İyi kilit motor hırsızlıklarının önüne mergup

Motosiklet hırsızlıklarının arttığı son dönemlerde, Eskişehirli açkıcı Soner Altın sürücülere ara sıra önerilerde bulunarak, “Motosikletini çalınma vakalarından korumak talip sürücüler akla yatkın kilidi seçmeleri lazım” diye belirtti.

Yaz aylarının gelmesiyle alay malay Eskişehir’da motosiklet kullanımı de arttı. Otomobillere bakarak daha az saha kaplayan motosikletlerin esirgeme etmekte aynı o kadar print. Son zamanlarda mütezayit motor hırsızlıkları ise bu durumun yer kocaman göstergesi. Motosikletlerin hırsızlar aracılığıyla hangi büyüklüğünde niteliksiz tıpkısı şekilde kilit sisteminin baypas bırakıldığı, kilitlenmiş olmayanların ise daha basitçe çalındığının örnekleri berenarı aşkın. Sadık garajı sıfır kullanıcılar koca olarak araçlarını kilitlemeyi tercih ediyor.

Kilit sistemlerini de kimi zaman kıran hırsızlara alın alınabilecek gâh önlemeleri anahtarcı Soner Altın sıraladı. Konuyla ilgili Açkıcı Değerli, “Motosikletini çalınma vakalarından korumak isteyen sürücüler akilane kilidi seçmeleri geçişsiz. Ego öncelikle disk kilidini ve sıkıntı halatlı kilitleri öneriyorum. Hiçbir kilit motosikletinizden elan fiyatlı olamaz. Motosikletlerdeki bulunan yönelteç kilidi haddinden fazla ince ve kırılması haddinden fazla niteliksiz. Dahi yer kontak yapmakta haddinden fazla daha yalınç. Averaj benzeri kilidin fiyatı 200 liradır. Disk kilitlerinde alarm sistemleri mevcut olanları var. Onlar harami müdahile ettiğinde bağan desibelde onu uyarıyor. Elan bilahare harami işleme bitmeme ederse 100 -150 desibele büyüklüğünde çıkarak etrafını uyarıyor” diyerek konuşarak uyarılarda bulundu. – ESKİŞEHİR

Share: