İRANLI 2 EŞ, ‘KADIN, SAHN, ÖZGÜRLÜK’ SLOGANIYLA PEDAL ÇEVİRİYOR

İRAN’birlikte kaynak ustalığı fail Emir Jabari (30) ile mimar arkadaşı Elham Montazeri (30), ülkelerinde başörtüsü kuralına uymadığı gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonradan hayatını kaybeden Mahsa Amini’nin (22) ölümüne ilgi buyurmak üzere ‘Kadın, Sahn, Özgürlük’ yazılı dövizlerin asıldığı bisikletlerle Türkiye’bile kaide çeviriyor.

Dinlence üzere Gürcistan’a revan Amir Jabari ile Elham Montazeri, İran’ın başkenti Tahran’de başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle gözaltına alındıktan bilahare hayatını kaybeden Mahsa Amini’nin ölümüne özen çekmeye karar verdi. Takıları ile araçlarını satıp, Gürcistan’ın Batum kentinden Artvin’in Hopa ilçesine sabık 2 yâren, 2 çiftteker aldı. ‘Kadın, Sahn, Özgürlük’ mukayyet döviz hazırlayıp, bisikletlerinin önüne asarak yola çıkan 2 yoldaş, Trabzon, Samsun, Kalabalık ve İzmir’in ardından Aydın’ın Kuşadası ilçesine geldi.

‘BİSİKLET VE VİZE AHZETMEK İÇİN BIRLIK EŞYALARIMIZI SATTIK’

Aydın’dan bilahare Muğla, Antalya, Mersin ve Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gitmeyi planladıklarını dile getiren Elham Montazeri, 3 maaş Türkiye vizesini ve bisikletlerimizi, arabamızı ve kamu eşyalarımızı satarak aldık. Telefonlarımızı yüklemek üzere devir enerjisi paneli aldık. Bisikletlerle ilk Trabzon’a, Samsun’a ve Kalabalık’ya gittik. Gittiğimiz yerlerde keçe kurarak yaşadık, dutar ile çalgı aleti yapıp, takı satarak kazandığımız parayla şart ve meşrubat aldık. Otobüs ile İzmir’e geçtik, kullanılmamış tanıştığımız ayrımsız birey bizi karavanında ağırladı. Henüz sonradan çadır kamp yeri olduğunu duyduğumuz Kuşadası’na geldik. Daha dinlenme kampı hesabına geçmeden Güney Magnezit isminde tıpkısı doktor ile tanıştık. O dahi bizi evinde ağırladı. Cağ ika ve rahat ayrımsız yatakta yatma imkanı sundu dedi.

İlk geçmiş ‘Kadın, Maltalık, Özgürlük’ yazısını Farşça yazdıklarını dile getiren Montazeri, Bu yazıyı Kuşadası’na mevrut ecnebi turistlerden İngiliz olan tıpkısı karı İngilizce, Rus olan Rusça, Fransız olan Fransızca adına yazdı. Görüşlerini çektiğimiz videolarla dile getirdiler. Tığ üstelik toplumsal iletişim araçları hesaplarımızdan paylaştık diye konuştu.

‘ÖZGÜRLÜĞE DAYALI ESAS İSTİYORUZ’

Kadınların hür yaşamasını talep fail Bey Jabari, İran’ın yüzdelik 50’si erkek; o erkeklere çığırmak istiyorum. Ülkemizde 42 yıldır kadınlara sıkıntı var; kadınların bağımsız milletvekili avlu yaşamasını istiyoruz. Kadınlar mutlak olursa; bütün bağımsız milletvekili olacak. ‘Kadın, Avlu, Özgürlük’ hayatın sloganı oldu. Özgürce pisik, köpek incelemek istiyoruz, buna üstelik izin verilmiyor. İran’ın 4 milyon nüfuslu Belucistan’da 10 ile 13 yaşındaki kız çocukları okula gönderilmiyor ve babaları marifetiyle adi yaşta evlendiriliyor. Kızların, babaların izni olmadan tezevvüç hakları bulunmayan. Eşlerin kanuni izni olmadan ülkeyi infirak edemiyorlar. Kocasının izni olmadan hekim evgin engelleme edemiyor, faaliyetler yapamıyor, başkaca doğum bile yaptıramıyor. Lider istemiyoruz, özgürlüğe dayalı kanunuesasi istiyoruz ifadelerini kullandı.

Alman seyyar Maria Müller ise Elham ile Bey’i desteklediklerini belirterek İran’da ve başka ülkelerde insanların ölmesini istemiyoruz. Bilcümle acun kadınlarının mutlak yaşamasını istiyoruz. Lütfen, içtimai medyadan mesajımızı yayınlayın dedi.

Share: