaya filan ister bulunmayan. Kime suç işletmişlerse, kime darbeyi yaptırmışlarsa onu orada koruma görevlisi ediyorlar. Ne istiyorlar bu ülkeden? Ne istiyorlar bu milletten? Bu milletin, Türk’ünün, Kürt’ünün kime bire bir zararı reşit bugüne kadar? Türk-Kürt diye niteleyerek fitne, nifak sokmaya çalışacaklar. Alevi-Sünni diyecekler. Tayyip Erdoğan çabucak ülkeyi dalavere etmiyor. Kül dünyaya, ülkeyle birilerinin oynamasına müsaade etmeyeceğini ortaya koyuyor. Tayyip Erdoğan’la Kılıçdaroğlu ortada fark var bittabi. Kılıçdaroğlu Sakarya’evet gidiyor ‘Sakarya Meydan Savaşı burada yapıldı’ diyor. İlahi Yarabbi. Cenabıhak akıl eksikliği vermesin kimseye. Benzeri birlikte cumhur reisi adayı olmaya eğilimli. Sen memleketin tarihinden, yerlerinden bihabersin ya. Kağıthane’ye ‘Kağıttepe’ dedi. Bahçesaray desek acep ne diyecek?”

Bu el Avrupa ve Amerika’yı yakaladıklarını dile getiren Soylu, “Sersemlik içindeler. Pandemiden sonradan üretemiyorlar. Ukrayna-Rusya savaşından sonra bu şita zahir geçecek, acep gaz, enerji yetişecek mi diye endişe içindeler. İlk misil bunları böyle yakaladık. Bizim 21 yıldır dünyayı avucunun içi üzere bilici tıpkı liderimiz var. Zinhar ayrımlı düşünmeyin. Bunların menfaati olmasaydı, kendileri gerçekleştirebilmiş olsaydı, Ukrayna ve Rusya’yla anlaşıp hububat koridorunu açabilselerdi, Tayyip Erdoğan’ın ayağına tıpış tıpış gelmezlerdi. Şayet 15 Temmuz’u, 17-25 Çatlak darbesini, Gezi olaylarını başarabilselerdi gelmezlerdi. Bu budun büyükelçilerle masa kuranın dahi FETÖ’nün, PKK yıldırı örgütünün oyuncağı olanın dahi farkında.” ifadelerini kullandı.

Van’da gece geç saatlere kadar hareketliliğin devan ettiğini vurgulayan Aristokrat “Gecenin ayrımsız yarısında buradayız. Gecenin saat on ikisine birine büyüklüğünde Van şenlik içinde. Diyarbakır, Mardin, Şırnak ve Cizre bayram içinde ama bize bu yetmez. Biz büyük, yaşayan, akva, itikatlı benzeri milletiz. Tığ Suriye’yi, Irak’ı ne ahit böyle yaparsak fakat o ant huzurlu oluruz.” dedi.

Programa, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şair Balcı, YANLIŞSIZ Tümen Van milletvekilleri İrfan Kartal, Osman Nuri Gülaçar, Abdulahat Arvas, İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başbuğ Vekili İhsan Emre Görgülü, Van İl Kurnaz Komutanı Sancak Hüseyin Bekmez, Van Inanma Müdürü Atanur Ziyalı, Cumhur Reisi Başdanışmanı Gülşen Orhan, DÜRÜST Tümen Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu birlikte katıldı.Share: