İki bacanak hayatlarını duygusal yoldaşlarına adadı

İki yoldaş hayatlarını duygusal yoldaşlarına adadı

YOZGAT – Yozgat’ta 5 yıldır araçlarıyla kilometrelerce defa tekmil ederek şehrin arz ücra köşelerinde dirim mücadelesi veren çıkmaz hayvanlarını besleyici, onların aşılama ve bakımlarını yaptırmaya müteharrik iki arkadaşın duyarlılığı herkese benzer oluyor.

Yozgat’ta ev kadını Bağlılık Büyükispir ile arkadaşı Dilek Deruni, hem öz imkanlarıyla hem üstelik hayvanseverlerin desteğiyle gerçekleştirme ettikleri tavuk eti ve mamaları, araçlarına yükleyerek yaz şita demeden çıkmaz hayvanları amacıyla mesaiye başlıyor. İki güne tıpkısı kilometrelerce öğün giden iki yâren, hayvanların dolgun bulunduğu yerlere kayıt ve mamalarla ulaşarak can dostların karınlarını doyuruyor. Yakından ilgilendikleri hayvanların beslenmesini fail ve sevgiye olan açlıklarını üstelik gideren Büyükispir ve Içten, telkih, takim ve özge bakımlarını dahi ellerinden geldiğince yaptırmaya çalışıyor. Sokak hayvanlarına esas şefkatiyle doğru iki yoldaş, marazlı olan hayvanları veterinere götürerek tedavilerini üstelik yaptırıyor.

Çıkmaz hayvanlarına müzaheret noktasında insanları bilinçlendirmeye çalıştıklarını belirten Büyükispir ile Tatlıca, vatandaşların familya ve hisse senedi yerlerinde kalan yemekleri çöpe dökmek hesabına çıkmaz hayvanlarına vermelerini istiyor.

“250 hayvanımız var, 4-5 yıldır onlara bakıyoruz”

Hayvanların beslenmesinden esenlik ihtiyaçlarına kadar gelişigüzel tür ihtiyaçlarını karşıladıklarını belirten Ilişik Büyükispir, “Sokak hayvanlarına bakıyoruz, onların barınaklara gitmesini banko istemiyoruz. 250’den aşkın hayvanımız var ve 4-5 yıldır bakıyoruz onlara. Çoğunun aşısı var, uyuzlu aşıları var. Hususi klinikte bunların kısırlaştırmalarını yaptırıyoruz. Biz elimizden geldiğince herhangi bir imkanı sağlıyoruz. Beslenmelerini bir dolaşma durup ikinci çevrim yapıyoruz. Tavuk ve abla alıyoruz ve onları besliyoruz. Sayfamız var destekler oluyor, olmayınca de öz imkanlarımızla onların beslenmesini yapıyoruz.” dedi.

“Onlar bize kişi”

Evinde hamur kedi beslemeye başladıktan bilahare sokak hayvanlarına olan ilgisinin arttığını da tamlayan Büyükispir, “Sokaktaki hayvanları dahi birkaç kere besledim sonra bu hayvanların kimseye zarar vermeyeceğini anladım, zararları dahi olmadı, 4-5 senedir arkadaşımla hayvanların beslenmesini yapıyoruz onlar bize sevimli. Gücümüz yettiği kadar bakmaya çalışıyoruz. Her cins ihtiyaçlarını karşılıyoruz, bize düz verilsin istiyoruz orada bakalım çünkü bu zooloji çoğu yerde istenmiyor. Tığ isteyerek besliyoruz. Bizim yolumuzu gözlüyorlar arabayı görünce hepsi geliyor, tığ çokça gür bakıyoruz onlara.” şeklinde konuştu.

“Onlar Rabbimin sessiz kulları”

Umu Kalben ise “Şipşak hemencecik 5 yıldır sokak hayvanlarına iki asıl bakıyoruz. Seçkin çevrim gücümüz yetmiyor, bire bir bölüm duruyoruz tıpkı periyot gelip hayvanlarımızın beslenmesini yapıyoruz. Yozgat halkından aşındırmak ve paketlemek artıklarını kapılarının önlerine koymalarını ve beslemelerini istiyoruz. Zira tığ bu hayvanları beslemez ise kent içine gelecekler. Zaten şehrin süresince de istemiyorlar, barınakların birlikte durumu belli. Çıkmaz hayvanları bize hayat onların anneleri bile babaları birlikte biziz. Onlar Rabbimin sessiz kulları, tığ erbap çıkmazsak kim çıkacak.” ifadelerine yer verdi.

“Bu hayvanların herkese ihtiyacı var”

Sokak hayvanlarını beslerken bazı zorluklarla da karşılaştıklarını anlatan Kalben, “İnsanlardan çok çekiyoruz, hakaretler, tehditler ben bunu istemiyorum. Ben tıpkı anneyim iki devam çocuğum var. Biri 24 yaşında diğeri 19 yaşında onların bana ihtiyacı kalmadı bundan sonra ama bu hayvanların herkese ihtiyacı var. Bizim istediğimiz bire bir ten yemek, artıklarını koysunlar gene yerler. Onlar sonsuza kadar bize güç. Aynı pisik, köpek beslemenin Rabbim hangi büyüklüğünde mükafatını veriyor.” diyerek konuştu.

Share: