İstanbul’da gerçekleşen Avrupa Üniversiteler Kürek Şampiyonası’nda madalyalar sahiplerini buldu

İSTANBUL – AVRUPA Üniversite Sporları Birliği (EUSA) marifetiyle düzenlenen ve Yeditepe Üniversitesi familya sahipliğinde, Fatih Belediyesi’nin katkılarıyla 7- 9 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen Avrupa Üniversiteler Kürek Şampiyonası bugün yapılan final yarışlarıyla sona erdi. Sıralamada ilk üçe giren sporcular madalyalarını aldı.

Haliç’te sabah saatlerinde gerçekleşen yarışlarda 500’den fazla sportmen arak döktü. Avrat ve erkek namına birçok ayrımlı kategoride gerçekleşen şampiyonada Avrupa’dan ve Türkiye’den 73 ayrımlı darülfünun saha aldı. Yeditepe Üniversitesi ev sahipliğinde, Fatih Şehremaneti’sinin katkılarıyla gerçekleşen şampiyonluk renkli görüntülere sahne oldu.

EUSA Başkanı Herif Roczek de izleyiciler arasındaydı. Roczek, Türkiye’birlikte gerçekleşen organizasyonla ait ” Pandemi sonrası ilk kez üniversiteler arası organizasyonlara başladık. Avrupa Oyunları’ndan sonradan ikinci büyük aktivitemiz İstanbul’bile gerçekleşti. Burada olmaktan çok mutluyum, İstanbul bu şampiyona üzere akilane bir karardı. Sporcuların gözlerinden üstelik mutluluklarını görebilirsiniz”dedi.

Sabah başlayan yarışlarda sporcular, bando ve bireysel kategorilerde, bin metrelik bire bir parkurda kürek çekti. Şampiyonada Türk sportmen, Yeditepe Üniversitesi öğrencisi Elis Özbay kategorisinde önceki tam düzlük alarak kızıl madalya kazandı.

Avrupa şampiyonu olan Elis Özbay, madalyasını Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl ve EUSA Başkanı Âdem Roczek’in elinden aldı.

SPORDA TESİSLEŞME ÇOKÇA ÖNEMLİ

Etkinlikleri Fatih Belediye Reisi Mehmet Ergün Turan birlikte takip etti.  Turan, organizasyonla ilişkin, “Çok önemli bir spor etkinliğine karı sahipliği yapıyoruz. Avrupa Üniversiteler Kürek Şampiyonası bugün Fatih’te yapıldı, üç gündür yapılıyor. Benim açımdan bakıldığında akarsu üstündeki bu üç günce görünüş sevinç ve kasırga donör ayrımsız manzara. Bu yapı iki-iki buçuk yıl geçmiş yapıldı. Bu yapı olmasa böyle tıpkısı organizasyonu burada gerçekleştirebilmemiz gibi değil. Sporda tesisleşme çokça heybetli. Bize bu biçim spor organizasyonlarını etme fırsatı veriyor.” diyerek konuştu.

EV SAHİBİ OLMANIN RAHATLIĞINI HİSSETTİM

Şampiyonada altın madalya kazanan sporcu Elis Özbay, “Türkiye ilk kez böyle benzeri organizasyona aile sahipliği yapıyor. Haliç’te, Yeditepe Üniversitesi’nin böyle ayrımsız yapılanma yapması çok kurum donör zira spora ve sporcuya haddinden fazla ehemmiyet veren aynı üniversite. Ben de Yeditepe Üniversiteli yerine Avrupa Üniversiteler Şampiyonasını, zer madalya kazanarak tamamladım, çok mutlu ve gururluyum. Haliç’te olduğu amacıyla ekstradan afiyet aldığım aynı yarışma oldu. Yurtdışında rakip olduğum insanlarla gene konkur fırsatı buldum. Onlar dahi çok keyif aldıklarını söylediler. Familya sahibi olmanın rahatlığını hissettim. Milli bando bünyesinde üstelik hem Avrupa hem Dünya Şampiyonasında yarıştığım yarışlardı. Yurtdışında olduğumuzda üzerimizde ekstra bire bir yüklülük olabiliyor. Umarım kim gayrı Avrupa ve Acun şampiyonları dahi ülkemizde yapılır. Sonraki hedefim 2023, 2024’te Paris Olimpiyatları elemelerinde kota alıp ülkemi afişlemek olacak.” dedi.

Şampiyona boyunca sporcular Yeditepe Üniversitesi, model kampüsünde konakladı. Kapanış töreni zaman akşam saatlerinde gerçekleştirilecek.

Share: