Iyesiz kapik ve kediler Bekir amcanın yolunu gözlüyor

Yozgat’ta yaşayan hayvansever Bekir Korkmaz, kasap, aşevi ve fırınlardan topladığı yemek artıkları, kemikler ve bayat ekmeklerle sahipsiz kapik ve kedileri besliyor.

İşçi emeklisi 64 yaşındaki Korkmaz, yaz kış demeden sabah ercecik kalkıp etçi, aşevi ve fırınları dolaşarak iyesiz hayvanat amacıyla kayıt topluyor.

Otomobiliyle anında her dolaşma kent merkezine 28 kilometre mesafedeki Çalılı köyünde mevcut bent evine revan Korkmaz, 5’i öz ilgi evinde olmak üzere bölgedeki 20 sahipsiz köpek ve kediye araç veriyor.

Bekir Korkmaz, AA muhabirine, tahminî 15 sene ilk zor olduktan sonraları doğup büyüdüğü Çalılı köyüne sargı evi yaptırdığını söyledi.

Kent merkezinden köye gidip gelirken yolda sahipsiz köpek ve kedileri gördüğünü dile getiren Korkmaz, daha sonra bunlardan bazılarını beslemeye başladığını belirtti.

Korkmaz, yazlıkçıların, rabıta ve bahçelerini arkalamak ya birlikte çocuklarının sevmesi için aldıkları hayvanları kışın bırakıp gittiklerini anlatarak, “Misil boyunca çokça hayvan var. Bu hayvanları besliyorum. Bu zooloji, sabahleyin ve akşam beni beklerler. Korna çalınca koşar gelir.” diye niteleyerek konuştu.

Sırtında yiyecek taşıyor

Bazen işlerinden hava köye gidemediğine değinen Korkmaz, “Köye gelemediğim devir hayvanlar geceleri uykuma giriyor. Vicdanen kendimi sorumlu tutuyorum. Gitmediğim ant açgözlü kalacaklar diye niteleyerek uykularımın kaçtığı oluyor.” dedi.

Hayvansever Korkmaz, fırınlardan günü geçmiş savuşturmak, lokantalardan aşındırmak artığı, kasaplardan kemik aldığını anlatarak, şunları kaydetti:

“Bayat paketlemek bulamadığım antlaşma hayvanları haris bırakmamak amacıyla tüvana paketlemek alıyorum. Rabb’im bunlara veriyor, bunları beslediğim ahit ben külfet çekmiyorum, aldığım mahiye belli ama Tanrı bereket ihsan ediyor. 12 yıldır hayvanları besliyorum. Kışın kardan posta kapandığı devir 1,5 kilometre sırtımda yiyecek taşıdığım oluyor.”

Fırıncı Para Ceylan dahi Korkmaz’ın her sabahleyin fırına gelip iyesiz köpekler için bayat savmak aldığını belirtti.

Restoran işletmecisi Mustafa Alçak de “Bekir koca, kemirmek artıklarını iyesiz hayvanlara verir, bunu kendine fariza edinmiş, kendisine haddinden fazla teşekkürname ediyoruz, artıklar savurganlık olmuyor.” ifadelerini kullandı.

Share: